15 Ապրիլ 2026 - 13:31 AMT
Մայիսի 3-5-ը ՀՀ օդային տարածքում արգելվում է ընդհանուր նշանակության ավիացիայի ցանկացած բնույթի թռիչքների իրականացումը: Այդ մասին ասվում է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի հայտարարության մեջ:
Դա պայմանավորված է Հայաստանում նախատեսված լայնամասշտաբ միջոցառումների՝ ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովի, ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովի և «Երևանյան երկխոսություն» նախաձեռնության, ինչպես նաև բազմաթիվ օտարերկրյա պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
«2026թ. մայիսի 3-5-ը, ելնելով անվտանգության նկատառումներից, ՀՀ օդային տարածքում արգելվում է ընդհանուր նշանակության ավիացիայի, այդ թվում քաղաքացիական անօդաչու օդանավերի ցանկացած բնույթի թռիչքների իրականացումը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

С 3 по 5 мая в воздушном пространстве Армении будет запрещено выполнение любых полетов авиации общего назначения, говорится в заявлении Комитета гражданской авиации.
Ограничение связано с проведением в стране масштабных мероприятий, включая 8-й саммит ЕАЭС, саммит Армения–ЕС и инициативу «Ереванский диалог», а также участием многочисленных иностранных делегаций.
«3–5 мая 2026 года, исходя из соображений безопасности, в воздушном пространстве Армении запрещается выполнение любых полетов авиации общего назначения, включая гражданские беспилотные летательные аппараты», — говорится в заявлении.