10 Ապրիլ 2026 - 13:43 AMT
Ապրիլից հուլիս ընկած ժամանակահատվածում կանխատեսվում է Սևանա լճի մակարդակի բարձրացում 40-45 սանտիմետրով, ասել է ասուլիսում «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի» տնօրեն Լևոն Ազիզյանը:
«2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ լճի մակարդակը կանխատեսվում է 1900․30-1900․35 մետրի սահմաններում, որը 2026 թվականի հունվարի 1-ի համեմատությամբ բարձր կլինի 8-13 սմ սահմաններում»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նա ներկայացրել է նաև 5 խոշոր ջրամբարների՝ 2026 թվականի առավելագույն ջրալցվածության աստիճանը: Ըստ այդմ՝ Ախուրյանի ջրամբարում կանխատեսվում է100 տոկոս ջրալցվածություն, Արփիի ջրամբարում՝ 80-85 տոկոս, Ապարանի ջրամբարում՝ 82-88 տոկոս, Ազատի և Մամարիկի ջրամբարներում նույնպես կանխատեսվում է 100 տոկոս ջրալցվածություն:
Ըստ Ազիզյանի՝ այս կանխատեսման արդարացման դեպքում ջրամբարների լցվածությունը կլինի վերջին 15 տարիների ամենաբարձր ցուցանիշը՝ սկսած 2011 թվականից:

10 April 2026 - 15:17 AMT
Lake Sevan’s water level is expected to rise by 40–45 centimeters between April and July, said Levon Azizyan, head of the Hydrometeorology and Monitoring Center.
He added that by December 31, 2026, the lake’s level is projected to reach 1900.30–1900.35 meters, which is 8–13 cm higher compared to January 1, 2026, according to 1lurer.am .
Azizyan also presented projections for the maximum filling levels of five major reservoirs in 2026. According to the forecast, Akhuryan reservoir is expected to reach 100% capacity, Arpi reservoir 80–85%, Aparan reservoir 82–88%, while Azat and Mamarik reservoirs are also expected to reach 100% capacity.
According to Azizyan, if the forecast materializes, reservoir levels will reach their highest point in the past 15 years, since 2011.