16 Ապրիլ 2026 - 14:31 AMT
Կաթողիկոսն ընդունել է իսպանացի գործարարներին․ Այցը պայմանավորված է ընդհանուր քրիստոնեական արժեքներով
Ապրիլի 16-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն ընդունել է Իսպանիայից ժամանած գործարարների պատվիրակությանը, որին ուղեկցել է Իսպանիայի Հայ բարեգործական ընդհանուր միության և Իսպանիայում ՀԱԵ եկեղեցական խորհրդի ատենապետ Լևոն Գրիգորյանը։
Հանդիպման ընթացքում պատվիրակության անդամները նշել են, որ իրենց այցը նպատակ ունի ընդլայնել երկկողմ գործնական կապերը և խթանել տնտեսական համագործակցությունը Հայաստանի և Իսպանիայի միջև։ Նրանք, ստանալով Նորին Սրբության օրհնությունը, առանձնահատուկ շեշտել են, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին այցելությունը պայմանավորված է երկու ժողովուրդների միջև ձևավորված պատմական, հոգևոր և մշակութային կապերով, ինչպես նաև ընդհանուր քրիստոնեական արժեքներով։
Վեհափառ Հայրապետը ողջունել է հյուրերին և փոխանցել իր օրհնությունը՝ մաղթելով հաջողություն նրանց ծրագրերին և նախաձեռնություններին, որոնք միտված են հայ և իսպանացի ժողովուրդների բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանը և փոխճանաչողության խորացմանը։

On April 16, the Catholicos of All Armenians Karekin II received a delegation of business representatives from Spain at the Mother See of Holy Etchmiadzin.
The delegation was accompanied by Levon Grigoryan, chairman of the Armenian General Benevolent Union in Spain and the Armenian Apostolic Church council in the country.
During the meeting, the guests noted that their visit aims to expand bilateral business ties and promote economic cooperation between Armenia and Spain. Having received the Catholicos’s blessing, they emphasized that their visit to Etchmiadzin was also driven by the historical, spiritual, and cultural connections between the two nations, as well as shared Christian values.
Karekin II welcomed the delegation and extended his blessing, wishing success to their initiatives aimed at strengthening friendly relations and deepening mutual understanding between the Armenian and Spanish peoples.