20 Ապրիլ 2026 - 10:07 AMT
Նախկինում տրանսպորտի համար չվճարող անձանց վճարելու հաշվին երկու շաբաթվա ընթացքում հավաքվել է 8 նոր ավտոբուսի գումար, հայտարարել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Որքան էլ մեր նոր մեթոդը որոշակի անհարմարություններ ստեղծում է, այնուամենայնիվ, հավաքագրման ու կարգապահության տեսանկյունից այն բավական էֆեկտիվ է»,- ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Ավինյանը նաև նշել է, որ առաջիկա շաբաթների ընթացքում սպասվում է 45 նոր տրոլեյբուսի մատակարարում՝ ընդգծելով, որ անհրաժեշտ է նախապատրաստել 170 նոր ավտոբուսի գնման հայտը։
Քաղաքապետին զեկուցվել է, որ ներկայում տրոլեյբուսները գտնվում են ճանապարհին՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում։
Ապրիլի 6-ին Ավինյանը կոչ էր արել բոլոր ավտոբուսների վարորդներին ներգրավվել ուղեվճարների հավաքագրման գործընթացում՝ շեշտելով, որ հավաքագրման մակարդակից կախված են նաև արտաժամյա վճարումները։

В Ереване за две недели удалось собрать сумму, эквивалентную стоимости восьми новых автобусов, за счет оплаты проезда ранее не платившими пассажирами, заявил мэр Тигран Авинян.
«Несмотря на определенные неудобства, новый метод оказался достаточно эффективным с точки зрения сбора средств и дисциплины», — отметил он, сообщает «Radar Armenia».
Авинян также сообщил, что в ближайшие недели ожидается поставка 45 новых троллейбусов и подчеркнул необходимость подготовки заявки на закупку еще 170 автобусов.
Ему доложили, что троллейбусы в настоящее время находятся в пути на территории Российской Федерации.
Ранее, 6 апреля, Авинян призвал водителей автобусов активно участвовать в процессе сбора оплаты, подчеркнув, что уровень поступлений влияет на выплаты за сверхурочную работу.