13 Ապրիլ 2026 - 14:34 AMT
ՌԴ քննչական կոմիտեն վերաբացել է ենթադրաբար «Ջերմուկ» հանքային ջուր խմած Վլադիկավկազի բնակչի մահվան հետ կապված քրեական գործը։
Նշվում է, որ գործը վերաբերում է ծառայությունների մատուցմանը, որոնք չեն համապատասխանել սպառողների կյանքի կամ առողջության անվտանգության պահանջներին և անզգուշությամբ հանգեցրել են մարդու մահվան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Դեպքը տեղի է ունեցել 2024 թվականի փետրվարին, երբ Վլադիկավկազի 65-ամյա բնակիչ, գործարար Օլեգ Գուսովը գնել է «Ջերմուկ» հանքային ջուր։ Հայտարարվել էր, որ մի կում խմելուց հետո նա «ստացել է կերակրափողի այրվածք, քանի որ շշի մեջ ջրի փոխարեն գտնվել է քացախ»։ Հաջորդ օրը նա մահացել է հիվանդանոցում։
Քննչական մարմինները հարուցել են քրեական գործ, սակայն իրականացված գործողություններով չի հաջողվել պարզել հանցագործությանն առնչություն ունեցող անձանց, ինչի հետևանքով քննությունը ժամանակավորապես դադարեցվել է։ Այնուհետև, մարտ ամսին, նոր հանգամանքների ի հայտ գալու պատճառով, գործը կրկին վերսկսվել է։
Մահացածի կինը և դուստրերը հայց են ներկայացրել արտադրող՝ հայկական «Ջերմուկ Գրուպ» ընկերության դեմ՝ պահանջելով 1.5 միլիարդ ռուբլի փոխհատուցում։ Ընկերությունից հայտարարել են, որ արտադրության ընթացքում քացախաթթվի օգտագործումը բացառված է և հայցը գնահատել են անհիմն։ Բացի այդ, ընկերությունը ռուսական կողմին ներկայացրել է իր արտադրանքի համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին հաստատող փաստաթղթեր։

Следственный комитет России возобновил уголовное дело по факту смерти жителя Владикавказа, который предположительно употребил минеральную воду «Джермук».
Дело касается оказания услуг, не соответствующих требованиям безопасности жизни и здоровья потребителей, что по неосторожности повлекло смерть человека, сообщает «РИА Новости».
Инцидент произошел в феврале 2024 года, когда 65-летний предприниматель Олег Гусов приобрел бутылку минеральной воды «Джермук». Сообщалось, что после глотка он получил ожог пищевода, поскольку в бутылке вместо воды якобы находился уксус. На следующий день он скончался в больнице.
Следственные органы возбудили уголовное дело, однако установить причастных лиц не удалось, в связи с чем расследование было временно приостановлено. В марте дело было возобновлено из-за новых обстоятельств.
Супруга и дочери погибшего подали иск против производителя — армянской компании «Джермук Груп», требуя компенсацию в размере 1,5 млрд рублей. В компании заявили, что использование уксусной кислоты в производстве исключено, и назвали иск необоснованным, представив российской стороне документы, подтверждающие соответствие продукции международным стандартам.