Մի խումբ մայրեր Գլխավոր դատախազության շենքի դիմաց նստացույց են անում՝ պահանջելով ազատել Սուրբ Աննա եկեղեցու միջադեպի գործով կալանավորված Դավիթ Մինասյանին:
Մասնակիցներից մեկը՝ Մարիաննա Զարգարյանը, լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ունի Դավիթի տարիքի որդի և եկել է նրան աջակցելու նպատակով, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Նստացույցի մասին տեղեկացել եմ ֆեյսբուքյան հարթակից։ Ծաղկազարդի օրը պետք է լինեի այդ եկեղեցում, բայց փոխվեցին պլանները, այլ եկեղեցի գնացինք, հետո իմացա, որ նման սադրանք է եղել»,-ասել է նա:
Մեկ այլ ծնող տեղեկացրել է, որ ակցիան այս պահին նախատեսվել է մեկ շաբաթ տևողությամբ՝ ամեն օր ժամը 11:00-ից մինչև 20:00-ն։
«Նստացույցը սկսում եմ մենակ և կոչ եմ անում բոլոր մայրերին, ովքեր Դավիթ Մինասյանի կյանքի հանդեպ անտարբեր չեն, միանալ, աջակցել, մի քանի րոպեն էլ բավարար կլինի»,-ասել է նա:
Նա նաև նշել է, որ Գլխավոր դատախազից պահանջում են ապահովել անաչառ քննություն և հնարավորություն տալ, որպեսզի Դավիթի բուժումը կազմակերպվի տնային պայմաններում։
«Դավիթի վիճակն այս պահին կրիտիկական է»,-ասել է նա:
Դավիթ Մինասյանի գործով վարույթն իրականացնող մարմինը հայտարարել է նախաքննության ավարտի մասին: Դատախազը մերժել է փոխել Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպից հետո կալանավորված 18-ամյա Դավիթ Մինասյանի խափանման միջոցը:
Ապրիլի 3-ին նրան տեղափոխել են «Աբովյան» ՔԿՀ՝ կրթությունը շարունակելու նպատակով, սակայն ավելի ուշ նրա առողջական վիճակը վատացել է, և նա տեղափոխվել է նախ «Աբովյան» բժշկական կենտրոն, ապա՝ «Նաիրի» բժշկական կենտրոն։

13 Апрель 2026 - 10:53 AMT
Группа матерей проводит сидячую акцию у здания Генеральной прокуратуры, требуя освободить Давида Минасяна, арестованного по делу инцидента в церкви Святой Анны.
Одна из участниц, Марианна Заргарян, в беседе с журналистами заявила, что у нее есть сын того же возраста, и она пришла поддержать Давида, сообщает «Aysor.am».
«О сидячей акции я узнала из Facebook. В Вербное воскресенье я должна была быть в той церкви, но планы изменились, мы пошли в другую. Потом я узнала, что произошла такая провокация», — сказала она.
Другая участница сообщила, что акция на данный момент запланирована на одну неделю — ежедневно с 11:00 до 20:00.
«Я начинаю сидячую акцию одна и призываю всех матерей, которым небезразлична судьба Давида Минасяна, присоединиться. Даже несколько минут поддержки будет достаточно», — отметила она.
Она добавила, что протестующие требуют от Генерального прокурора обеспечить беспристрастное расследование и дать возможность организовать лечение Давида в домашних условиях.
«Состояние Давида сейчас критическое», — подчеркнула она.
Орган, ведущий производство по делу Минасяна, объявил о завершении предварительного следствия. Прокурор отказался изменить меру пресечения в отношении 18-летнего обвиняемого.
После инцидента 29 марта в церкви Святой Анны были задержаны 18-летние братья-близнецы Давид и Микаел Минасяны, а также общественный деятель Геворг Геворгян по подозрению в хулиганстве и вмешательстве в законную деятельность должностного лица.
Позднее были проведены обыски, и 31 марта стало известно о возбуждении уголовного дела. В отношении Микаела Минасяна и Геворга Геворгяна применены запрет на выезд и залог в размере 5 млн драмов, тогда как Давид Минасян 1 апреля был арестован на два месяца.
3 апреля его перевели в УИУ «Абовян» для продолжения образования, однако позже его состояние ухудшилось, и он был переведен сначала в медицинский центр «Абовян», затем в медицинский центр «Наири».