18 Ապրիլ 2026 - 07:52 AMT
Հայաստանի ծանրամարտի ազգային հավաքականի նախկին անդամ, Աղասի Աղասյանը հետմահու արժանացել է 2014 թվականին Իսրայելի Թել Ավիվում անցկացված Եվրոպայի առաջնության հրում վարժության և երկամարտի բրոնզե մեդալներին, հայտնում է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան։
2019 թվականին Եվրոպական ծանրամարտի ֆեդերացիայի կողմից կիրառված որակազրկումների հետևանքով Աղասյանի հետ նույն՝ 85 կգ քաշային կարգում հանդես եկած մարզիկները զրկվել են իրենց մեդալներից։
Պարգևատրման արարողությունը անցկացվել է Վրաստանի Բաթումի քաղաքում տեղի ունեցած Եվրոպական ծանրամարտի ֆեդերացիայի կոնգրեսի ընթացքում։
Աղասյանի մեդալները ստացել է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Սամվել Գասպարյանը, և դրանք առաջիկա օրերին փոխանցվելու են մարզիկի ընտանիքին։
Աղասյանը մահացել է 2019 թվականին՝ ավտովթարի հետևանքով։
Աղասյանը եղել է Համաշխարհային ուսանողական խաղերի հաղթող, Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության չեմպիոն։ Մարզական կարիերան ավարտել է 2017 թվականին:

Бывший тяжелоатлет сборной Армении Агаси Агасян посмертно удостоен бронзовых наград после пересмотра результатов чемпионата Европы.
Он получил бронзу в толчке и по сумме двоеборья на первенстве Европы 2014 года в Тель-Авиве, сообщает Федерация тяжелой атлетики Армении.
Перераспределение наград стало результатом дисквалификаций, примененных Европейской федерацией тяжелой атлетики в 2019 году к спортсменам весовой категории до 85 кг.
Церемония вручения прошла на конгрессе федерации в Батуми, Грузия.
Медали принял генеральный секретарь Федерации Самвел Гаспарян, в ближайшее время они будут переданы семье спортсмена.
Агасян скончался в 2019 году в результате дорожно-транспортного происшествия.
Он являлся победителем Всемирной универсиады и чемпионом Европы среди молодежи, завершив карьеру в 2017 году.