Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի վերանորոգման գործընթացները ակտիվորեն շարունակվում են և խիստ վերահսկողության տակ են, հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հրաչյա Թաշչյանը:
Նա նշել է, որ շինարարական աշխատանքներն իրականացվում են Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի և փորձառու ճարտարապետների անմիջական հսկողությամբ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Հայտնի չէ՝ աշխատանքներն ապրիլի 24-ին կավարտվե՞ն, թե ոչ, քանի որ հուշակոթողի 12 մույթերը հերթով պետք է վերանորոգվեն, սակայն Հրաչյա Թաշչյանը հավաստիացրել է՝ դա որևէ կերպ չի խաթարելու հուշարձանի նախնական տեսքը և չի խանգարելու ապրիլքսանչորսյան երթին:
«Բծախնդրորեն վերահսկվում է այս պրոցեսը։ Ողջ գործընթացը կատարելապես համապատասխանում է նախագծային պարամետրերին: Որևէ բան խախտված չէ»,-ասել է նա:
Թաշչյանի խոսքով՝ շինարարության ընթացքում թանգարանն ու հուշահամալիրը այցելուների պակաս չեն ունեցել:
«Ամենօրյա ռեժիմով պատվիրակություններ են այստեղ գալիս: Տեսնում եք՝ զբոսաշրջիկների մեծ և մշտական հոսք կա և՛ հուշահամալիրում, և՛ թանգարանում»,-հավելել է նա։
Ապրիլքսանչորսյան ավանդական երթից բացի, ապրիլի 23-ին թանգարանում կգործի ժամանակավոր ցուցադրություն, որտեղ կներկայացվեն դեռևս Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայ անհատների, հայկական հոգևոր, հասարակական քաղաքական կառույցների փաստահավաք աշխատանքները:
«Մենք ունենալու ենք ցուցադրություն, որը վերաբերելու է հայ առաջին վավերագրողներին: Եվ այստեղ խոսքը գնում է հայ մտավորականների, հայ հոգևորականների, ռազմական գործիչների, քաղաքական գործիչների մասին, որոնք փաստահավաք գործունեություն են իրականացրել, փաստագրել են, վավերագրել են այն, ինչ տեղի է ունեցել»,-ասել է նա։
Տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը նաև ընդգծել է, որ թանգարան-ինստիտուտը յուրաքանչյուր տարի համալրվում է մոտ 100 թանգարանային նշանակություն ունեցող նմուշով։ Անցած տարվա ընթացքում թանգարան-ինստիտուտ է այցելել մոտ 90, 000 զբոսաշրջիկ:
«Անցած տարի 90,000 այցելու է եղել, որից 75,000-ն օտարերկրացի զբոսաշրջիկներ էին: Եվ իմ համար շատ ուրախալի է տեսնել, որ վերջին 4-5 տարիների ընթացքում այցելող զբոսաշրջիկների թիվը եռապատկվել է»,-ասել է նա։

16 Апрель 2026 - 08:16 AMT
Ремонтные работы в мемориальном комплексе Цицернакаберд и Музее-институте Геноцида армян активно продолжаются и находятся под строгим контролем, заявил исполняющий обязанности директора Грачья Ташчян.
По его словам, строительство осуществляется под непосредственным надзором министра образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и опытных архитекторов, сообщает «Арменпресс».
Пока неизвестно, будут ли завершены работы к 24 апреля, поскольку 12 пилонов памятника подлежат поочередной реставрации. Однако Ташчян заверил, что это никак не повлияет на первоначальный облик мемориала и не помешает традиционному шествию 24 апреля.
«Процесс тщательно контролируется. Все полностью соответствует проектным параметрам. Никаких нарушений нет», — отметил он.
По словам Ташчяна, в период строительных работ музей и мемориальный комплекс не испытывали недостатка посетителей.
«Каждый день сюда приезжают делегации. Как видите, есть большой и постоянный поток туристов как в мемориальном комплексе, так и в музее», — добавил он.
Помимо традиционного шествия 24 апреля, 23 апреля в музее откроется временная выставка, на которой будут представлены работы по сбору фактов, проведенные армянскими деятелями, духовенством, общественными и политическими структурами в годы Геноцида армян.
«У нас будет выставка, посвященная первым армянским документалистам. Речь идет об интеллектуалах, духовных лицах, военных и политических деятелях, которые занимались сбором и фиксацией фактов произошедшего», — сказал он.
Исполняющий обязанности директора также подчеркнул, что музей-институт ежегодно пополняется примерно 100 экспонатами. В прошлом году музей посетили около 90 000 человек, из которых 75 000 были иностранными туристами.
«В прошлом году у нас было 90 000 посетителей, из них 75 000 — иностранные туристы. Очень радует, что за последние 4–5 лет число посетителей утроилось», — отметил он.