16 Ապրիլ 2026 - 07:15 AMT
Ադրբեջանական կողմը քանդել է ոչ միայն 2007 թ. Ստեփանակերտ քաղաքի Հեքիմյան փողոցում կառուցված Սուրբ Հակոբ եկեղեցին, այլ նաև հողին է հավասարեցվել եկեղեցու ամբողջ շրջակա տարածքը, ինչը հայտնի է դարձել տարածված լուսանկարներից:
Սա նշանակում է, որ ոչնչացվել են նաև եկեղեցու տարածքում գտնվող խաչքարերը և կոթողները: Հատկապես աչքի էր ընկնում քանդակագործ Ռոբերտ Ասկարյանի կողմից կերտված խաչքարը, հայտնում է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող Monument Watch կայքը:
Նշվում է, որ Ստեփանակերտի սուրբ Հակոբ եկեղեցու կանխամտածված ոչնչացումը խախտում է Հռոմի Ստատուտի 8-րդ հոդվածը և համարվում է մարդկության դեմ ծանր հանցագործություն։ Եկեղեցուն հասցված վնասը համաձայն «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» Հաագայի 1954 թ. կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի և լրացուցիչ՝ 1999 թ. ընդունված Երկրորդ արձանագրության 15-րդ հոդվածի ա կետի, «լուրջ խախտում» է, որը՝ որպես ռազմական հանցագործություն, կարող է հետապնդվել միջազգային դատարաններում։
Սուրբ Հակոբ եկեղեցու ոչնչացումը նաև ցեղասպանական գործողություն է, քանզի ցեղասպանության խնդիրն այսօր դիտարկվում է նաև մշակութային ժառանգության վրա հարձակումների համատեքստում (ICC, Policy on Cultural Heritage, para. 88)։
Հռոմի կանոնադրության մշակութային ժառանգության դրույթների քննման ձեռնարկը նշում է․ «Մշակութային ժառանգության դեմ կամ դրա վրա ազդող հանցագործությունները հաճախ կապված են ցեղասպանության հետ կամ կատարվում են որպես դրա մի մաս (ICC, Policy on Cultural Heritage, para. 78) Մշակութային ժառանգության ոչնչացումը կարող է լուրջ հոգեկան վնաս պատճառել մարդկանց՝ ուժեղացնելով ցեղասպանական գործողությունների ծանրությունն ու լրջությունը համաձայն Հռոմի կանոնադրության 6 (բ) հոդվածի։
«Ֆիզիկական վնասներից բացի, սուրբ Հակոբ եկեղեցու ավերումը առաջացրել է նաև խոր զգացմունքային և մշակութային հետևանքներ՝ ազդելով տուժած համայնքի վրա և դիտարկվելով որպես արցախահայերի ու ամբողջ հայության մշակութային իրավունքների կոպիտ խախտում։ Մշակույթի իրավունքների համընդհանուր երաշխիքը «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների վերաբերյալ» հռչակագիրն իր 27-րդ հոդվածով սահմանում է․ «Յուրաքանչյուր ոք ունի համայնքի մշակութային կյանքին ազատորեն մասնակցելու, արվեստը վայելելու, գիտական առաջընթացին և դրա օգուտներին մասնակցելու իրավունք»: Բացի այդ, «Մշակութային բազմազանության մասին համընդհանուր» հռչակագրի 4-րդ հոդվածում և «Մարդու իրավունքների խորհրդի 10/23 բանաձևի» 4-րդ պարբերությունում նշվում է, որ ոչ ոք կարող ոտնահարել միջազգային իրավունքով երաշխավորված մարդու իրավունքները, ոչ էլ սահմանափակելու դրանց շրջանակը»,- ասվում է հրապարակման մեջ:
Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմը խստորեն դատապարտել է «Ադրբեջանի օկուպացիոն վարչակազմի կողմից Ստեփանակերտում Սուրբ Հակոբ եկեղեցու հիմնահատակ ավերման փաստը»:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ տարիներ շարունակ Սուրբ Հակոբ եկեղեցին եղել է Ստեփանակերտի հոգևոր կյանքի կենտրոնը՝ որտեղ հազարավոր արցախցիներ իրենց սրտաբուխ աղոթքներն են բարձրացրել առ Աստված, և որտեղ ամեն կիրակի «բաշխվել են մեր Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսի Մարմինն ու Արյունը»:

Сообщается, что азербайджанская сторона разрушила не только церковь Святого Акопа в Степанакерте, построенную в 2007 году на улице Гекемяна, но и полностью сравняла с землей всю прилегающую территорию, что стало известно из распространенных фотографий.
Это означает, что были уничтожены также хачкары и памятники, находившиеся на территории церкви. Особо выделялся хачкар, созданный скульптором Робертом Аскаряном, сообщает сайт «Monument Watch», осуществляющий мониторинг культурного наследия Арцаха.
Отмечается, что преднамеренное уничтожение церкви Святого Акопа в Степанакерте нарушает статью 8 Римского статута и рассматривается как тяжкое преступление против человечества. Причиненный ущерб также квалифицируется как «серьезное нарушение» согласно статье 4 Гаагской конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта» и статье 15(а) Второго протокола 1999 года, что может преследоваться в международных судах как военное преступление.
Разрушение церкви также характеризуется как акт геноцида, поскольку сегодня проблема геноцида рассматривается и в контексте нападений на культурное наследие (Международный уголовный суд, Policy on Cultural Heritage, п. 88).
В руководстве по положениям Римского статута о культурном наследии отмечается: «Преступления против культурного наследия или затрагивающие его часто связаны с геноцидом или совершаются как его часть» (ICC, Policy on Cultural Heritage, п. 78). Уничтожение культурного наследия может причинить серьезный психический вред людям, усиливая тяжесть и серьезность геноцидальных действий согласно статье 6(б) Римского статута.
«Помимо физического ущерба, разрушение церкви Святого Акопа вызвало глубокие эмоциональные и культурные последствия, повлияв на пострадавшее сообщество и рассматривается как грубое нарушение культурных прав народа Арцаха и всего армянского народа. Всеобщая гарантия культурных прав закреплена в статье 27 Всеобщей декларации прав человека: «Каждый человек имеет право свободно участвовать в культурной жизни общества, наслаждаться искусством, участвовать в научном прогрессе и пользоваться его благами». Кроме того, статья 4 Всеобщей декларации о культурном разнообразии и пункт 4 резолюции Совета по правам человека 10/23 указывают, что никто не вправе посягать на права человека, гарантированные международным правом, или ограничивать их объем», — говорится в публикации.
Арцахская епархия Армянской Апостольской церкви строго осудила «факт полного разрушения церкви Святого Акопа в Степанакерте со стороны азербайджанской оккупационной администрации».
_В заявлении отмечается, что на протяжении многих лет церковь была центром духовной жизни Степанакерта, где тысячи арцахцев возносили молитвы.