21 Ապրիլ 2026 - 09:54 AMT
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել օրենքի նախագիծ, որով առաջարկվում է ընդլայնել և հստակեցնել հայրենիքի պաշտպանության ընթացքում զոհված կամ առողջությանը վնաս ստացած զինծառայողների, ինչպես նաև զոհված զինծառայողների ընտանիքների սոցիալական երաշխիքները։
Նախագծով նախատեսվում է, որ փոխհատուցման մեխանիզմը կկիրառվի նաև 1998-2016 թվականներին տեղի ունեցած դեպքերի նկատմամբ՝ ապահովելով վնասի հատուցման գործընթացի առավել արդյունավետ կազմակերպում, հայտնում է Factor.am-ը:
Ըստ այդմ, առաջարկվում է փոփոխություններ կատարել «ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում և փոխհատուցում տրամադրել ոչ միայն 2017 թ․ հունվարի 1-ից հետո, այլև 1998–2016 թթ․ տեղի ունեցած այն դեպքերի համար, երբ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը վնաս է պատճառվել ՀՀ պաշտպանության մարտական գործողություններին մասնակցելու կամ հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահության կամ հատուկ առաջադրանք կատարելու ժամանակ կամ հակառակորդի նախահարձակ գործողության հետևանքով։
2008–2016 թթ․ դեպքերի շահառուներն արդեն որոշված են Զինծառայողների ապահովագրության ազգային հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կողմից կայացված որոշումների շրջանակում. նրանց գումարը կփոխանցվի հիմնադրամի կողմից։ 1998-2007 թթ․ դեպքերի համար շահառուները կճշտվեն առկա փաստաթղթերի հիման վրա։
Կստեղծվի նաև միջգերատեսչական հանձնաժողով, որի եզրակացությամբ կամ դատական կարգով փաստաթղթերի բացակայության դեպքում կհավաստվի զինծառայողի կյանքին կամ առողջությանը մարտական գործողությունների հետևանքով վնաս պատճառված լինելը։ 1
1998-2016 թթ․ հատուցման դեպքերի համար միանվագ գումարները չեն վճարվի, իսկ ամսական գումարները կվճարվեն 20 տարի՝ 2017 թվականից հետո տեղի ունեցած դեպքերի չափով:

Armenia’s Ministry of Labor and Social Affairs has submitted a draft law for public discussion proposing to expand and clarify social guarantees for servicemen killed or injured while defending the homeland, as well as for the families of fallen soldiers.
The draft provides for the application of the compensation mechanism to cases that occurred in 1998–2016 as well, in order to ensure a more effective organization of the compensation process, reports Factor.am .
Accordingly, amendments are proposed to the law “On Compensation for Damage Caused to the Life or Health of Servicemen in the Defense of the Republic of Armenia,” allowing compensation not only for cases after January 1, 2017, but also for incidents between 1998 and 2016. These include situations where harm was caused during combat operations, while on duty at the line of contact, during special assignments, or as a result of enemy attacks.
Beneficiaries for cases from 2008–2016 have already been identified by decisions of the Board of Trustees of the Servicemen Insurance Fund, and payments will be made by the foundation. For cases from 1998–2007, beneficiaries will be determined based on the existing documents.
An interagency commission will also be established to confirm, through its conclusions or via court procedures, cases where documentation is missing but harm to servicemen’s life or health due to combat operations must be verified.
For cases between 1998 and 2016, lump-sum payments will not be provided, while monthly payments will be made over 20 years, in line with the amounts established for cases occurring after 2017.