20 Ապրիլ 2026 - 06:55 AMT
Փոփոխություններ և լրացումներ են կատարվել ՀՀ պետական և ոչ պետական բուհեր ըստ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերի ընդունելության կարգում: Կառավարությունը հավանություն է տվել որոշման նախագծին:
Փոփոխությունները և լրացումները պայմանավորված են բուհեր ընդունելության գործընթացի ընթացիկ կարգավորման անհրաժեշտությունից՝ հաշվի առնելով, որ վերանայվել է հանրակրթության պետական չափորոշիչը, սահմանվել են միջնակարգ կրթության ծրագրի շրջանավարտին ներկայացվող որակական նոր պահանջներ, մշակվել և հաստատվել են նոր առարկայական ծրագրեր, ուսումնական պլաններ, դասագրքեր և ուսումնական գործընթացի բովանդակությանն առնչվող այլ ուսումնական նյութեր, հայտնում է Factor.am-ը:
Ընդունելության քննությունների կազմակերպման ընթացքում նախատեսվել են խելամիտ հարմարեցումներ կրթության առանձնահատուկ կարիքներ ունեցող անձանց համար։
Կարգում ավելացվել է նոր դրույթ, ըստ որի՝ համապատասխան փուլերի հայտագրման ժամկետների ավարտից հետո տասնօրյա ընթացքում նման դիմորդները կամ նրանց օրինական ներկայացուցիչները դիմում են ԳԹԿ՝ ներկայացնելով անհրաժեշտ փաստաթղթեր, այդ թվում՝ բժշկական տեղեկանքներ։ Սա հնարավորություն է տալիս ապահովել համապատասխան պայմաններ քննությունների ժամանակ՝ ներառյալ բանավոր և գրավոր հաղորդակցության այլընտրանքային միջոցներ, անհատական տեխնիկական սարքեր, ժեստերի թարգմանիչների ներգրավում և այլ աջակցություն։
Սահմանվել է նաև, որ մինչև 2029-2030 ուսումնական տարին ընդունելության կազմակերպման ընթացակարգում էական փոփոխություններ չեն կատարվել։
2026-2027, 2027-2028 և 2028-2029 ուսումնական տարիներին ընդունելությունը շարունակվել է իրականացվել Արարատյան բակալավրիատի քննություններով՝ ինչպես նախորդ տարիներին։ Միայն 2029-2030 ուսումնական տարվանից, «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի համաձայն, ընդունելության մրցույթի կազմակերպումն արդեն վերապահվելու է բուհերին։
Կարգում փոփոխվել է նաև «շտեմարաններ» հասկացության կիրառությունը։ Վեջիններս այլևս չեն հրատարակվում և չեն կիրառվում որպես բուհերի ընդունելության քննությունների անցկացման համար նախապատրաստվող առաջադրանքների, թեստերի մշակման աղբյուր։
Հետևաբար, միասնական քննությունների կազմակերպման գործընթացում քննական նյութերի համապատասխանությունը նոր չափորոշիչով սահմանված առարկայական ծրագրերին և դասավանդված ուսումնական նյութին ապահովելու նպատակով՝ սույն որոշմամբ «շտեմարաններ» հասկացության փոխարեն ամրագրվում է «ուսումնական գործընթացի բովանդակությանն առնչվող այլ ուսումնական նյութեր» ընդհանուր հասկացությունը: Այն ներառում է նաև հանրակրթական ուսհաստատություններում գործածության երաշխավորված համապատասխան մոդուլները՝ որպես հիմնական ուսումնական ռեսուրսներ
Հստակեցվել է նաև ընդունելության առաջին փուլի վերջնաժամկետը։ Դիմում-հայտ ներկայացրած դիմորդները հնարավորություն կունենան մինչև դեկտեմբերի 25-ը կատարել փոփոխություններ կամ հրաժարվել հայտից։ Առաջին փուլը ներառում է դեկտեմբերի 15-25-ն ընկած ժամանակահատվածը։ Միաժամանակ կատարվել են նաև այլ տեխնիկական բնույթի ճշգրտումներ։
Ընդունված որոշումը համապատասխանում է «Հայաստան 2050» վերափոխման ռազմավարությանը, կրթության զարգացման մինչև 2030 թվականը պետական ծրագրին, ինչպես նաև կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրով սահմանված բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխման առաջնահերթություններին։

Changes and additions have been made to the admissions procedure for bachelor’s, continuous, and integrated programs at both state and non-state universities in Armenia. The government has approved the draft decision.
The revisions are driven by the need to regulate the admissions process in line with updates to the general education state standard, new qualification requirements for secondary school graduates, and newly developed subject curricula, study plans, textbooks, and other educational materials, Factor.am reports.
During entrance exams, reasonable accommodations are envisaged for applicants with special educational needs.
A new provision states that within ten days after the application deadlines for the respective stages, such applicants or their legal representatives must apply to the Assessment and Testing Center, submitting required documents, including medical certificates. This allows appropriate exam conditions to be ensured, including alternative means of oral and written communication, use of individual technical devices, involvement of sign language interpreters, and other support.
It has also been established that no significant changes will be made to the admissions procedure until the 2029–2030 academic year.
In the 2026–2027, 2027–2028, and 2028–2029 academic years, admissions will continue to be conducted through the Araratian Baccalaureate exams, as in previous years. Only from the 2029–2030 academic year, in accordance with the Law “On Higher Education and Science,” will the organization of admissions competitions be delegated to universities.
The use of the term “question banks” has also been revised. These will no longer be published or used as sources for developing test items for entrance exams.
Instead, to ensure alignment of exam materials with updated subject curricula and taught content, the broader concept of “other educational materials related to the learning process” is introduced. This includes approved modules used in general education institutions as primary learning resources.
The deadline for the first stage of admissions has also been clarified. Applicants who have submitted applications may make changes or withdraw them until December 25. The first stage will run from December 15 to 25. Additional technical adjustments have also been made.
The adopted decision aligns with the Armenia 2050 transformation strategy, the state education development program until 2030, and the higher education reform priorities set by the government’s 2021–2026 program.