Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան դիմել է դատարան՝ պահանջելով 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ից դադարած ճանաչել ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի լիազորությունները, և որպես հետևանք անվավեր ճանաչել 2025-ի սեպտեմբերի 9-ից նախագահի և հանձնաժողովի կողմից կայացված բոլոր որոշումները և գործողությունները, հայտնում է Factor.am-ը:
2025 թվականի հունվարի 22-ից ֆեդերացիայի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնում է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, մինչդեռ Ծառուկյանը Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՀԱՕԿ) նախագահն է 2004 թվականի սեպտեմբերի 9-ից։
Հայցվորը պնդում է, որ նրա պաշտոնավարման ժամկետը լրացել է 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին, նոր ընտրություն չի անցկացվել, սակայն նա շարունակել է պաշտոնավարել որպես ՀԱՕԿ նախագահ։
Հայցադիմումը դատարան է մուտքագրվել ապրիլի 8-ին և մակագրվել դատավոր Անուշավան Մուշեղյանին։
Մինչդեռ ապրիլի 11-ին Գագիկ Ծառուկյանն ընտրվել է Եվրասիական մարզական համագործակցության ասոցիացիայի նախագահ:

Федерация тяжёлой атлетики Армении обратилась в суд с требованием признать прекращёнными с 9 сентября 2025 года полномочия президента Национального олимпийского комитета Гагика Царукяна, а также признать недействительными все решения и действия, принятые президентом и комитетом с указанной даты, сообщает «Factor.am ».
С 22 января 2025 года федерацию возглавляет руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, тогда как Царукян занимает пост президента Национального олимпийского комитета Армении с 9 сентября 2004 года.
Истец утверждает, что срок его полномочий истёк 9 сентября 2025 года, новые выборы не были проведены, однако он продолжил исполнять обязанности президента комитета.
Исковое заявление было подано в суд 8 апреля и передано судье Анушавану Мушегяну.
Между тем 11 апреля Гагик Царукян был избран президентом Евразийской ассоциации спортивного сотрудничества.