Փարիզ-2024 Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի կրկնակի և Եվրոպայի քառակի չեմպիոն Մալխաս Ամոյանը, անդրադառնալով ապրիլի 20-26-ը Տիրանայում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը, ասել է, որ կփորձի իր 5-րդ ոսկե մեդալը նվաճել ԵԱ-ում:
«Անցկացրել ենք լավ հավաքներ, սա արդեն 5-րդն է։ Գտնվում եմ լավ մարզավիճակում, իսկ թե ինչպես եմ պատրաստվել և ինչի եմ արժանի, ցույց կտա մրցագորգը։ Պատասխանատվությունն էլ ավելի է ծանրանում, երբ Եվրոպայի գործող չեմպիոնի կարգավիճակում ես մեկնում մրցավայր։ Բոլորն ավելի տրամադրված ու պատրաստված են գոտեմարտում քեզ հետ, այդ պատճառով գործը դժվարանում է։ Բայց կփորձեմ ամեն ինչ անել, որ 5-րդ ոսկե մեդալը նվաճեմ Եվրոպայի առաջնությունում։ Իմ քաշային կարգում կան 6-7 ուժեղ մրցակիցներ, որոնք հավակնում են հաղթողի կոչմանը։ Ով ավելի լավ մարզավիճակում կլինի ու ավելի լավ կզգա այդ օրը, նա էլ կհասնի հաղթանակի»,- լրագրողների հետ զրույցում նշել է Մալխաս Ամոյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը մասնակցելու է Եվրոպայի առաջնությանը ամբողջական կազմով։
Թիմում ընդգրկված են Մանվել Խաչատրյանը (55 կգ), Սուրեն Աղաջանյանը (60 կգ), Կարեն Ասլանյանը (63 կգ), Սլավիկ Գալստյանը (67 կգ), Գասպար Տերտերյանը (72 կգ), Մալխաս Ամոյանը (77 կգ), Սամվել Գրիգորյանը (82 կգ), Գևորգ Թադևոսյանը (87 կգ), Հայկ Խլոյանը (97 կգ) և Ալբերտ Վարդանյանը (130 կգ)։

14 Апрель 2026 - 08:41 AMT
Бронзовый призер Олимпийских игр Париж-2024, двукратный чемпион мира и четырехкратный чемпион Европы Малхас Амоян заявил, что постарается завоевать пятую золотую медаль на чемпионате Европы, который пройдет в Тиране 20–26 апреля.
«Мы провели хорошие сборы, это уже пятые. Я нахожусь в хорошей форме, а то, как я подготовился и чего стою, покажет ковер. Ответственность еще больше возрастает, когда отправляешься на соревнования в статусе действующего чемпиона Европы. Все более мотивированы и готовы бороться с тобой, поэтому задача усложняется. Но я постараюсь сделать все, чтобы завоевать пятую золотую медаль на чемпионате Европы. В моей весовой категории есть 6–7 сильных соперников, претендующих на победу. Кто окажется в лучшей форме и лучше проявит себя в этот день, тот и победит», — сказал Малхас Амоен в беседе с журналистами, сообщает «Factor.am ».
Сборная Армении по греко-римской борьбе выступит на чемпионате Европы в полном составе.
В состав команды вошли Манвел Хачатрян (55 кг), Сурен Агаджанян (60 кг), Карен Асланян (63 кг), Славик Галстян (67 кг), Гаспар Тертерян (72 кг), Малхас Амоен (77 кг), Самвел Григорян (82 кг), Геворг Тадевосян (87 кг), Айк Хлоян (97 кг) и Альберт Варданян (130 кг).