18 Ապրիլ 2026 - 07:52 AMT
Հայաստանի ծանրամարտի ազգային հավաքականի նախկին անդամ, Աղասի Աղասյանը հետմահու արժանացել է 2014 թվականին Իսրայելի Թել Ավիվում անցկացված Եվրոպայի առաջնության հրում վարժության և երկամարտի բրոնզե մեդալներին, հայտնում է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան։
2019 թվականին Եվրոպական ծանրամարտի ֆեդերացիայի կողմից կիրառված որակազրկումների հետևանքով Աղասյանի հետ նույն՝ 85 կգ քաշային կարգում հանդես եկած մարզիկները զրկվել են իրենց մեդալներից։
Պարգևատրման արարողությունը անցկացվել է Վրաստանի Բաթումի քաղաքում տեղի ունեցած Եվրոպական ծանրամարտի ֆեդերացիայի կոնգրեսի ընթացքում։
Աղասյանի մեդալները ստացել է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Սամվել Գասպարյանը, և դրանք առաջիկա օրերին փոխանցվելու են մարզիկի ընտանիքին։
Աղասյանը մահացել է 2019 թվականին՝ ավտովթարի հետևանքով։
Աղասյանը եղել է Համաշխարհային ուսանողական խաղերի հաղթող, Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության չեմպիոն։ Մարզական կարիերան ավարտել է 2017 թվականին:

18 April 2026 - 08:08 AMT
He was awarded bronze in the snatch and total at the 2014 European Championship in Tel Aviv, Israel, according to the Armenian Weightlifting Federation.
The decision followed disqualifications imposed in 2019 by the European Weightlifting Federation, which stripped medals from athletes competing in the 85 kg category.
The ceremony took place during the federation’s congress in Batumi, Georgia.
Samvel Gasparyan, Secretary General of the Armenian Weightlifting Federation, received the medals, which will soon be handed over to the athlete’s family.
Aghasyan died in 2019 as a result of a car accident.
He was a World University Games champion and a European junior champion, and retired from professional sport in 2017.