Կառավարությունը միջազգային աճուրդից ձեռք է բերել աշխարհահռչակ ամերիկահայ նկարիչ Արշիլ Գորկու «Անվերնագիր» (1944 թ.) գրաֆիկական ստեղծագործությունը, որը կարևոր նշանակություն է ունի ազգային հավաքածուի հարստացման տեսանկյունից։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մասնակցել է «Արշիլ Գորկի. Նյու Յորք – Երևան. նոր ձեռքբերում» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը։
«Մեր ժողովուրդը պատմության տարբեր էջեր է ունեցել՝ երբեմն հայկական իրականության կենտրոնը եղել է Մադրասը, երբեմն՝ Ստամբուլը, երբեմն՝ Թբիլիսին, ինչ-որ մի ժամանակ հայկական իրականության կենտրոնը եղել է Վենետիկը եւ այլն: Մենք ասում ենք, որ հայկական իրականության եւ կյանքի կենտրոնը բոլոր առումներով՝ մշակութային, գաղափարաբանական, գաղափարախոսական Հայաստանի Հանրապետությունն է», – իր ելույթում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Անվերնագիրը» ներկայացված է եղել Լոնդոնի Sotheby’s աճուրդային տանը: 1944 թվականի գրաֆիկական աշխատանքի (թուղթ, մատիտ, 45.4 × 55.5 սմ) աճուրդի մեկնարկային գինը կազմել է 45,000 եվրո, իսկ ակնկալվող առավելագույն գինը՝ 70,000 եվրո։2025-ի դեկտեմբերի 3-ին կայացած աճուրդի ընթացքում աշխատանքը ՀՀ կառավարությունը ձեռք է բերել 30 978 000 դրամով։
Միջոցառմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը, ինչպես նաև գործադիր մարմնի ներկայացուցիչներ, արվեստի ոլորտի ներկայացուցիչներ և հյուրեր։

16 Апрель 2026 - 07:05 AMT
Правительство Армении приобрело на международном аукционе графическое произведение «Без названия» (1944) всемирно известного американского художника армянского происхождения Аршила Горки, что стало значимым пополнением национальной коллекции.
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в открытии выставки «Аршил Горки. Нью-Йорк – Ереван. Новое приобретение» в Национальной галерее Армении.
«Наш народ имел разные центры в разные периоды истории — иногда это был Мадрас, иногда Стамбул, иногда Тбилиси, в определенный момент — Венеция. Сегодня мы говорим, что центр армянской жизни во всех смыслах — культурном, идеологическом, мировоззренческом — это Республика Армения», — заявил Никол Пашинян.
Работа «Без названия» была представлена в лондонском аукционном доме Sotheby’s. Графическое произведение 1944 года (бумага, карандаш, 45,4 × 55,5 см) имело стартовую цену 45 000 евро и ожидаемую максимальную стоимость 70 000 евро. В ходе торгов 3 декабря 2025 года правительство Армении приобрело его за 30 978 000 драмов.
В мероприятии приняли участие мэр Еревана Тигран Авинян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, директор Национальной галереи Армении Марина Акопян, а также представители исполнительной власти, деятели искусства и гости.