16 Ապրիլ 2026 - 11:41 AMT
2025 թվականի ընթացքում հանրապետության նախագահի հրամանագրերով ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել 25,670 անձի, որոնցից 19,367-ը հանդիսացել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայրենակիցներ։ Այդ մասին Ազգային ժողովի՝ ապրիլի 16-ի նիստում հայտնել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ 2024 թվականի համեմատությամբ արձանագրվել է աճ, ինչը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ տարբեր երկրներից հայեր, ինչպես նաև Ղարաբաղից տեղահանված քաղաքացիներ ակտիվորեն դիմել են քաղաքացիություն ստանալու համար, և 2025 թվականին գործընթացը իրականացվել է բարձր տեմպերով, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Քաղաքացիության շնորհման տեսանկյունից ավելացում ունենք: Սա թույլ է տալիս փաստելու, որ ՀՀ-ն գրավիչ պետութուն է դառնում թե՛ ազգությամբ հայերի համար, որոնք այս պահին չունեն ՀՀ քաղաքացիություն, թե՛ Ղարաբաղից տեղահանված մեր հայրենակիցների և օտարերկրյա այլ պետության ներկայացուցիչների համար»,- ասել է նա։
Նախարարն անդրադարձել է նաև այն պնդումներին, թե պետությունը նպատակային կերպով չի տրամադրում քաղաքացիություն Ղարաբաղից տեղահանվածներին։ Նրա խոսքով՝ 2025 թվականին քաղաքացիություն ստացած 19,367 անձից բացի, ընդհանուր առմամբ 36,676 տեղահանված անձ փաստացի ձեռք է բերել ՀՀ քաղաքացիություն, որոնց մի մասը՝ անձնագրավորման ընթացակարգով, իսկ մյուս մասը՝ նախագահի հրամանագրերով։
«Տեղահանված անչափահասները եղել են ընդհանուր առմամբ 28 հազարը, որից 12 հազարն արդեն իսկ անձնագրավորման եղանակով ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն»,- նշել է նա։

В 2025 году указами президента Армении гражданство было предоставлено 25 670 лицам, из которых 19 367 — соотечественники, вынужденно перемещенные из Нагорного Карабаха, заявила на заседании парламента 16 апреля министр внутренних дел Арпине Саргсян.
По ее словам, по сравнению с 2024 годом зафиксирован рост, обусловленный активной подачей заявлений как со стороны армян из разных стран, так и со стороны переселенцев из Карабаха, при этом процесс осуществлялся ускоренными темпами, сообщает «1lurer.am ».
«Мы фиксируем увеличение предоставления гражданства. Это позволяет утверждать, что Армения становится привлекательным государством как для этнических армян, не имеющих гражданства, так и для наших соотечественников из Карабаха, а также для граждан других стран», — отметила она.
Министр также прокомментировала утверждения о том, что государство якобы целенаправленно не предоставляет гражданство переселенцам. По ее словам, помимо 19 367 человек, получивших гражданство в 2025 году, в общей сложности 36 676 переселенцев фактически приобрели гражданство Армении — часть через процедуру паспортизации, часть — указами президента.
«Среди несовершеннолетних переселенцев было около 28 тысяч, из них 12 тысяч уже получили гражданство Армении через процедуру паспортизации», — добавила она.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление против Нагорного Карабаха, подвергнув регион интенсивным обстрелам. Уже 20 сентября власти согласились на прекращение огня на условиях разоружения и ликвидации. В результате погибло 223 человека, включая 20 гражданских лиц, из них шестеро — несовершеннолетние. С 24 сентября более 100 тысяч армян были вынужденно переселены в Армению.