14 Ապրիլ 2026 - 07:41 AMT
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան ապրիլի 3-ին ծանուցվել է ապրիլի 11-ին նախատեսված ՀԱՕԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նիստի և դրա օրակարգի վերաբերյալ, սակայն, «հաշվի առնելով մի շարք առերևույթ խախտումներ, ֆեդերացիան դիմել է դատական մարմիններին՝ վիճարկելով տեղի ունեցող գործընթացների օրինականությունը»: Այդ մասին ասվում է ֆեդերացիայի հայտարարության մեջ:
«Հարկ է նշել, որ ՀԱՕԿ-ի կանոնադրությամբ ՀԱՕԿ-ի նախագահը և վերստուգիչ հանձնաժողովի անդամները պաշտոնավարում են չորս տարի։ Վերջին անգամ նախագահի և անդամների ընտրությունը տեղի է ունեցել 2021 թվականի սեպտեմբերի 9-ին, ինչը նշանակում է, որ վերջիններիս պաշտոնավարումը պետք է ավարտվեր 2025-ի սեպտեմբերի 9-ին և դրանից հետո կայացված բոլոր որոշումները, այդ թվում՝ հրավիրված նիստը չեն կարող համարվել վավեր և իրավաչափ։
Միաժամանակ, ըստ կանոնադրության, վերստուգիչ հանձնաժողովը պետք է տարեկան առնվազն երեք անգամ նիստ անցկացներ։ Վերջին տարում այդ նիստերից ոչ մեկը տեղի չի ունեցել, այնինչ հանձնաժողովն ունի ֆինանսական գործունեության, ծախսերի ուսումնասիրության և մի շարք այլ առանցքային գործառույթներ, ուստի պարզ չէ՝ ինչ հաշվետվություն է կազմվելու և ներկայացվելու, ընդ որում, հրավիրված նիստի որևէ նյութ տրամադրված չէ։
Հարկ ենք համարում ընդգծել նաև, որ ուղարկված օրակարգում միայն նշված է, որ տեղի են ունենալու ընտրություններ, սակայն պարզ չէ՝ որ մարմիններն են ձևավորվելու, ովքեր են թեկնածուները, ինչը խախտում է ֆեդերացիայի՝ որպես ՀԱՕԿ անդամի ընտրելու և ընտրվելու իրավունքը։ Հաշվի առնելով այս և մի շարք այլ առերևույթ խախտումներ, ֆեդերացիան դիմել է դատական մարմիններին՝ վիճարկելով տեղի ունեցող գործընթացների օրինականությունը»,-նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան դիմել է դատարան՝ պահանջելով 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ից դադարած ճանաչել ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի լիազորությունները, և որպես հետևանք անվավեր ճանաչել 2025-ի սեպտեմբերի 9-ից նախագահի և հանձնաժողովի կողմից կայացված բոլոր որոշումները և գործողությունները:2025 թվականի հունվարի 22-ից ֆեդերացիայի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնում է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, մինչդեռ Ծառուկյանը Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՀԱՕԿ) նախագահն է 2004 թվականի սեպտեմբերի 9-ից։
Հայցվորը պնդում է, որ նրա պաշտոնավարման ժամկետը լրացել է 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին, նոր ընտրություն չի անցկացվել, սակայն նա շարունակել է պաշտոնավարել որպես ՀԱՕԿ նախագահ։

14 April 2026 - 08:23 AMT
Armenia’s Weightlifting Federation has challenged the legality of the National Olympic Committee’s general assembly, citing alleged procedural violations.
The federation said it was notified on April 3 about the April 11 general assembly meeting of the National Olympic Committee of Armenia (NOC), along with its agenda. However, “taking into account a number of apparent violations, the federation has applied to judicial authorities, challenging the legality of the ongoing processes,” the statement said.
“It should be noted that under the NOC charter, the president and members of the audit commission serve four-year terms. The last election of the president and members took place on September 9, 2021, which means their term should have ended on September 9, 2025. Consequently, all decisions made thereafter, including the convened meeting, cannot be considered valid or lawful.
At the same time, according to the charter, the audit commission must hold at least three meetings annually. None of these meetings took place over the past year, despite the commission having key functions such as overseeing financial activities and expenditures. Therefore, it is unclear what report will be prepared and presented, especially since no materials for the convened meeting have been provided.
We also consider it important to emphasize that the circulated agenda merely states that elections will be held, without specifying which bodies are to be formed or who the candidates are. This violates the federation’s right, as an NOC member, to elect and be elected. Taking into account these and a number of other apparent violations, the federation has applied to the courts to challenge the legality of the ongoing processes,” the statement said.
Earlier, it was reported that the Weightlifting Federation had filed a lawsuit demanding that the powers of NOC President Gagik Tsarukyan be recognized as terminated as of September 9, 2025, and, as a consequence, that all decisions and actions taken by the president and the commission after that date be declared invalid.
Since January 22, 2025, the federation has been headed by Chief of Staff of the Prime Minister Arayik Harutyunyan, while Tsarukyan has served as president of the National Olympic Committee of Armenia since September 9, 2004.
The plaintiff argues that his term expired on September 9, 2025, no new election was held, yet he has continued to serve as NOC president.