16 Ապրիլ 2026 - 06:28 AMT
ՀՀ օդային տարածքում մայիսի 3-5-ը սահմանվող թռիչքների արգելքը որևէ առնչություն չունի առևտրային (կոմերցիոն) կանոնավոր և ոչ կանոնավոր թռիչքների, ինչպես նաև արտակարգ իրավիճակներում իրականացվող թռիչքների հետ: Այդ մասին ասվում է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի պարզաբանման մեջ:
Նշվում է նաև, որ արգելքը կապված է միայն նշված ժամանակահատվածում Հայաստանում կայանալիք օտարերկրյա մեծաթիվ պատվիրակությունների մասնակցությամբ լայնամասշտաբ միջոցառումների հետ՝ ելնելով անվտանգության նկատառումներից։
Դադարեցվելու են ընդհանուր նշանակության ավիացիայի թռիչքների իրականացումը՝ պայմանավորված անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությամբ։
«2026 թվականի մայիսի 3-ից մայիսի 5-ը ՀՀ օդային տարածքում արգելվում է միայն ընդհանուր նշանակության ավիացիայի թռիչքների իրականացումը, մասնավորապես․
• ոչ առևտրային գործարարական թռիչքները,
• ուսումնական թռիչքները,
• անձնական թռիչքները,
• գյուղատնտեսական, շինարարական, հետազոտական, նկարահանման, ուսումնասիրության, գովազդային և այլ հատուկ բնույթի ծառայությունների համար թռիչքները,
• անօդաչու օդանավերով (դրոններով) ցանկացած բնույթի թռիչքները:
Խնդրում և հորդորում ենք զերծ մնալ ապատեղեկատվություն տարածելուց, հետևել միայն Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջի հրապարակումներին»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

16 Апрель 2026 - 06:42 AMT
В Армении с 3 по 5 мая будут действовать временные ограничения на полеты, которые затронут только некоммерционную авиацию, говорится в разъяснении Комитета гражданской авиации.
Ведомство подчеркнуло, что запрет не распространяется на коммерческие (регулярные и нерегулярные) рейсы, а также на полеты, выполняемые в чрезвычайных ситуациях.
Отмечается, что мера связана исключительно с проведением в указанный период в стране масштабных мероприятий с участием многочисленных иностранных делегаций и продиктована соображениями безопасности.
Приостановка коснется полетов авиации общего назначения в связи с необходимостью обеспечения безопасности.
«С 3 по 5 мая 2026 года в воздушном пространстве Республики Армения запрещается выполнение только полетов авиации общего назначения, в частности:
• некоммерческих деловых полетов,
• учебных полетов,
• частных полетов,
• полетов для сельскохозяйственных, строительных, исследовательских, съемочных, изыскательских, рекламных и иных специальных услуг,
• любых полетов с использованием беспилотных летательных аппаратов (дронов).
Просим и призываем воздерживаться от распространения дезинформации и следить только за публикациями на официальной странице Комитета гражданской авиации в Facebook», — говорится в сообщении.
В Армении на 3–5 мая запланированы крупные мероприятия: 8-й саммит Европейского политического сообщества, саммит Армения–ЕС и инициатива «Ереванский диалог» с участием многочисленных иностранных делегаций.