Հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Սուրեն Աղաջանյանը Եվրոպայի առաջնությունում դարձել է փոխչեմպիոն՝ նվաճելով արծաթե մեդալ։
60 կգ քաշային կարգի եզրափակչում Աղաջանյանը, ով առաջին անգամ է մասնակցել մեծահասակների մրցաշարին, պարտվել է Սերբիան ներկայացնող Գեորգի Տիբալովին՝ 2:2 հաշվով ավարտված գոտեմարտում։
Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչը՝ 67 կգ քաշային Սլավիկ Գալստյանը, նույնպես հաջող է հանդես եկել՝ դառնալով բրոնզե մեդալակիր։ Վճռորոշ գոտեմարտում աշխարհի առաջնության կրկնակի բրոնզե մեդալակիրը 5:3 հաշվով առավելության է հասել Ուկրաինան ներկայացնող մարզիկի նկատմամբ։
Մինչև 20 տարեկանների 2025 թվականի աշխարհի չեմպիոն Գասպար Տերտերյանը ևս իր առաջին մասնակցությունն է ունեցել մեծահասակների պայքարում և նվաճել է բրոնզե մեդալ։
Վճռորոշ գոտեմարտում 72 կգ քաշային կարգում հանդես եկող հայ ըմբիշը հաղթել է Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի դրոշի ներքո մրցող Ալեքսանդր Լյավոնչուկին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Մալխաս Ամոյանը կարիերայում 5-րդ անգամ հռչակվել է Եվրոպայի չեմպիոն:

Борец греко-римского стиля Сурен Агаджанян стал вице-чемпионом Европы, завоевав серебряную медаль на чемпионате Европы.
В финале весовой категории до 60 кг Агаджанян, для которого это было первое выступление на взрослом уровне, уступил представляющему Сербию Георгию Тибилову в поединке, завершившемся со счетом 2:2.
Другой представитель Армении, борец весовой категории до 67 кг Славик Галстян, также успешно выступил, став бронзовым призером. В решающей схватке двукратный бронзовый призер чемпионатов мира одержал победу со счетом 5:3 над спортсменом, представляющим Украину.
Чемпион мира среди спортсменов до 20 лет 2025 года Гаспар Тертерян также впервые выступил на взрослом уровне и завоевал бронзовую медаль.
В решающем поединке в весовой категории до 72 кг армянский борец победил Александра Лявончюка, выступавшего под флагом Международной федерации борьбы, говорится в сообщении, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта.
Бронзовый призер Олимпийских игр, двукратный чемпион мира Малхас Амоян в пятый раз в карьере стал чемпионом Европы.