11 Ապրիլ 2026 - 06:40 AMT
Ապրիլի 15-ը աշխարհում նշվում է որպես Արվեստի համաշխարհային օր, որի շրջանակում Երևանում, Արտաշատում և Վանաձորում կանցկացվեն բազմաժանր մշակութային միջոցառումներ։
Նախատեսված են համերգներ, թատերական և մնջախաղային ներկայացումներ, ցուցադրություններ, բացօթյա արվեստի ակցիաներ, ինտերակտիվ ծրագրեր և այլ ստեղծագործական նախաձեռնություններ։ Ծրագրին արդեն իսկ ներգրավվել են մի շարք մշակութային և կրթական հաստատություններ, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Արտաշատում միջոցառումները նույնպես ընդգրկել են արվեստի տարբեր ձևեր։ 11:00-ին Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու բակում նկարչական խմբերը պատկերելու են թատրոնի շենքը և եկեղեցին, ինչպես նաև նախասրահում ներկայացվելու են թատրոնի տիկնիկային ներկայացումների կերպարներն ու դերասանները։ 14:00-ին Ամո Խարազյանի անվան պետական թատրոնի փոքր դահլիճում ելույթ են ունենալու երգի և պարի համույթներ։ Ներկայացվելու են «Նոր գույներ» պարային համույթի «Իշխանաց» և «Նազ պար» կատարումները՝ Մանսուրյանի երաժշտությամբ, ինչպես նաև Նազ-Նար ազգագրական երգի համույթի «Իմ Հայաստան» և «Սիրտս քոնն է Հայաստան» ստեղծագործությունները։ Ասմունքով հանդես է գալու դերասանուհի Լաուրա Ստեփանյանը՝ ներկայացնելով Պ. Սևակի «Հենց այնպես» ստեղծագործությունը։
Վանաձորում 16:00-ին Հովհաննես Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում բեմադրվելու է «Անուշ» մյուզիքլը՝ Արարատ քաղաքի Ղազարոս Սարյանի անվան միջնակարգ-մասնագիտական արվեստի դպրոցի սաների մասնակցությամբ։

11 Апрель 2026 - 07:43 AMT
15 апреля в мире отмечается Всемирный день искусства, в рамках которого в Ереване, Арташате и Ванадзоре пройдут многожанровые культурные мероприятия.
Запланированы концерты, театральные и пантомимные постановки, выставки, уличные арт-акции, интерактивные программы и другие творческие инициативы. В программу уже вовлечен ряд культурных и образовательных учреждений, сообщает «Министерство образования, науки, культуры и спорта».
В Арташате мероприятия также охватят различные виды искусства. В 11:00 во дворе церкви Святого Ованеса художественные группы изобразят здание театра и церковь, а в фойе будут представлены персонажи и актеры кукольных спектаклей. В 14:00 в малом зале Государственного театра имени Амо Харазяна выступят ансамбли песни и танца. Будут представлены «Ишханац» и «Наз пар» танцевального ансамбля «Новые краски» на музыку Мансуряна, а также произведения «Моя Армения» и «Сердце мое – твое, Армения» ансамбля этнографической песни «Наз-Нар». С декламацией выступит актриса Лаура Степанян, представив произведение П. Севака «Просто так».
В Ванадзоре в 16:00 в Государственном драматическом театре имени Ованеса Абеляна будет поставлен мюзикл «Ануш» с участием учащихся средней профессиональной художественной школы имени Газароса Саряна города Арарат.