16 Ապրիլ 2026 - 12:53 AMT
Վերջին տարիներին ներդրվել են քաղցկեղի կանխարգելման ամենակարևոր սքրինինգային ծրագրերը, առաջինը կանանց համար կրծքագեղձի քաղցկեղի կանխարգելումը, որը Հայաստանում առաջին տեղում է մահացության մասով: Այդ մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախարարի խոսքով՝ այդ մամոգրաֆիկ հետազոտության ու դեղորայքային ու հետագա բուժօգնության կազմակերպման արդյունքում ունենք 3-րդ, 4-րդ փուլի քաղցկեղների թվաքանակի շեշտակի նվազում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Այսինքն՝ ավելի շատ հայտնաբերում ենք 1-ին, 2-րդ փուլում, բուժում ենք, կառավարում ենք և ունենում ենք երկար ապրելիության ցուցանիշներ»,- նշել է նախարարը:
Նա հավելել է, որ ծրագիրը շարունակում է գործել պետպատվերի շրջանակում այն անձանց համար, ովքեր դեռ ապահովագրված չեն, իսկ ապահովագրական փաթեթներում այն արդեն ընդգրկված է։
«Դրա համար ևս մեկ անգամ մեր սիրելի քաղաքացիներին կոչ եմ անում՝ ժամանակին գնալ հետազոտվել և կանխարգելել շատ վտանգավոր հիվանդություններ»,- ընդգծել է Ավանեսյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ հաջորդ կարևոր ուղղությունը կոլոռեկտալ քաղցկեղի սքրինինգային ծրագիրն է, որը արդեն ներդրվել է և ակտիվորեն իրականացվում է։
«Ներդրել ենք նոր թեստային համակարգեր, որոնք շատ հեշտ են օգտագործման համար, հաջորդիվ ամբողջ բուժական ցիկլը ևս ապահովում ենք»,- նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ իրականացվում են նաև կանանց շրջանում պապիլոմավիրուսի կանխարգելման ծրագրեր։
Նախարարի խոսքով՝ ապահովագրական փաթեթներում զգալի տեղ է հատկացվել կանխարգելիչ միջոցառումներին, և ժամանակի ընթացքում նախատեսվում է ներդնել տարեկան պարտադիր հետազոտությունների համակարգ։

Министр здравоохранения Анаит Аванесян заявила в парламенте, что в последние годы внедрены важнейшие программы скрининга для профилактики рака, в частности рака молочной железы у женщин, который занимает первое место по смертности.
По ее словам, благодаря маммографическим исследованиям, а также организации лечения и последующего наблюдения, удалось добиться резкого снижения числа случаев рака 3-й и 4-й стадий, сообщает «1lurer.am ».
«Это означает, что мы чаще выявляем заболевания на 1-й и 2-й стадиях, лечим и контролируем их, обеспечивая более высокую продолжительность жизни», — отметила она.
Министр добавила, что программа продолжает действовать в рамках государственного заказа для не застрахованных граждан, а также уже включена в страховые пакеты.
Она призвала граждан своевременно проходить обследования для предотвращения опасных заболеваний.
Аванесян отметила, что следующим важным направлением является программа скрининга колоректального рака, которая уже внедрена и активно реализуется.
«Мы внедрили новые тестовые системы, которые просты в использовании, и обеспечиваем весь последующий цикл лечения», — сказала она, добавив, что также реализуются программы профилактики папилломавируса среди женщин.
По словам министра, в страховых пакетах значительное место отведено профилактическим мерам, и со временем планируется внедрение системы обязательных ежегодных обследований.