Հայաստանում նկատվում է, որ երեխաների շրջանում ֆիզիկական ակտիվությունը տարիքին զուգընթաց նվազում է, միաժամանակ աճում է քաղցրավենիքի օգտագործումը, իսկ ավելորդ քաշն ու գիրությունը շարունակում են մնալ տարածված խնդիր, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը:
Նշվում է, որ ազատ շաքարների ավելցուկային օգտագործումը հանգեցրել է ավելորդ քաշի և ճարպակալման, միաժամանակ մեծացրել է դրանց հետ կապված ոչ վարակիչ հիվանդությունների՝ սրտանոթային խնդիրների, 2-րդ տիպի շաքարային դիաբետի և որոշ քաղցկեղների զարգացման հավանականությունը։
Որո՞նք են ազատ շաքարները
● Արտադրողների, խոհարարների կամ սպառողների կողմից սննդամթերքին և ըմպելիքներին ավելացված շաքարներ։
● Մեղրի, օշարակների, մրգահյութերի և մրգահյութի խտանյութերի մեջ պարունակվող բնական շաքարներ։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ շաքարները ապահովում են էներգիա (1 գ = 4 կկալ), սակայն չեն համարվում անհրաժեշտ սննդանյութեր։
Մինչև 2 տարեկան երեխաներին խորհուրդ է տրվում խուսափել շաքար պարունակող սննդամթերք և ըմպելիքներ տալուց։
2 տարեկանից բարձր երեխաներին, դեռահասներին և մեծահասակներին առաջարկվում է սահմանափակել ազատ շաքարների օգտագործումը՝ օրական էներգիայի ընդունման 10%-ից պակաս մակարդակում (մոտ 50 գրամ կամ մոտ 12 թեյի գդալ՝ օրական մոտ 2000 կկալ օգտագործման դեպքում)։
Ժամանակակից սննդակարգում օգտագործվող շաքարի զգալի մասը «թաքնված» է վերամշակված մթերքներում, որոնք հաճախ չեն ընկալվում որպես քաղցրավենիք։ Օրինակ՝ կետչուպի մեկ ճաշի գդալը պարունակում է մոտ 4 գրամ (մոտ մեկ թեյի գդալ) ազատ շաքար, իսկ շաքարով քաղցրացված գազավորված ըմպելիքի մեկ շիշը կարող է պարունակել 40 և ավելի գրամ շաքար։
Շաքարի օգտագործումը նվազեցնելու համար խորհուրդ է տրվում սահմանափակել բարձր շաքար պարունակող մթերքների և ըմպելիքների կիրառումը, այդ թվում՝ քաղցրացված ըմպելիքներն ու քաղցրավենիքը։

15 April 2026 - 14:47 AMT
In Armenia, declining physical activity with age and growing consumption of sweets among children are contributing to persistent levels of overweight and obesity, the Ministry of Health reports.
Excessive intake of free sugars has been linked to weight gain and fat accumulation, while also raising the risk of non-communicable diseases, including cardiovascular conditions, type 2 diabetes, and certain cancers.
What are free sugars
● Sugars added to foods and beverages by manufacturers, cooks, or consumers.
● Naturally occurring sugars found in honey, syrups, fruit juices, and fruit juice concentrates.
According to the World Health Organization, sugars provide energy (1 g = 4 kcal), but are not considered essential nutrients.
Children under the age of two are advised to avoid foods and drinks containing sugar.
For children over two, adolescents, and adults, it is recommended to keep free sugar intake below 10% of total daily energy consumption (about 50 grams or roughly 12 teaspoons for a 2,000 kcal diet).
A considerable share of sugar in modern diets remains “hidden” in processed foods that are not typically viewed as sweets. For instance, a tablespoon of ketchup contains about 4 grams (around one teaspoon) of free sugar, while a bottle of sweetened carbonated drink may exceed 40 grams.