Լեհաստանի Կատովիցե քաղաքում ավարտված շախմատի Եվրոպայի անհատական առաջնության ավարտին գրոսմայստերներ Ռոբերտ Հովհաննիսյանը և Հայկ Մարտիրոսյանը նվաճել են 2027 թվականի աշխարհի գավաթի ուղեգրեր։
Նրանք հավաքել են 8-ական միավոր և կիսել 5-23-րդ հորիզոնականները՝ լրացուցիչ ցուցանիշներով զբաղեցնելով համապատասխանաբար 9-րդ և 13-րդ տեղերը:
Հայ մասնակիցներից մրցանակային ցուցակում ընդգրկվել է նաև միջազգային վարպետ Արսեն Դավթյանը, որը նույնպես վաստակել է 8 միավոր և զբաղեցրել 23-րդ հորիզոնականը։ Առաջնության ընթացքում նա լրացրել է գրոսմայստերի առաջին նորման, իսկ Տիգրան Համբարձումյանը կատարել է միջազգային վարպետի երկրորդ նորման։
Եվրոպայի առաջնության հաղթող է դարձել ուկրաինացի միջազգային վարպետ Ռոման Դեխտյարովը՝ 11 հնարավորից վաստակելով 9 միավոր։
Հայաստանի ներկայացուցիչների արդյունքները հետևյալն են՝ Հայկ Մարտիրոսյան՝ 8 միավոր, Ռոբերտ Հովհաննիսյան՝ 8 միավոր, Արսեն Դավթյան՝ 8 միավոր, Էմին Օհանյան՝ 7.5 միավոր, Շանթ Սարգսյան՝ 7.5 միավոր, Գաբրիել Սարգսյան՝ 7.5 միավոր, Արթուր Դավթյան՝ 7.5 միավոր, Մանուէլ Պետրոսյան՝ 7 միավոր, Վահե Սուքիասյան՝ 6.5 միավոր, Մամիկոն Ղարիբյան՝ 6.5 միավոր, Տիգրան Համբարձումյան՝ 6.5 միավոր, Ռոբերտ Փիլիպոսյան՝ 6.5 միավոր, Մարիամ Մկրտչյան՝ 6.5 միավոր, Րաֆֆի Ղազարյան՝ 4.5 միավոր։

21 Апрель 2026 - 13:22 AMT
По итогам индивидуального чемпионата Европы по шахматам в Катовице (Польша) гроссмейстеры Роберт Ованнисян и Айк Мартиросян завоевали путевки на Кубок мира 2027 года.
Они набрали по 8 очков и разделили 5–23-е места, заняв 9-е и 13-е позиции соответственно по дополнительным показателям, сообщает «Radar Armenia».
Среди армянских участников в число призеров вошел также международный мастер Арсен Давтян, который также набрал 8 очков и занял 23-е место. По ходу турнира он выполнил первую норму гроссмейстера, а Тигран Амбарцумян выполнил вторую норму международного мастера.
Победителем чемпионата Европы стал украинский международный мастер Роман Дехтяров, набравший 9 очков из 11 возможных.
Результаты представителей Армении: Айк Мартиросян — 8 очков, Роберт Ованнисян — 8 очков, Арсен Давтян — 8 очков, Эмин Оганян — 7,5 очка, Шант Саргсян — 7,5 очка, Габриэл Саргсян — 7,5 очка, Артур Давтян — 7,5 очка, Мануэль Петросян — 7 очков, Ваге Сукиасян — 6,5 очка, Мамикон Гарибян — 6,5 очка, Тигран Амбарцумян — 6,5 очка, Роберт Пилипосян — 6,5 очка, Мариам Мкртчян — 6,5 очка, Раффи Казарян — 4,5 очка.