Կառավարությունը միջազգային աճուրդից ձեռք է բերել աշխարհահռչակ ամերիկահայ նկարիչ Արշիլ Գորկու «Անվերնագիր» (1944 թ.) գրաֆիկական ստեղծագործությունը, որը կարևոր նշանակություն է ունի ազգային հավաքածուի հարստացման տեսանկյունից։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մասնակցել է «Արշիլ Գորկի. Նյու Յորք – Երևան. նոր ձեռքբերում» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը։
«Մեր ժողովուրդը պատմության տարբեր էջեր է ունեցել՝ երբեմն հայկական իրականության կենտրոնը եղել է Մադրասը, երբեմն՝ Ստամբուլը, երբեմն՝ Թբիլիսին, ինչ-որ մի ժամանակ հայկական իրականության կենտրոնը եղել է Վենետիկը եւ այլն: Մենք ասում ենք, որ հայկական իրականության եւ կյանքի կենտրոնը բոլոր առումներով՝ մշակութային, գաղափարաբանական, գաղափարախոսական Հայաստանի Հանրապետությունն է», – իր ելույթում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Անվերնագիրը» ներկայացված է եղել Լոնդոնի Sotheby’s աճուրդային տանը: 1944 թվականի գրաֆիկական աշխատանքի (թուղթ, մատիտ, 45.4 × 55.5 սմ) աճուրդի մեկնարկային գինը կազմել է 45,000 եվրո, իսկ ակնկալվող առավելագույն գինը՝ 70,000 եվրո։2025-ի դեկտեմբերի 3-ին կայացած աճուրդի ընթացքում աշխատանքը ՀՀ կառավարությունը ձեռք է բերել 30 978 000 դրամով։
Միջոցառմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը, ինչպես նաև գործադիր մարմնի ներկայացուցիչներ, արվեստի ոլորտի ներկայացուցիչներ և հյուրեր։

The Armenian government has acquired the graphic artwork “Untitled” (1944) by renowned Armenian-American artist Arshile Gorky at an international auction, marking a significant addition to the national collection.
Prime Minister Nikol Pashinyan attended the opening of the exhibition titled “Arshile Gorky: New York – Yerevan. New Acquisition” at the National Gallery of Armenia.
“Our people have had different centers throughout history—at times Madras, at times Istanbul, at times Tbilisi, and at one point Venice. Today we say that the center of Armenian life in all respects—cultural, ideological, conceptual—is the Republic of Armenia,” Pashinyan said in his remarks.
The “Untitled” work was presented at the Sotheby’s auction house in London. The 1944 graphic piece (paper, pencil, 45.4 × 55.5 cm) had a starting price of €45,000 and an estimated upper price of €70,000. During the auction held on December 3, 2025, the Armenian government purchased the work for 30,978,000 drams.
Among those attending the event were Yerevan Mayor Tigran Avinyan, Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan, Director of the National Gallery of Armenia Marina Hakobyan, as well as government officials, representatives of the art sector, and guests.