13 Ապրիլ 2026 - 10:26 AMT
Հայաստանի սամբոյի հավաքականը 1 ոսկե և 11 բրոնզե մեդալ է նվաճել Երևանում անցկացված աշխարհի գավաթի փուլում, հայտնել է ԿԳՄՍՆ-ն։
Հայաստանի ներկայացուցիչներից չեմպիոնի կոչմանն արժանացել է 58 կգ քաշային Կարեն Սարգսյանը (մարզական սամբո)։
Բրոնզե մեդալներ են նվաճել 58 կգ քաշային Դավիթ Հովսեփյանը (մարզական սամբո), 58 կգ քաշայիններ Նարեկ Գոգինյանը և Զավեն Արզումանյանը, 88 կգ քաշային Թաթուլ Ավագյանը, ինչպես նաև 98+ կգ քաշային Մխիթար Թեմուրյանը (մարտական սամբո)։
Մարզական սամբոյի կանանց պայքարում երրորդ տեղ են զբաղեցրել Աննա Այվազյանը (50 կգ), Սյուզաննա Մանուկյանը (72 կգ) և Աննա Մկրտչյանը (80+ կգ)։ Մարտական սամբոյի կանանց մրցումներում բրոնզե մեդալակիրներ են դարձել Մարիամ Ստեփանյանը (54 կգ), Սրբուհի Հովակիմյանը (59 կգ) և Եկատերինա Ժիգալովան (80 կգ)։
Սամբոյի աշխարհի գավաթի այս փուլին մասնակցել է ավելի քան 500 մարզիկ՝ 22 երկրից։ Մրցաշարը Երևանում անցկացվել է արդեն երրորդ անգամ, որտեղ նախկինում ևս կազմակերպվել են 2024 և 2025 թվականների աշխարհի գավաթի խաղարկությունները։

Сборная Армении по самбо завоевала 1 золотую и 11 бронзовых медалей на этапе Кубка мира, прошедшем в Ереване, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта.
Среди представителей Армении чемпионом стал Карен Саргсян (58 кг, спортивное самбо).
Бронзовые медали завоевали Давид Овсепян (58 кг, спортивное самбо), Нарек Гогинян и Завен Арзуманян (оба 58 кг), Татул Авагян (88 кг), а также Мхитар Темурян (98+ кг, боевое самбо).
В женском спортивном самбо третьи места заняли Анна Айвазян (50 кг), Сюзанна Манукян (72 кг) и Анна Мкртчян (80+ кг). В соревнованиях по боевому самбо среди женщин бронзовыми призерами стали Мариам Степанян (54 кг), Србуи Овакимян (59 кг) и Екатерина Жигалова (80 кг).
В этапе Кубка мира по самбо приняли участие более 500 спортсменов из 22 стран. Турнир проходит в Ереване уже третий год подряд — ранее он проводился здесь в 2024 и 2025 годах.