Ապրիլի 16-ին «Հայաստան» դաշինքը ներկայացրել է իր նախընտրական ծրագրի կրթության, գիտության, մշակույթի և սփյուռքի բաժինը։
Դաշինքի ներկայացուցիչ Աննա Գրիգորյանն ասել է․ «15 տարվա աշխատանքից հետո ուսուցիչները կհամարվեն ատեստավորված, և նրանց աշխատավարձը կբարձրանա», հայտնում է Aravot.am-ը:
Նա հավելել է, որ ուսուցիչը կստանա այնքան աշխատավարձ, որքան կստանար, եթե բարձր միավորներով կաղթահարեր ատեստավորումը:
«Ես, որպես ուսուցիչ, որը 10 տարի աշխատել է կրթական համակարգում, պետք է ասեմ, որ այն ուսուցիչը, որն ամեն օր մտնում է դասարան, շփվում է երեխաների հետ, փոխանցում է գիտելիքները, կարիք չունի ատեստավորման համակարգով անցնելու, որպեսզի իր աշխատավարձը բարձրանա»,- հավելել է Աննա Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ դատավորների աշխատավարձը բերում և ԱԺ-ով բարձրացնում են:
«Վերջերս, օրինակ, ՍԴ դատավորի աշխատավարձի բարձրացման օրինագիծ էին բերել, քաղաքական մեծամասնությունն էլ կողմ էր քվեարկել։ Այսինքն՝ դատավոր, դատախազ, քննիչ՝ բոլորինը օրենքով պետք է բարձրացվի, իսկ ուսուցիչը, որ ամեն օր մտնում է դասարան, պետք է ստորացուցիչ ատեստավորման համակարգով անցնի, որ նո՞ր աշխատավարձը բարձրանա»,-նշել է ԱԺ պատգամավորը։

17 Апрель 2026 - 08:51 AMT
16 апреля блок «Армения» представил раздел своей предвыборной программы, посвященный образованию, науке, культуре и диаспоре.
Представитель блока Анна Григорян заявила: «После 15 лет работы учителя будут считаться аттестованными, и их зарплата повысится», сообщает «Aravot.am ».
Она добавила, что учителя будут получать такую же зарплату, как если бы успешно прошли аттестацию с высокими результатами.
«Я, как учитель, который 10 лет проработал в системе образования, должна сказать, что учитель, который каждый день входит в класс, общается с детьми и передает знания, не нуждается в прохождении аттестационной системы для повышения своей зарплаты», — отметила Григорян, добавив, что зарплаты судей повышаются через парламент.
«Недавно, например, был внесен законопроект о повышении зарплаты судьи Конституционного суда, и политическое большинство проголосовало “за”. То есть судьи, прокуроры, следователи — всем им зарплаты повышаются законом, а учитель, который каждый день входит в класс, должен проходить унизительную аттестационную систему, чтобы ему повысили зарплату», — подчеркнула депутат.