ՀԱՕԿ բազմաթիվ անդամներից միայն մեկը՝ Ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահը, «որոշել է խոչընդոտել կոմիտեի բնականոն աշխատանքը», հայտարարել է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը՝ անդրադառնալով ֆեդերացիայի դատական հայցին, հայտնում է «Առավոտը»:
Ծանրամարտի ֆեդերացիան դիմել է դատարան՝ պահանջելով 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ից դադարած ճանաչել ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի և վերստուգիչ հանձնաժողովի անդամների լիազորությունները
Նա նշել է, որ հարցի լուծումը տեսնում են իրավական տիրույթում և առաջնորդվելու են իրավական մեխանիզմներով:
«Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն, ինչպես նաև դրա ղեկավար կազմը, իրենց պարտականություններն ու լիազորություններն իրականացնում են ՀԱՕԿ կանոնադրության և Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի Օլիմպիական խարտիայի համաձայն։ Ընտրված պաշտոնյաները շարունակում են կատարել իրենց գործառույթները մինչև ՀԱՕԿ Գլխավոր ասամբլեայի առաջին հատուկ նիստի անցկացումը։ Քանի դեռ այդ նիստը չի կայացել, նրանց պաշտոնավարումը շարունակվում է։
Գլխավոր ասամբլեայի հատուկ նիստը նշանակված էր 2026 թվականի ապրիլի 11-ին, ժամը 15:00-ին։ Սակայն ՀԱՕԿ բազմաթիվ անդամներից միայն մեկը՝ Ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահը, ստանալով օրակարգը, որոշել է որևէ առաջարկ չներկայացնել օրակարգային հարցերի վերաբերյալ, այդ թվում՝ թեկնածությունների մասով, և որոշել է, որ պետք է խոչընդոտի կոմիտեի բնականոն աշխատանքը։
Ստեղծված իրավիճակում կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ մենք այս հարցի լուծումը տեսնում ենք իրավական տիրույթում և առաջնորդվելու ենք իրավական մեխանիզմներով։ Մեր իրավաբանների թիմն աշխատում է այս ուղղությամբ և այս հարցի հանգուցալուծումը մեր և մեր մարզաշխարհի օգտին է լինելու։
Ինչ վերաբերում է մարզաշխարհի արձագանքին, կարծում եմ՝ ոլորտի ներկայացուցիչները պետք է այս իրավիճակին մոտենան օլիմպիական հանդարտությամբ ու հանգստությամբ։ Մենք բոլոր իրավիճակներում եղել ենք միասնական և վստահ եմ՝ նույն միասնականությամբ էլ կհաղթահարենք այս ոչ հաճելի փուլը»,-ասել է նա:

13 Апрель 2026 - 11:43 AMT
Генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомян заявил, что среди многочисленных членов НОК только один — глава Федерации тяжелой атлетики — «решил препятствовать нормальной работе комитета», комментируя судебный иск федерации, сообщает «Аравот».
Он подчеркнул, что решение вопроса видится исключительно в правовом поле и с использованием юридических механизмов.
«Национальный олимпийский комитет Армении и его руководство осуществляют свои полномочия в соответствии с уставом НОК и Олимпийской хартией Международного олимпийского комитета. Избранные должностные лица продолжают выполнять свои функции до проведения первого специального заседания Генеральной ассамблеи НОК. До тех пор их полномочия остаются в силе.
Специальное заседание Генеральной ассамблеи было назначено на 11 апреля 2026 года, 15:00. Однако среди многочисленных членов НОК только один — президент Федерации тяжелой атлетики — получив повестку дня, решил не представлять никаких предложений по вопросам повестки, включая кандидатуры, и вместо этого попытался воспрепятствовать нормальной работе комитета.
В сложившейся ситуации считаю важным подчеркнуть, что мы видим решение данного вопроса в правовом поле и будем действовать через юридические механизмы. Наша команда юристов работает в этом направлении, и развязка будет в пользу нас и нашего спортивного сообщества.
Что касается реакции спортивного сообщества, считаю, что представителям отрасли следует подходить к ситуации с олимпийским спокойствием. Мы всегда были едины, и уверен, что с тем же единством преодолеем этот неприятный этап», — заявил он.