Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան՝ FIDE-ն, արձագանքել է Շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, Մանկավարժական համալսարանի Շախմատի և սպորտի ամբիոնի վարիչ, «Շախմատ» գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Սմբատ Լպուտյանի ձերբակալմանը: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը՝ մեջբերլով հայտարարության տեքստը:
FIDE-ն կարևորել է Շախմատի գիտահետազոտական կենտրոնի դերը:
«Ցանկանում ենք առանձին նշել, որ Շախմատի գիտահետազոտական կենտրոնի գործունեությունը վաղուց կարևոր նշանակություն ունի շախմատային գիտության զարգացման և FIDE-ի կրթական ծրագրերի համար։ Սա հատկապես կարևոր է՝ հաշվի առնելով, որ «Շախմատը դպրոցներում» ծրագիրն ընթացիկ տարում FIDE-ի գործունեության առաջնահերթ ուղղություններից մեկն է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական գործի շրջանակում ձերբակալվել էինն Մանկավարժական համալսարանի պրոռեկտոր Մարիամ Իսպիրյանը, նրա որդին, ինչպես նաև նույն համալսարանի Շախմատի և սպորտի ամբիոնի վարիչ, «Շախմատ» գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Սմբատ Լպուտյանը։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նա ազատ է արձակվել։ Իրավապահ մարմինները նրան մեղադրանք են առաջադրել, սակայն խափանման միջոց են կիրառել երկրից բացակայելու արգելքը։

The International Chess Federation, FIDE, commented on the arrest of Smbat Lputian, vice president of the Chess Federation, head of the Chair of Chess and Sports at the Pedagogical University, and director of the “Chess” Research Institute. Human rights defender Ruben Melikyan reported this on his Facebook page, citing the statement.
“We would like to note separately that the work of the Chess Research Center has long been of major importance for the development of chess science and for FIDE’s educational programs. This is particularly important given that the ‘Chess in Schools’ program is one of FIDE’s priority areas of activity this year,” the statement says.
Within a criminal case investigated by the Anti-Corruption Committee, Pedagogical University Vice-Rector Mariam Ispiryan, her son, and Smbat Lputian were detained.