16 Ապրիլ 2026 - 14:31 AMT
Կաթողիկոսն ընդունել է իսպանացի գործարարներին․ Այցը պայմանավորված է ընդհանուր քրիստոնեական արժեքներով
Ապրիլի 16-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն ընդունել է Իսպանիայից ժամանած գործարարների պատվիրակությանը, որին ուղեկցել է Իսպանիայի Հայ բարեգործական ընդհանուր միության և Իսպանիայում ՀԱԵ եկեղեցական խորհրդի ատենապետ Լևոն Գրիգորյանը։
Հանդիպման ընթացքում պատվիրակության անդամները նշել են, որ իրենց այցը նպատակ ունի ընդլայնել երկկողմ գործնական կապերը և խթանել տնտեսական համագործակցությունը Հայաստանի և Իսպանիայի միջև։ Նրանք, ստանալով Նորին Սրբության օրհնությունը, առանձնահատուկ շեշտել են, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին այցելությունը պայմանավորված է երկու ժողովուրդների միջև ձևավորված պատմական, հոգևոր և մշակութային կապերով, ինչպես նաև ընդհանուր քրիստոնեական արժեքներով։
Վեհափառ Հայրապետը ողջունել է հյուրերին և փոխանցել իր օրհնությունը՝ մաղթելով հաջողություն նրանց ծրագրերին և նախաձեռնություններին, որոնք միտված են հայ և իսպանացի ժողովուրդների բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանը և փոխճանաչողության խորացմանը։

16 апреля Католикос всех армян Гарегин II принял делегацию испанских бизнесменов в Первопрестольный Святой Эчмиадзин.
Делегацию сопровождал Левон Григорян, председатель Всеармянского благотворительного союза в Испании и церковного совета Армянской Апостольской церкви в этой стране.
В ходе встречи гости отметили, что их визит направлен на расширение деловых связей и развитие экономического сотрудничества между Арменией и Испанией. Получив благословение Католикоса, они подчеркнули, что посещение Эчмиадзина обусловлено историческими, духовными и культурными связями между двумя народами, а также общими христианскими ценностями.
Гарегин II поприветствовал гостей и передал свое благословение, пожелав успехов их инициативам, направленным на укрепление дружеских отношений и углубление взаимопонимания между армянским и испанским народами.