Օլիմպիական բրոնզե մեդալակիր և աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Մալխաս Ամոյանը դարձել է Եվրոպայի հնգակի չեմպիոն՝ հաղթանակ տանելով Տիրանայում անցկացվող առաջնությունում։
Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում ընթացող ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության 77 կգ քաշայինների եզրափակչում նա առավելության է հասել Վրաստանի ներկայացուցիչ Ռամազ Զոիձեի նկատմամբ, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Հայ մարզիկը մրցաշարում իր ելույթները սկսել է 1/8 եզրափակչից, որտեղ 4։0 հաշվով առավելության է հասել Շվեդիան ներկայացնող Կառլ Բաֆի նկատմամբ։ Քառորդ եզրափակչում Ամոյանը 10։0 հաշվով վստահ հաղթանակ է տարել Ուկրաինայի ներկայացուցիչ Իրֆան Միրզոևի նկատմամբ, իսկ կիսաեզրափակչում հաղթել է Մոլդովան ներկայացնող Ալեքսանդրին Գուտուին։
Հայաստանի հավաքականի կազմում ևս մեկ մեդալ է ապահովել 67 կգ քաշային Կարեն Ասլանյանը՝ նվաճելով բրոնզ։ Վճռորոշ գոտեմարտում նա ժամանակից շուտ՝ 11:0 հաշվով հաղթանակ է տարել Լեհաստանի ներկայացուցիչ Մաիրբեկ Սալիմովի նկատմամբ։
Բրոնզե մեդալին մոտ է եղել նաև 55 կգ քաշային Մանվել Խաչատրյանը, սակայն մեդալի համար պայքարում 1:3 հաշվով պարտվել է Բուլղարիայի ներկայացուցչին։
Ավելի վաղ մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում իր նորամուտը կատարող 60 կգ քաշային Սուրեն Աղաջանյանը հասել է եզրափակիչ։ Մ23 տարեկանների ոսկե մեդալակիրը կիսաեզրափակչում ժամանակից շուտ համոզիչ հաղթանակ է տարել Եվրոպայի եռակի չեմպիոն Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Նիհաթ Մամադլիի նկատմամբ և դուրս եկել եզրափակիչ։ Ոսկե մեդալի համար նա կմրցի սերբ Գեորգի Տիբիլովի հետ։

22 Апрель 2026 - 07:08 AMT
Бронзовый призер Олимпийских игр и двукратный чемпион мира Малхас Амоян стал пятикратным чемпионом Европы, одержав победу на первенстве, проходящем в Тиране.
В финале весовой категории до 77 кг на чемпионате Европы по борьбе в столице Албании Тиране он одержал победу над представителем Грузии Рамазом Зоидзе, сообщает «Radar Armenia».
Армянский спортсмен начал выступление с 1/8 финала, где со счетом 4:0 победил представляющего Швецию Карла Баффа. В четвертьфинале Амоян уверенно выиграл у представителя Украины Ирфана Мирзоева со счетом 10:0, а в полуфинале одолел выступающего за Молдову Александрина Гуту.
Еще одну медаль для сборной Армении обеспечил выступающий в весовой категории до 67 кг Карен Асланян, завоевавший бронзу. В решающей схватке он досрочно победил представителя Польши Маирбека Салимова со счетом 11:0.
Близок к бронзовой медали был также Манвел Хачатрян (55 кг), однако в поединке за награду уступил представителю Болгарии со счетом 1:3.
Ранее дебютант взрослого чемпионата Европы в весовой категории до 60 кг Сурен Агаджанян вышел в финал. Обладатель золота до 23 лет в полуфинале досрочно и убедительно победил трехкратного чемпиона Европы, представителя Азербайджана Нихата Мамадли, и вышел в финал, где встретится с сербом Георгием Тибиловым за золотую медаль.