Փարիզ-2024 Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի կրկնակի և Եվրոպայի քառակի չեմպիոն Մալխաս Ամոյանը, անդրադառնալով ապրիլի 20-26-ը Տիրանայում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը, ասել է, որ կփորձի իր 5-րդ ոսկե մեդալը նվաճել ԵԱ-ում:
«Անցկացրել ենք լավ հավաքներ, սա արդեն 5-րդն է։ Գտնվում եմ լավ մարզավիճակում, իսկ թե ինչպես եմ պատրաստվել և ինչի եմ արժանի, ցույց կտա մրցագորգը։ Պատասխանատվությունն էլ ավելի է ծանրանում, երբ Եվրոպայի գործող չեմպիոնի կարգավիճակում ես մեկնում մրցավայր։ Բոլորն ավելի տրամադրված ու պատրաստված են գոտեմարտում քեզ հետ, այդ պատճառով գործը դժվարանում է։ Բայց կփորձեմ ամեն ինչ անել, որ 5-րդ ոսկե մեդալը նվաճեմ Եվրոպայի առաջնությունում։ Իմ քաշային կարգում կան 6-7 ուժեղ մրցակիցներ, որոնք հավակնում են հաղթողի կոչմանը։ Ով ավելի լավ մարզավիճակում կլինի ու ավելի լավ կզգա այդ օրը, նա էլ կհասնի հաղթանակի»,- լրագրողների հետ զրույցում նշել է Մալխաս Ամոյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը մասնակցելու է Եվրոպայի առաջնությանը ամբողջական կազմով։
Թիմում ընդգրկված են Մանվել Խաչատրյանը (55 կգ), Սուրեն Աղաջանյանը (60 կգ), Կարեն Ասլանյանը (63 կգ), Սլավիկ Գալստյանը (67 կգ), Գասպար Տերտերյանը (72 կգ), Մալխաս Ամոյանը (77 կգ), Սամվել Գրիգորյանը (82 կգ), Գևորգ Թադևոսյանը (87 կգ), Հայկ Խլոյանը (97 կգ) և Ալբերտ Վարդանյանը (130 կգ)։

Olympic bronze medalist, two-time world champion and four-time European champion Malkhas Amoyan said he will aim to win his fifth gold medal at the upcoming European Championship in Tirana on April 20–26.
“We have held strong training camps, this is already the fifth one. I am in good shape, and how I have prepared and what I am worth will be shown on the mat. The responsibility is even greater when you go to the competition as the reigning European champion. Everyone is more motivated and prepared to face you, which makes things harder. But I will try to do everything to win my fifth gold medal at the European Championship. In my weight class, there are 6–7 strong competitors aiming for the title. Whoever is in better shape and performs better on the day will win,” Malkhas Amoyan said in comments to reporters, according to Factor.am .
Armenia’s Greco-Roman wrestling team will participate in the European Championship with a full lineup.