10 Ապրիլ 2026 - 12:29 AMT
Սուրենյան․ Ցիկլոնը ՀՀ վրա պտտվելու է մինչև ապրիլի 13-ը ներառյալ՝ տեղումներ կլինեն, ջերմաստիճանը կնվազի
ՀՀ ամբողջ տարածքում ապրիլի 12-13-ին տեղումներ են սպասվում, օդի ջերմաստիճանը կնվազի, սակայն 15-18-ը կրկին կբարձրանա: Այդ մասին ասուլիսում հայտնել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տնօրենի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնող Գագիկ Սուրենյանը։
«Միջերկրական ծովից ներթափանցած բավականին ակտիվ ցիկլոնի գոտում է Հայաստանը գտնվում։ Ցիկլոնը Հայաստանի վրա պտտվելու է մինչև ապրիլի 13-ը ներառյալ։ Ժամանակ առ ժամանակ տեղումները շարունակվելու են։ Տեղումները լինելու են Շիրակում, Լոռիում, Տավուշի նախալեռնային հատվածներում, Արագածոտնի, Վայոց Ձորի լեռնային գոտիներում։ Այսօր, ինչպես նաև ապրիլի 12-13-ը զգալի քանակով տեղումներ կլինեն, կուղեկցվեն ամպրոպներով, հանրապետության առանձին հատվածներում նաև քամու ուժգնացումներ կլինեն՝ մինչև 24 մ/վ արագությամբ։ Սրանով պայմանավորված հանրապետության լեռնային հատվածներում բուք և ցածր հորիզոնական տեսանելիություն է սպասվում»,- ասել է Սուրենյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա նշել է, որ կանխատեսումների համաձայն՝ ապրիլի 13-ին ինչպես գիշերային, այնպես էլ ցերեկային ժամերին օդի ջերմաստիճանը կնվազի 5-7 աստիճանով։ Ապրիլի 14-ից սկսած՝ ցիկլոնն աստիճանաբար կլքի Հայաստանի տարածքը։
Ապրիլի 14-17-ը սպասվում է եղանակային պայմանների շրջադարձային փոփոխություն։ Ապրիլի 15-ից հարավ-արևմուտքից՝ Մերձավոր Արևելքից ներթափանցող արևադարձային տաք հոսանքները բերելու են օդի ջերմաստիճանի էական բարձրացման։
Ապրիլի 15-18-ը ջերմաստիճանը կբարձրանա 8-10 աստիճանով ինչպես գիշերային, այնպես էլ ցերեկային ժամերին։
Այդ օրերին լեռնային շրջաններում ջերմաստիճանը կհասնի մինչև 15 աստիճանի, նախալեռնային գոտիներում՝ 18-20 աստիճանի, իսկ Արարատյան դաշտում և Երևանում գրանցվելու է 20-22 աստիճան տաքություն։
Սուրենյանը ընդգծել է, որ ապրիլի 18-ից կրկին նոր ցիկլոն է մոտենալու հանրապետությանը, որի հետևանքով սպասվում են անձրևներ։
Նա նաև նշել է, որ վերջին երկու օրերին հանրապետությունում գրանցվել են առատ տեղումներ, որոնց ծավալը կազմել է ամսական նորմայի մոտ 50-60 տոկոսը։ Նրա խոսքով՝ ձյան ծածկը բավականին բարձր է՝ առավելագույնը հասնելով 311 սմ-ի, և տվյալ պահին ևս ձյուն է տեղացել Շիրակի, Արագածոտնի, Կոտայքի, Լոռու և Տավուշի մարզերում։
Մինչ օրս Երևանում և Արարատյան դաշտում նույնիսկ 20 աստիճան տաքություն չի գրանցվել, մինչդեռ նախորդ տարի արդեն մարտի կեսերին արձանագրվել է 20-25 աստիճան տաքություն։

10 Апрель 2026 - 14:48 AMT
Армения находится в зоне действия активного циклона, пришедшего со стороны Средиземного моря, заявил заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян на пресс-конференции, сообщает «Sputnik Армения».
«Циклон будет сохраняться над территорией Армении до 13 апреля включительно. Время от времени будут продолжаться осадки — в Шираке, Лори, предгорьях Тавуша, а также в горных районах Арагацотна и Вайоц Дзора. Сегодня, а также 12–13 апреля ожидаются значительные осадки, сопровождаемые грозами. В отдельных районах порывы ветра могут достигать 24 м/с. В результате в горных районах ожидаются метель и низкая горизонтальная видимость», — отметил он.
По прогнозам, 13 апреля температура воздуха снизится на 5–7 градусов как ночью, так и днем. С 14 апреля циклон постепенно покинет территорию Армении.
В период с 14 по 17 апреля ожидается резкое изменение погодных условий. С 15 апреля с юго-запада, из региона Ближнего Востока, начнут поступать теплые тропические воздушные массы, что приведет к существенному повышению температуры.
В период с 15 по 18 апреля температура повысится на 8–10 градусов как в ночные, так и в дневные часы.
В эти дни в горных районах температура достигнет до 15 градусов, в предгорных зонах — 18–20 градусов, а в Араратской долине и Ереване — 20–22 градуса тепла.
Суренян добавил, что с 18 апреля к Армении вновь приблизится новый циклон, который принесет дожди.
Он также сообщил, что за последние два дня в республике выпало значительное количество осадков — около 50–60% месячной нормы. Высота снежного покрова остается значительной и достигает 311 см, при этом снегопады продолжаются в Шираке, Арагацотне, Котайке, Лори и Тавуше.
До настоящего времени в Ереване и Араратской долине температура не достигала 20 градусов тепла, тогда как в прошлом году уже в середине марта фиксировалось 20–25 градусов.