ԱՊՀ երկրների «Մշակութային մայրաքաղաքներ» միջպետական ծրագրի շրջանակում 2026 թվականին Մեղրին հռչակվել է ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք, միջոցառումների պաշտոնական մեկնարկը տրվել է Մեղրի և Ագարակ համայնքներում։
Տարվա ընթացքում նախատեսված բազմաթիվ նախաձեռնությունների շարքում մայիսի 16-17-ը Մեղրիում անցկացվելու է «Ստեղծարար համայնք, կայուն ապագա» խորագիրը կրող Արհեստների միջազգային 5-րդ փառատոնը։ Այն մեկնարկել է Գյումրիում, ապա անցկացվել է Դիլիջանում, Արենիում և Գավառում։
Փառատոնը կազմակերպվել է ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ և ֆինանսական աջակցությամբ՝ Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի հետ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Մեղրի համայնքապետարանի, Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի և ԱՊՀ անդամ պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ։
Երկօրյա միջոցառումների ընթացքում Մեղրին վերածվելու է արհեստների, ավանդական երգ ու պարի և ազգային խոհանոցի տոնական կենտրոնի։ Այցելուները հնարավորություն են ունենալու ծանոթանալու հայկական խոհարարական ավանդույթներին և բացահայտելու մարզին բնորոշ յուրահատուկ ուտեստները։
Փառատոնի շրջանակում ներկայացվելու են ինչպես հայկական, այնպես էլ այլ ժողովուրդների ազգային արհեստներ՝ գորգագործություն, ասեղնագործություն, ժանեկագործություն, տիկնիկագործություն, փայտագործություն, խեցեգործություն, դարբնություն, զարդագործություն, ծղոտագործություն և այլ ուղղություններ, ինչպես նաև կազմակերպվելու են ազգային երգ ու պար, վարպետաց դասեր և ցուցահանդես-վաճառքներ։ Առանձնահատուկ կերպով ներկայացվելու է նաև ավանդական խոհանոցը։
Նախաձեռնության հիմնական նպատակը ստեղծարար համայնքի ձևավորումն է՝ Մեղրիի մշակութային ինքնատիպության և ներուժի ակտիվացման միջոցով, միավորելով Հայաստանի տարբեր մարզերից և ԱՊՀ երկրներից հրավիրված մասնակիցներին մեկ հարթակում։
Փառատոնի միջավայրը նպաստելու է միջմշակութային երկխոսության խորացմանը, ինչպես նաև ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու վերարժևորմանը՝ ուժեղացնելով համայնքի դիմակայունությունն ու ապահովելով կայուն զարգացում։
Միջոցառմանը մասնակցելու է մոտ 20 արհեստագործ վարպետ Հայաստանից և 24 մասնակից ԱՊՀ երկրներից, ինչպես նաև Վրաստանից և Իրանից։
Ծրագրում ներառված են միջոցառումներ թե՛ մեծահասակների, թե՛ երեխաների համար․ տաղավարներում կազմակերպվելու են կրթական և ժամանցային ծրագրեր՝ ստվերների թատրոն, տիկնիկային ներկայացումներ, հեքիաթների ընթերցումներ։ Փառատոնը եզրափակվելու է երեկոյան համերգներով, որտեղ ելույթ են ունենալու «Կաթիլ» բենդը, «Մանել» երգչախումբը և «Վարը վարենք» կրթամշակութային կազմակերպությունը։ Կարևոր բաղադրիչ է լինելու նաև լարախաղացության ներկայացումը։
Ծրագիրը իրականացվել է ամեն տարի Հայաստանի տարբեր մարզերում՝ նպաստելով համայնքների ակտիվ ներգրավմանը և մշակութային զբոսաշրջության զարգացմանը։ Նշվել է նաև, որ այս տարվա բացման օրը համընկնում է «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական նախաձեռնության հետ։

17 Апрель 2026 - 14:46 AMT
В рамках межгосударственной программы СНГ «Культурные столицы» Мегри объявлен культурной столицей 2026 года, официальные мероприятия стартовали в общинах Мегри и Агарак.
Среди многочисленных инициатив года 16–17 мая в Мегри пройдет 5-й Международный фестиваль ремесел под девизом «Креативное сообщество, устойчивое будущее». Фестиваль ранее проводился в Гюмри, Дилижане, Арени и Гаваре.
Мероприятие организовано по инициативе и при финансовой поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта в сотрудничестве с Музеем народного искусства имени Ованеса Шарамбеяна, а также при поддержке мэрии Мегри, Фонда развития культуры и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ.
В течение двух дней Мегри превратится в праздничный центр ремесел, традиционной музыки и танца, а также национальной кухни. Посетители смогут познакомиться с армянскими кулинарными традициями и открыть для себя уникальные блюда региона.
В рамках фестиваля будут представлены как армянские, так и национальные ремесла других народов: ковроткачество, вышивка, кружевоплетение, изготовление кукол, деревообработка, керамика, кузнечное дело, ювелирное искусство, изделия из соломы и другие направления. Также пройдут национальные песни и танцы, мастер-классы и выставки-продажи. Особое внимание будет уделено традиционной кухне.
Основной целью инициативы является формирование креативного сообщества за счет активизации культурной самобытности и потенциала Мегри, объединяя участников из разных регионов Армении и стран СНГ на одной площадке.
Ожидается, что фестиваль будет способствовать развитию межкультурного диалога, сохранению и переосмыслению нематериального культурного наследия, укреплению устойчивости сообщества и обеспечению устойчивого развития.
В мероприятии примут участие около 20 мастеров из Армении и 24 участника из стран СНГ, а также из Грузии и Ирана.
Программа включает мероприятия как для взрослых, так и для детей: образовательные и развлекательные активности, театр теней, кукольные представления, чтение сказок. Фестиваль завершится вечерними концертами с участием группы «Катил», хора «Манел» и культурно-образовательной организации «Варе варенк». Особым элементом станет выступление канатоходцев.
Программа ежегодно реализуется в разных регионах Армении, способствуя вовлечению общин и развитию культурного туризма. Отмечается, что открытие в этом году совпало с общеевропейской инициативой «Ночь музеев».