16 Ապրիլ 2026 - 06:28 AMT
ՀՀ օդային տարածքում մայիսի 3-5-ը սահմանվող թռիչքների արգելքը որևէ առնչություն չունի առևտրային (կոմերցիոն) կանոնավոր և ոչ կանոնավոր թռիչքների, ինչպես նաև արտակարգ իրավիճակներում իրականացվող թռիչքների հետ: Այդ մասին ասվում է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի պարզաբանման մեջ:
Նշվում է նաև, որ արգելքը կապված է միայն նշված ժամանակահատվածում Հայաստանում կայանալիք օտարերկրյա մեծաթիվ պատվիրակությունների մասնակցությամբ լայնամասշտաբ միջոցառումների հետ՝ ելնելով անվտանգության նկատառումներից։
Դադարեցվելու են ընդհանուր նշանակության ավիացիայի թռիչքների իրականացումը՝ պայմանավորված անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությամբ։
«2026 թվականի մայիսի 3-ից մայիսի 5-ը ՀՀ օդային տարածքում արգելվում է միայն ընդհանուր նշանակության ավիացիայի թռիչքների իրականացումը, մասնավորապես․
• ոչ առևտրային գործարարական թռիչքները,
• ուսումնական թռիչքները,
• անձնական թռիչքները,
• գյուղատնտեսական, շինարարական, հետազոտական, նկարահանման, ուսումնասիրության, գովազդային և այլ հատուկ բնույթի ծառայությունների համար թռիչքները,
• անօդաչու օդանավերով (դրոններով) ցանկացած բնույթի թռիչքները:
Խնդրում և հորդորում ենք զերծ մնալ ապատեղեկատվություն տարածելուց, հետևել միայն Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջի հրապարակումներին»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Armenia will impose temporary flight restrictions from May 3 to May 5, affecting only non-commercial aviation operations, the Civil Aviation Committee said in a clarification.
The authority emphasized that the restriction does not apply to commercial (scheduled or unscheduled) flights, nor to flights conducted in emergency situations.
According to the statement, the measure is linked բացառապես to large-scale events scheduled in Armenia during that period, involving numerous foreign delegations, and is based on security considerations.
The suspension will apply to general aviation flights due to the need to ensure safety.
“From May 3 to May 5, 2026, only general aviation flights will be prohibited in Armenia’s airspace, specifically:
- non-commercial business flights,
- training flights,
- private flights,
- flights conducted for agricultural, construction, research, filming, survey, advertising, and other specialized services,
- all types of unmanned aerial vehicle (drone) flights.
We urge the public to refrain from spreading misinformation and to follow only updates published on the official Facebook page of the Civil Aviation Committee,” the statement said.
Large-scale events are scheduled in Armenia on May 3–5, including the 8th European Political Community summit, the Armenia–EU summit, and the Yerevan Dialogue initiative, with participation of numerous foreign delegations.