20 Ապրիլ 2026 - 08:50 AMT
Ապրիլ ամսից շտապօգնության ծառայության բժիշկները, բուժքույրերը և բուժանձնակազմը և վարորդները կստանան բարձրացված աշխատավարձ: Այդ մասին Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ, քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի հանձնարարությամբ, ասել է Առողջապահության վարչության պետ Դավիթ Կարապետյանը:
«Մենք վերջապես ապահովագրական հիմնադրամից ստացանք վերջնական արդյուքնները, որ բարձարցվելու է շտապօգնության աշխատակիցների գումարները»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Պաշտոնյան հայտնել է, որ ապրիլ ամսից բժիշկները, բուժքույրերը և ֆելդշերները կստանան 20 տոկոսով բարձր աշխատավարձ, իսկ գծային բրիգադների վարորդների վարձատրությունը կաճի 30 տոկոսով։
«Նախատեսված է նաև, որ ֆելտշերական բրիգադների և հոգեբուժական բրիգադների համար աշխատավարձը կբարձրանա 20 %, քանի որ հաշվարկն արված է մարտի 1-ից, իսկ աշխատավարձը արդեն ստացել են, մարտ ամսվա համար միանվագ կտանք պարգևատրում 40-հազարական դրամ»,- ասել է Դավիթ Կարապետյանը։
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հունվարին հայտարարել էր, որ Երևանում շտապօգնության մեկ կանչի համար Երևանի շտապօգնություն ՓԲԸ-ին տրվող գումարը կավելանա։
Մրցակցության և սպառողների իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի որոշմամբ՝ Առողջապահության նախարարության կողմից շտապ բժշկական օգնության ծառայությունների փոխհատուցման գործընթացում կիրառվել է ընտրովի և ոչ օբյեկտիվ մոտեցում, որը շուկայում ստեղծել է մրցակցային անարդարություն։ Երևանի Շտապօգնություն ՓԲԸ–ն, որը ենթակա է Երևանի քաղաքապետարանին, մինչ այժմ ստանում է ընդամենը 8020 դրամ մեկ կանչի դիմաց, մինչդեռ մարզերում գործող «Հանրապետական շտապ օգնության ծառայություն» ընկերության փոխհատուցման չափը հասնում է մոտ 13 հազար դրամի։

20 Апрель 2026 - 09:39 AMT
Сотрудники службы скорой помощи в Ереване, включая врачей, медсестер и водителей, с апреля будут получать повышенную заработную плату. Об этом на совещании в мэрии Еревана сообщил начальник управления здравоохранения Давид Карапетян по поручению мэра Тиграна Авиняна.
«Мы наконец получили окончательные результаты от страхового фонда о повышении выплат сотрудникам скорой помощи», — сказал он, сообщает «Panorama.am».
С апреля врачи, медсестры и фельдшеры будут получать зарплату на 20% выше, а оплата труда водителей линейных бригад увеличится на 30%.
Также предусмотрено повышение на 20% для фельдшерских и психиатрических бригад. Поскольку расчет произведен с 1 марта и зарплаты уже выплачены, за март будет предоставлена единовременная премия в размере 40 тысяч драмов.
Ранее министр здравоохранения Анаит Аванесян заявляла, что сумма оплаты за один вызов скорой помощи для ереванской службы будет увеличена.
Согласно решению Комиссии по защите конкуренции и прав потребителей, в процессе компенсации услуг скорой медицинской помощи применялся выборочный и необъективный подход, что создало недобросовестную конкуренцию на рынке. ЗАО «Скорая помощь Еревана», подведомственное мэрии, в настоящее время получает лишь 8020 драмов за вызов, тогда как действующая в регионах компания «Республиканская служба скорой помощи» получает около 13 тысяч драмов за вызов.