Ապրիլի 16-ին «Հայաստան» դաշինքը ներկայացրել է իր նախընտրական ծրագրի կրթության, գիտության, մշակույթի և սփյուռքի բաժինը։
Դաշինքի ներկայացուցիչ Աննա Գրիգորյանն ասել է․ «15 տարվա աշխատանքից հետո ուսուցիչները կհամարվեն ատեստավորված, և նրանց աշխատավարձը կբարձրանա», հայտնում է Aravot.am-ը:
Նա հավելել է, որ ուսուցիչը կստանա այնքան աշխատավարձ, որքան կստանար, եթե բարձր միավորներով կաղթահարեր ատեստավորումը:
«Ես, որպես ուսուցիչ, որը 10 տարի աշխատել է կրթական համակարգում, պետք է ասեմ, որ այն ուսուցիչը, որն ամեն օր մտնում է դասարան, շփվում է երեխաների հետ, փոխանցում է գիտելիքները, կարիք չունի ատեստավորման համակարգով անցնելու, որպեսզի իր աշխատավարձը բարձրանա»,- հավելել է Աննա Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ դատավորների աշխատավարձը բերում և ԱԺ-ով բարձրացնում են:
«Վերջերս, օրինակ, ՍԴ դատավորի աշխատավարձի բարձրացման օրինագիծ էին բերել, քաղաքական մեծամասնությունն էլ կողմ էր քվեարկել։ Այսինքն՝ դատավոր, դատախազ, քննիչ՝ բոլորինը օրենքով պետք է բարձրացվի, իսկ ուսուցիչը, որ ամեն օր մտնում է դասարան, պետք է ստորացուցիչ ատեստավորման համակարգով անցնի, որ նո՞ր աշխատավարձը բարձրանա»,-նշել է ԱԺ պատգամավորը։

17 April 2026 - 08:50 AMT
On April 16, the Hayastan alliance presented the section on education, science, culture, and diaspora from its election program.
“After 15 years of work, teachers will be considered certified, and their salaries will increase,” alliance representative Anna Grigoryan stated, Aravot.am reports.
She added that teachers would receive the same salary as if they had successfully passed certification with high scores.
“As a teacher who has worked in the education system for 10 years, I must say that a teacher who enters the classroom every day, interacts with children, and imparts knowledge does not need to go through a certification system in order to receive a salary increase,” Grigoryan said, adding that judges’ salaries are increased through parliament.
“Recently, for example, a bill was introduced to increase the salary of a Constitutional Court judge, and the political majority voted in favor. That is, judges, prosecutors, investigators — all of their salaries are increased by law, while a teacher who enters the classroom every day must go through a humiliating certification system just to have their salary increased,” the MP noted.