Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի` Ծիծեռնակաբերդի շինարարական և վերականգնման աշխատանքներն ավարտվել են: Այդ մասին հայտնել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Այժմ կատարվում են մաքրման աշխատանքներ:
«Այս փուլում մաքրման աշխատանքներ են տարվում, որոնք նույնպես կավարտվեն Հայոց ցեղասպանության 111–րդ տարելիցին ընդառաջ»,– հայտնել են գերատեսչությունից:
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը կառուցվել է 1965 թվականին՝ Հայոց ցեղասպանության 50–րդ տարելիցի կապակցությամբ։
Հուշահամալիրի և թանգարան–ինստիտուտի տարածքում լայնածավալ պլանային վերանորոգման գործընթացը մեկնարկել է 2024 թվականի հոկտեմբերին՝ ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ Սաշուր Քալաշյանի ղեկավարությամբ, ով համահեղինակն է հուշահամալիրի և նույնանուն թանգարան–ինստիտուտի նախագծի, որը կառուցվել է գրեթե 60 տարի առաջ։

18 Апрель 2026 - 08:01 AMT
Строительные и восстановительные работы в мемориальном комплексе Геноцида армян в Цицернакаберде завершены, сообщили в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении, передает «Sputnik Армения».
В настоящее время проводятся завершающие очистительные работы.
«На данном этапе выполняются работы по очистке, которые также будут завершены к 111-й годовщине Геноцида армян», — отметили в ведомстве.
Мемориальный комплекс Цицернакаберд был построен в 1965 году к 50-летию Геноцида армян.
Масштабный плановый ремонт на территории мемориала и музея-института стартовал в октябре 2024 года под руководством заслуженного архитектора Армении Сашура Калашяна, соавтора проекта комплекса и одноименного музея-института, созданного почти 60 лет назад.