14 Ապրիլ 2026 - 07:41 AMT
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան ապրիլի 3-ին ծանուցվել է ապրիլի 11-ին նախատեսված ՀԱՕԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նիստի և դրա օրակարգի վերաբերյալ, սակայն, «հաշվի առնելով մի շարք առերևույթ խախտումներ, ֆեդերացիան դիմել է դատական մարմիններին՝ վիճարկելով տեղի ունեցող գործընթացների օրինականությունը»: Այդ մասին ասվում է ֆեդերացիայի հայտարարության մեջ:
«Հարկ է նշել, որ ՀԱՕԿ-ի կանոնադրությամբ ՀԱՕԿ-ի նախագահը և վերստուգիչ հանձնաժողովի անդամները պաշտոնավարում են չորս տարի։ Վերջին անգամ նախագահի և անդամների ընտրությունը տեղի է ունեցել 2021 թվականի սեպտեմբերի 9-ին, ինչը նշանակում է, որ վերջիններիս պաշտոնավարումը պետք է ավարտվեր 2025-ի սեպտեմբերի 9-ին և դրանից հետո կայացված բոլոր որոշումները, այդ թվում՝ հրավիրված նիստը չեն կարող համարվել վավեր և իրավաչափ։
Միաժամանակ, ըստ կանոնադրության, վերստուգիչ հանձնաժողովը պետք է տարեկան առնվազն երեք անգամ նիստ անցկացներ։ Վերջին տարում այդ նիստերից ոչ մեկը տեղի չի ունեցել, այնինչ հանձնաժողովն ունի ֆինանսական գործունեության, ծախսերի ուսումնասիրության և մի շարք այլ առանցքային գործառույթներ, ուստի պարզ չէ՝ ինչ հաշվետվություն է կազմվելու և ներկայացվելու, ընդ որում, հրավիրված նիստի որևէ նյութ տրամադրված չէ։
Հարկ ենք համարում ընդգծել նաև, որ ուղարկված օրակարգում միայն նշված է, որ տեղի են ունենալու ընտրություններ, սակայն պարզ չէ՝ որ մարմիններն են ձևավորվելու, ովքեր են թեկնածուները, ինչը խախտում է ֆեդերացիայի՝ որպես ՀԱՕԿ անդամի ընտրելու և ընտրվելու իրավունքը։ Հաշվի առնելով այս և մի շարք այլ առերևույթ խախտումներ, ֆեդերացիան դիմել է դատական մարմիններին՝ վիճարկելով տեղի ունեցող գործընթացների օրինականությունը»,-նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան դիմել է դատարան՝ պահանջելով 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ից դադարած ճանաչել ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի լիազորությունները, և որպես հետևանք անվավեր ճանաչել 2025-ի սեպտեմբերի 9-ից նախագահի և հանձնաժողովի կողմից կայացված բոլոր որոշումները և գործողությունները:2025 թվականի հունվարի 22-ից ֆեդերացիայի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնում է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, մինչդեռ Ծառուկյանը Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՀԱՕԿ) նախագահն է 2004 թվականի սեպտեմբերի 9-ից։
Հայցվորը պնդում է, որ նրա պաշտոնավարման ժամկետը լրացել է 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին, նոր ընտրություն չի անցկացվել, սակայն նա շարունակել է պաշտոնավարել որպես ՀԱՕԿ նախագահ։

14 Апрель 2026 - 08:24 AMT
Федерация тяжелой атлетики Армении оспаривает законность проведения генеральной ассамблеи Национального олимпийского комитета Армении (НОК), указывая на ряд предполагаемых нарушений.
Как говорится в заявлении федерации, 3 апреля она была уведомлена о проведении 11 апреля заседания генеральной ассамблеи НОК и его повестке. Однако «учитывая ряд очевидных нарушений, федерация обратилась в судебные органы, оспаривая законность происходящих процессов».
«Следует отметить, что согласно уставу НОК президент и члены ревизионной комиссии избираются сроком на четыре года. Последние выборы президента и членов комиссии состоялись 9 сентября 2021 года, что означает, что их полномочия должны были завершиться 9 сентября 2025 года. Следовательно, все решения, принятые после этого, включая созванное заседание, не могут считаться действительными и законными.
В то же время, согласно уставу, ревизионная комиссия должна проводить не менее трех заседаний в год. За последний год ни одно из этих заседаний не состоялось, несмотря на то, что комиссия выполняет ключевые функции, включая контроль финансовой деятельности и расходов. Таким образом, непонятно, какой отчет будет подготовлен и представлен, тем более что никакие материалы к созванному заседанию не предоставлены.
Считаем необходимым подчеркнуть, что в направленной повестке лишь указано, что будут проведены выборы, однако не уточняется, какие органы будут сформированы и кто является кандидатами, что нарушает право федерации как члена НОК избирать и быть избранной. Учитывая эти и ряд других очевидных нарушений, федерация обратилась в суд с целью оспорить законность происходящих процессов», — говорится в сообщении.
Ранее сообщалось, что федерация обратилась в суд с требованием признать полномочия президента НОК Гагика Царукяна прекращенными с 9 сентября 2025 года и, как следствие, признать недействительными все решения и действия, принятые президентом и комиссией после этой даты.
С 22 января 2025 года должность президента федерации занимает руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, тогда как Царукян возглавляет Национальный олимпийский комитет Армении с 9 сентября 2004 года.
Истец утверждает, что срок его полномочий истек 9 сентября 2025 года, новые выборы не проводились, однако он продолжил исполнять обязанности президента НОК.