«Երևանի ավագանու Ազգային առաջընթաց» խմբակցության անդամ Հայկ Գրիգորյանը ներկայացրել է նախագիծ, որով առաջարկվում է Ամիրյան փողոցը վերանվանել Պապ թագավորի անունով։Նախագծի քննարկումը հետաձգվել է քվորումի բացակայության պատճառով:
Նիստի ընթացքում նախաձեռնությունը միանշանակ աջակցություն չի ստացել, և մի շարք խմբակցություններ արտահայտվել են դրա դեմ, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նշվել է, որ նախագիծը նախապես չի քննարկվել ավագանու խմբակցությունների հետ, մինչդեռ նախկինում ձևավորվել է մոտեցում, ըստ որի Ամիրյան փողոցի անվանակոչության հարցը պետք է լուծվի համախոհությամբ։
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նույնպես անդրադարձել է հարցին՝ ներկայացնելով իր դիրքորոշումը։
«Նույնիսկ չեմ էլ իմացել ով է այդ մարդը, և երբ մի փորք խորանում ես, հասկանում ես, որ, բացի նրանից, որ ինքը 26 կոմիսարներից մեկն է եղել, գեղեցիկ ազգանուն է ունեցել, այլ ոչ մի արժանիք առանձնապես չունի։ Եվ Երևանի ամենակենտրոնական փողոցներից մեկն իր անունով է անվանակոչված։ Կասկած չունեմ, որ այդ փողոցը վստահորեն պետք է անվանակոչվի»,-ասել է նա:
Տիգրան Ավինյանը առաջարկել է շարունակել քննարկումները մյուս խմբակցությունների հետ և համաձայնության հասնելու դեպքում հարցը կրկին ներառել առաջիկա նիստերի օրակարգում։

21 Апрель 2026 - 11:53 AMT
Предложение о переименовании улицы Амиряна в честь царя Папа было отложено из-за отсутствия кворума на заседании Совета старейшин Еревана.
Инициативу представил член фракции «Национальный прогресс» Айк Григорян, однако она не получила однозначной поддержки — ряд фракций выступил против, сообщает «Aysor.am ».
Отмечалось, что проект не был предварительно обсужден с фракциями совета, несмотря на ранее сформированную практику решать вопрос наименования улицы Амиряна на основе консенсуса.
Мэр Еревана Тигран Авинян также прокомментировал вопрос, изложив свою позицию.
«Я даже не знал, кто этот человек, и когда немного углубляешься, понимаешь, что кроме того, что он был одним из 26 комиссаров и имел красивую фамилию, у него нет особых заслуг. Тем не менее одна из центральных улиц Еревана носит его имя. У меня нет сомнений, что улицу нужно переименовать», — сказал он.
Авинян предложил продолжить обсуждения с другими фракциями и при достижении согласия вновь включить вопрос в повестку ближайших заседаний.