Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի` Ծիծեռնակաբերդի շինարարական և վերականգնման աշխատանքներն ավարտվել են: Այդ մասին հայտնել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Այժմ կատարվում են մաքրման աշխատանքներ:
«Այս փուլում մաքրման աշխատանքներ են տարվում, որոնք նույնպես կավարտվեն Հայոց ցեղասպանության 111–րդ տարելիցին ընդառաջ»,– հայտնել են գերատեսչությունից:
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը կառուցվել է 1965 թվականին՝ Հայոց ցեղասպանության 50–րդ տարելիցի կապակցությամբ։
Հուշահամալիրի և թանգարան–ինստիտուտի տարածքում լայնածավալ պլանային վերանորոգման գործընթացը մեկնարկել է 2024 թվականի հոկտեմբերին՝ ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ Սաշուր Քալաշյանի ղեկավարությամբ, ով համահեղինակն է հուշահամալիրի և նույնանուն թանգարան–ինստիտուտի նախագծի, որը կառուցվել է գրեթե 60 տարի առաջ։

18 April 2026 - 08:00 AMT
Construction and restoration work at the Armenian Genocide memorial complex in Tsitsernakaberd has been completed, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport reported, according to Sputnik Armenia.
Final cleaning operations are currently in progress.
“At this stage, cleaning is being carried out and will also be completed ahead of the 111th anniversary of the Armenian Genocide,” the ministry said.
The Tsitsernakaberd memorial complex was built in 1965 to mark the 50th anniversary of the Armenian Genocide.
A large-scale planned renovation of the memorial and museum-institute area began in October 2024 under the supervision of Honored Architect of Armenia Sashur Kalashyan, a co-author of the original complex and museum-institute design created nearly 60 years ago.