15 Ապրիլ 2026 - 13:31 AMT
Մայիսի 3-5-ը ՀՀ օդային տարածքում արգելվում է ընդհանուր նշանակության ավիացիայի ցանկացած բնույթի թռիչքների իրականացումը: Այդ մասին ասվում է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի հայտարարության մեջ:
Դա պայմանավորված է Հայաստանում նախատեսված լայնամասշտաբ միջոցառումների՝ ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովի, ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովի և «Երևանյան երկխոսություն» նախաձեռնության, ինչպես նաև բազմաթիվ օտարերկրյա պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
«2026թ. մայիսի 3-5-ը, ելնելով անվտանգության նկատառումներից, ՀՀ օդային տարածքում արգելվում է ընդհանուր նշանակության ավիացիայի, այդ թվում քաղաքացիական անօդաչու օդանավերի ցանկացած բնույթի թռիչքների իրականացումը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

From May 3 to 5, any type of general aviation flights will be prohibited in Armenia’s airspace, according to a statement by the Civil Aviation Committee.
The restriction is linked to large-scale events scheduled in the country, including the 8th EAEU summit, the Armenia–EU summit, and the Yerevan Dialogue initiative, as well as the participation of numerous foreign delegations.
“On May 3–5, 2026, for security reasons, all general aviation flights, including any operations of civilian unmanned aerial vehicles, will be prohibited in Armenia’s airspace,” the statement said.