13 Ապրիլ 2026 - 10:26 AMT
Հայաստանի սամբոյի հավաքականը 1 ոսկե և 11 բրոնզե մեդալ է նվաճել Երևանում անցկացված աշխարհի գավաթի փուլում, հայտնել է ԿԳՄՍՆ-ն։
Հայաստանի ներկայացուցիչներից չեմպիոնի կոչմանն արժանացել է 58 կգ քաշային Կարեն Սարգսյանը (մարզական սամբո)։
Բրոնզե մեդալներ են նվաճել 58 կգ քաշային Դավիթ Հովսեփյանը (մարզական սամբո), 58 կգ քաշայիններ Նարեկ Գոգինյանը և Զավեն Արզումանյանը, 88 կգ քաշային Թաթուլ Ավագյանը, ինչպես նաև 98+ կգ քաշային Մխիթար Թեմուրյանը (մարտական սամբո)։
Մարզական սամբոյի կանանց պայքարում երրորդ տեղ են զբաղեցրել Աննա Այվազյանը (50 կգ), Սյուզաննա Մանուկյանը (72 կգ) և Աննա Մկրտչյանը (80+ կգ)։ Մարտական սամբոյի կանանց մրցումներում բրոնզե մեդալակիրներ են դարձել Մարիամ Ստեփանյանը (54 կգ), Սրբուհի Հովակիմյանը (59 կգ) և Եկատերինա Ժիգալովան (80 կգ)։
Սամբոյի աշխարհի գավաթի այս փուլին մասնակցել է ավելի քան 500 մարզիկ՝ 22 երկրից։ Մրցաշարը Երևանում անցկացվել է արդեն երրորդ անգամ, որտեղ նախկինում ևս կազմակերպվել են 2024 և 2025 թվականների աշխարհի գավաթի խաղարկությունները։

The Armenian national sambo team won 1 gold and 11 bronze medals at the World Cup stage held in Yerevan, the Ministry of Education, Science, Culture and Sportс reported.
Among Armenian athletes, Karen Sargsyan (58 kg, sport sambo) claimed the championship title.
Bronze medals were won by Davit Hovsepyan (58 kg, sport sambo), Narek Goginyan and Zaven Arzumanyan (both 58 kg), Tatul Avagyan (88 kg), and Mkhitar Temuryan (98+ kg, combat sambo).
In women’s sport sambo, third-place finishes were recorded by Anna Ayvazyan (50 kg), Syuzanna Manukyan (72 kg), and Anna Mkrtchyan (80+ kg). In women’s combat sambo, bronze medals were claimed by Mariam Stepanyan (54 kg), Srbuhi Hovakimyan (59 kg), and Ekaterina Zhigalova (80 kg).
More than 500 athletes from 22 countries took part in this stage of the Sambo World Cup. The tournament has been held in Yerevan for the third consecutive year, following previous editions in 2024 and 2025.