Հայաստանը պաշտոնապես միացել է BES Solution Fund-ին՝ դառնալով Բիոկենսաբազմազանության և էկոհամակարգային ծառայությունների ցանցի (Biodiversity and Ecosystem Services Network) շրջանակում աջակցություն ստացող 13-րդ երկիրը, հայտնում է շրջակա միջավայրի նախարարությունը։
«Այս համագործակցությունը հնարավորություն է տալիս ավելի արդյունավետ կերպով ամրապնդել կենսաբազմազանության վերաբերյալ գիտելիքների ներառումն ազգային քաղաքականությունների և գործնական միջոցառումների մեջ՝ այն պայմաններում, երբ բնության ոլորտում առկա մարտահրավերներն ու հնարավորությունները արագ են փոփոխվում»,-»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Նախաձեռնությունը կնպաստի կենսաբազմազանության և էկոհամակարգային ծառայությունների մոտեցումների ավելի արդյունավետ ինտեգրմանն ազգային քաղաքականությունների և զարգացման պլանավորման գործընթացներում՝ ներառյալ IPBES գնահատումների և տեղական գիտելիքների համակարգված կիրառումը։
Միաժամանակ այն կխթանի համագործակցության ամրապնդումը քաղաքականություն մշակողների, գիտնականների և տեղական համայնքների միջև՝ նպաստելով էկոհամակարգերի վերականգնման, բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործման և կլիմայական դիմակայունության ուղղությամբ գործնական մոտեցումների զարգացմանը:

Армения официально присоединилась к фонду BES Solution Fund, став 13-й страной, получающей поддержку в рамках Сети по биоразнообразию и экосистемным услугам (Biodiversity and Ecosystem Services Network), сообщает Министерство окружающей среды.
«Данное сотрудничество предоставляет возможность более эффективно укрепить включение знаний о биоразнообразии в национальные политики и практические меры в условиях быстро меняющихся вызовов и возможностей в природоохранной сфере», — говорится в сообщении.
Инициатива будет способствовать более эффективной интеграции подходов к биоразнообразию и экосистемным услугам в национальные политики и процессы планирования развития, включая системное применение оценок IPBES и местных знаний.
Одновременно она усилит сотрудничество между разработчиками политики, учеными и местными сообществами, способствуя развитию практических подходов к восстановлению экосистем, устойчивому использованию природных ресурсов и повышению климатической устойчивости.
С 18 по 30 октября 2026 года в ереванском экспоцентре «Меридиан» пройдет 17-я конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17).