Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան՝ FIDE-ն, արձագանքել է Շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, Մանկավարժական համալսարանի Շախմատի և սպորտի ամբիոնի վարիչ, «Շախմատ» գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Սմբատ Լպուտյանի ձերբակալմանը: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը՝ մեջբերլով հայտարարության տեքստը:
FIDE-ն կարևորել է Շախմատի գիտահետազոտական կենտրոնի դերը:
«Ցանկանում ենք առանձին նշել, որ Շախմատի գիտահետազոտական կենտրոնի գործունեությունը վաղուց կարևոր նշանակություն ունի շախմատային գիտության զարգացման և FIDE-ի կրթական ծրագրերի համար։ Սա հատկապես կարևոր է՝ հաշվի առնելով, որ «Շախմատը դպրոցներում» ծրագիրն ընթացիկ տարում FIDE-ի գործունեության առաջնահերթ ուղղություններից մեկն է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական գործի շրջանակում ձերբակալվել էինն Մանկավարժական համալսարանի պրոռեկտոր Մարիամ Իսպիրյանը, նրա որդին, ինչպես նաև նույն համալսարանի Շախմատի և սպորտի ամբիոնի վարիչ, «Շախմատ» գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Սմբատ Լպուտյանը։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նա ազատ է արձակվել։ Իրավապահ մարմինները նրան մեղադրանք են առաջադրել, սակայն խափանման միջոց են կիրառել երկրից բացակայելու արգելքը։

20 Апрель 2026 - 07:55 AMT
Международная шахматная федерация, FIDE, отреагировала на арест Смбата Лпутяна — вице-президента Шахматной федерации, заведующего кафедрой шахмат и спорта Педагогического университета, директора научно-исследовательского института «Шахматы». Об этом сообщил правозащитник Рубен Меликян на своей странице в Facebook, процитировав заявление.
«Мы хотели бы отдельно отметить, что деятельность Шахматного научно-исследовательского центра давно имеет важное значение для развития шахматной науки и образовательных программ FIDE. Это особенно важно с учетом того, что программа “Шахматы в школах” является в текущем году одним из приоритетных направлений деятельности FIDE», — говорится в заявлении.
В рамках уголовного дела, расследуемого Антикоррупционным комитетом, были задержаны проректор Педагогического университета Мариам Испирян, ее сын, а также Смбат Лпутян.
Позднее стало известно, что он был освобожден. Правоохранительные органы предъявили ему обвинение, избрав меру пресечения в виде запрета на выезд из страны.