21 Ապրիլ 2026 - 09:54 AMT
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել օրենքի նախագիծ, որով առաջարկվում է ընդլայնել և հստակեցնել հայրենիքի պաշտպանության ընթացքում զոհված կամ առողջությանը վնաս ստացած զինծառայողների, ինչպես նաև զոհված զինծառայողների ընտանիքների սոցիալական երաշխիքները։
Նախագծով նախատեսվում է, որ փոխհատուցման մեխանիզմը կկիրառվի նաև 1998-2016 թվականներին տեղի ունեցած դեպքերի նկատմամբ՝ ապահովելով վնասի հատուցման գործընթացի առավել արդյունավետ կազմակերպում, հայտնում է Factor.am-ը:
Ըստ այդմ, առաջարկվում է փոփոխություններ կատարել «ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում և փոխհատուցում տրամադրել ոչ միայն 2017 թ․ հունվարի 1-ից հետո, այլև 1998–2016 թթ․ տեղի ունեցած այն դեպքերի համար, երբ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը վնաս է պատճառվել ՀՀ պաշտպանության մարտական գործողություններին մասնակցելու կամ հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահության կամ հատուկ առաջադրանք կատարելու ժամանակ կամ հակառակորդի նախահարձակ գործողության հետևանքով։
2008–2016 թթ․ դեպքերի շահառուներն արդեն որոշված են Զինծառայողների ապահովագրության ազգային հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կողմից կայացված որոշումների շրջանակում. նրանց գումարը կփոխանցվի հիմնադրամի կողմից։ 1998-2007 թթ․ դեպքերի համար շահառուները կճշտվեն առկա փաստաթղթերի հիման վրա։
Կստեղծվի նաև միջգերատեսչական հանձնաժողով, որի եզրակացությամբ կամ դատական կարգով փաստաթղթերի բացակայության դեպքում կհավաստվի զինծառայողի կյանքին կամ առողջությանը մարտական գործողությունների հետևանքով վնաս պատճառված լինելը։ 1
1998-2016 թթ․ հատուցման դեպքերի համար միանվագ գումարները չեն վճարվի, իսկ ամսական գումարները կվճարվեն 20 տարի՝ 2017 թվականից հետո տեղի ունեցած դեպքերի չափով:

21 Апрель 2026 - 11:04 AMT
Министерство труда и социальных вопросов Армении представило на общественное обсуждение законопроект, предусматривающий расширение и уточнение социальных гарантий для военнослужащих, погибших или получивших вред здоровью при защите родины, а также для семей погибших.
Проект предусматривает распространение механизма компенсации также на случаи, произошедшие в 1998–2016 годах, с целью более эффективной организации процесса возмещения ущерба, сообщает «Factor.am ».
В частности, предлагается внести изменения в закон «О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения», распространив компенсации не только на случаи после 1 января 2017 года, но и на инциденты 1998–2016 годов. Речь идет о случаях, когда вред был причинен в ходе боевых действий, при несении службы на линии соприкосновения, выполнении специальных заданий или в результате наступательных действий противника.
Получатели компенсаций по случаям 2008–2016 годов уже определены решениями попечительского совета Фонда страхования военнослужащих, выплаты им будет осуществлять фонд. Для случаев 1998–2007 годов получатели будут уточняться на основе имеющихся документов.
Также будет создана межведомственная комиссия, которая своим заключением или в судебном порядке будет подтверждать факты причинения вреда жизни или здоровью военнослужащих вследствие боевых действий при отсутствии документов.
По случаям 1998–2016 годов единовременные выплаты предусмотрены не будут, при этом ежемесячные выплаты будут производиться в течение 20 лет в размерах, установленных для случаев после 2017 года.