16 Ապրիլ 2026 - 11:41 AMT
2025 թվականի ընթացքում հանրապետության նախագահի հրամանագրերով ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել 25,670 անձի, որոնցից 19,367-ը հանդիսացել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայրենակիցներ։ Այդ մասին Ազգային ժողովի՝ ապրիլի 16-ի նիստում հայտնել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ 2024 թվականի համեմատությամբ արձանագրվել է աճ, ինչը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ տարբեր երկրներից հայեր, ինչպես նաև Ղարաբաղից տեղահանված քաղաքացիներ ակտիվորեն դիմել են քաղաքացիություն ստանալու համար, և 2025 թվականին գործընթացը իրականացվել է բարձր տեմպերով, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Քաղաքացիության շնորհման տեսանկյունից ավելացում ունենք: Սա թույլ է տալիս փաստելու, որ ՀՀ-ն գրավիչ պետութուն է դառնում թե՛ ազգությամբ հայերի համար, որոնք այս պահին չունեն ՀՀ քաղաքացիություն, թե՛ Ղարաբաղից տեղահանված մեր հայրենակիցների և օտարերկրյա այլ պետության ներկայացուցիչների համար»,- ասել է նա։
Նախարարն անդրադարձել է նաև այն պնդումներին, թե պետությունը նպատակային կերպով չի տրամադրում քաղաքացիություն Ղարաբաղից տեղահանվածներին։ Նրա խոսքով՝ 2025 թվականին քաղաքացիություն ստացած 19,367 անձից բացի, ընդհանուր առմամբ 36,676 տեղահանված անձ փաստացի ձեռք է բերել ՀՀ քաղաքացիություն, որոնց մի մասը՝ անձնագրավորման ընթացակարգով, իսկ մյուս մասը՝ նախագահի հրամանագրերով։
«Տեղահանված անչափահասները եղել են ընդհանուր առմամբ 28 հազարը, որից 12 հազարն արդեն իսկ անձնագրավորման եղանակով ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն»,- նշել է նա։

16 April 2026 - 11:57 AMT
Armenia granted citizenship to 25,670 individuals in 2025 by presidential decrees, including 19,367 compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, Interior Minister Arpine Sargsyan said at a parliamentary session on April 16.
According to her, the figure marks an increase compared to 2024, driven by a higher number of applications from Armenians living abroad as well as displaced persons from Nagorno-Karabakh, with the process carried out at an accelerated pace, reports 1lurer.am .
“We have an increase in the number of citizenship grants. This allows us to state that Armenia is becoming an attractive country both for ethnic Armenians who do not currently hold Armenian citizenship and for our compatriots displaced from Nagorno-Karabakh, as well as for citizens of other foreign states,” she said.
The minister also addressed claims that the state deliberately withholds citizenship from displaced persons. She noted that, in addition to the 19,367 individuals who received citizenship in 2025, a total of 36,676 displaced persons have effectively acquired Armenian citizenship—some through passport issuance procedures and others by presidential decrees.
“Among displaced minors, there were about 28,000 in total, of whom 12,000 have already received Armenian citizenship through passportization,” she added.
On September 19, 2023, Azerbaijan launched a large-scale attack on Nagorno-Karabakh, subjecting the region to intense shelling. A day later, local authorities agreed to a ceasefire under terms that included disarmament and dissolution. The assault left 223 people dead, including 20 civilians, six of them minors. Starting September 24, more than 100,000 Armenians were forcibly displaced to Armenia.