22 Ապրիլ 2026 - 12:38 AMT
«Արցախ» միությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ՀՀ իշխանությունից պահանջելով «վերանայել Բաքվին խրախուսող անգործությունը»:
Հայտարարությունում անդրադարձ է կատարվել Ստեփանակերտում հայկական եկեղեցիների ոչնչացման դեպքերին՝ որակելով որպես մշակութային ցեղասպանության դրսևորում:
«Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու ավերմանը հաջորդած Սուրբ Աստվածամոր Հովանու Մայր տաճարի ոչնչացումը հանդիսանում է Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ներկայության հետևողական ջնջման և պետական մակարդակով իրականացվող մշակութային ցեղասպանության գագաթնակետը։ Նորանոր հանցագործությունները նախորդող ակտերի անպատժելիության, միջազգային հանրության բացարձակ լռության և Հայաստանի իշխանությունների կողմից հնչող փաստացի խրախուսական հայտարարությունների ու անգործության ուղղակի հետևանքն են»,– ասված է հայտարարությունում։
Կազմակերպությունը պահանջել է ՀՀ կառավարությունից վերանայել իր մոտեցումները և ձեռնարկել գործնական քայլեր։ Մասնավորապես, առաջարկվել է ակտիվացնել աշխատանքը միջազգային իրավական հարթակներում, այդ թվում՝ դիմել Արդարադատության միջազգային դատարան՝ միջանկյալ միջոցների կիրառման պահանջով։
Նշվել է նաև, որ անհրաժեշտ է հարցը բարձրացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում և ՅՈւՆԵՍԿՕ-ում՝ Ադրբեջանի նկատմամբ հնարավոր սահմանափակումների կամ պատժամիջոցների կիրառման նպատակով։ Բացի այդ, կարևոր է համարվել, որ մշակութային ժառանգության պահպանության հարցը ներառվի բանակցային գործընթացի առաջնային պայմանների շարքում։
Միությունը նաև կոչ է արել միջազգային հանրությանը ապահովել անկախ դիտորդների մուտքը տարածքներ՝ գնահատելու մնացած հուշարձանների վիճակը և կանխելու հետագա վնասները։
Կազմակերպության գնահատմամբ՝ ստեղծված իրավիճակում Հայաստանը պետք է ավելի հետևողական և ակտիվ դիրքորոշում ցուցաբերի՝ որպես միջազգային դատական գործընթացներում ներգրավված կողմ, հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանությունն ապահովելու համար։

Союз «Арцах» выступил с заявлением, призвав власти Армении пересмотреть политику, которую он считает бездействием, поощряющим Баку, на фоне разрушения церквей в Степанакерте.
В заявлении осуждается уничтожение армянских храмов, что, по мнению организации, является проявлением культурного геноцида.
«Уничтожение кафедрального собора Сурб Аствацацин в Степанакерте, последовавшее за разрушением церкви Сурб Акоп в оккупированном Азербайджаном городе, является кульминацией последовательной политики по стиранию армянского культурного присутствия и проявлением культурного геноцида на государственном уровне. Эти новые преступления стали прямым следствием безнаказанности прежних действий, полной тишины международного сообщества, а также фактически поощрительных заявлений и бездействия властей Армении», — говорится в заявлении.
Организация призвала правительство Армении пересмотреть подходы и предпринять практические шаги. В частности, предложено активизировать работу на международных правовых площадках, включая обращение в Международный суд ООН с требованием применения обеспечительных мер.
Также отмечена необходимость поднять вопрос в Совете Безопасности ООН и ЮНЕСКО с целью возможного введения ограничений или санкций против Азербайджана. Кроме того, подчеркивается важность включения защиты культурного наследия в число приоритетных условий переговорного процесса.
Союз также призвал международное сообщество обеспечить доступ независимых наблюдателей на территории для оценки состояния оставшихся памятников и предотвращения дальнейшего ущерба.
По оценке организации, в сложившейся ситуации Армения должна занять более последовательную и активную позицию в международных судебных процессах для защиты культурного наследия.
Ранее сообщалось, что Азербайджан разрушил кафедральный собор Сурб Аствацацин в Степанакерте. До этого была уничтожена церковь Сурб Акоп.