10 Ապրիլ 2026 - 13:43 AMT
Ապրիլից հուլիս ընկած ժամանակահատվածում կանխատեսվում է Սևանա լճի մակարդակի բարձրացում 40-45 սանտիմետրով, ասել է ասուլիսում «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի» տնօրեն Լևոն Ազիզյանը:
«2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ լճի մակարդակը կանխատեսվում է 1900․30-1900․35 մետրի սահմաններում, որը 2026 թվականի հունվարի 1-ի համեմատությամբ բարձր կլինի 8-13 սմ սահմաններում»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նա ներկայացրել է նաև 5 խոշոր ջրամբարների՝ 2026 թվականի առավելագույն ջրալցվածության աստիճանը: Ըստ այդմ՝ Ախուրյանի ջրամբարում կանխատեսվում է100 տոկոս ջրալցվածություն, Արփիի ջրամբարում՝ 80-85 տոկոս, Ապարանի ջրամբարում՝ 82-88 տոկոս, Ազատի և Մամարիկի ջրամբարներում նույնպես կանխատեսվում է 100 տոկոս ջրալցվածություն:
Ըստ Ազիզյանի՝ այս կանխատեսման արդարացման դեպքում ջրամբարների լցվածությունը կլինի վերջին 15 տարիների ամենաբարձր ցուցանիշը՝ սկսած 2011 թվականից:

Уровень озера Севан может повыситься на 40–45 сантиметров в период с апреля по июль, заявил директор Центра гидрометеорологии и мониторинга Левон Азизян.
По его словам, к 31 декабря 2026 года уровень озера прогнозируется в пределах 1900,30–1900,35 метра, что на 8–13 см выше по сравнению с 1 января 2026 года, сообщает 1lurer.am .
Азизян также представил прогноз максимальной наполненности пяти крупных водохранилищ в 2026 году. Согласно данным, Ахурянское водохранилище достигнет 100% наполненности, Арпийское — 80–85%, Апаранское — 82–88%, а Азатское и Мамарикское водохранилища также ожидаются на уровне 100%.
По словам Азизяна, при реализации данного прогноза уровень наполненности водохранилищ станет самым высоким за последние 15 лет, начиная с 2011 года.