World Boxing-ի կազմակերպած Աշխարհի գավաթի շրջանակում Հայաստանի ներկայացուցիչներ Արթուր Բազեյանն ու Արարատ Հարությունյանը պարտություններ են կրել մրցավարական վիճելի որոշումների հետևանքով և դուրս են մնացել հետագա մրցապայքարից, հայտնում է Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիան:
Տեղի ունեցածը գնահատել է որպես «անտրամաբանական և խիստ անարդար մրցավարություն»։
«Խայտառակ մրցավարություն WORLD BOXING-ի կազմակերպած Աշխարհի գավաթում։ Մրցավարական տրամաբանությունից զուրկ գործողությունների հետևանքով այսօր Արթուր Բազեյանին ու Արարատ Հարությունյանին պարտություն է գրանցվել։ Բազեյանը մրցում էր Փարիզի օլիմպիական փոխչեմպիոն, Ղրղզստանի ներկայացուցիչ Մունարբեկ Ուլուի հետ։
Առաջին ռաունդում մեր բռնցքամարտիկը հաղթեց 5։0 հաշվով, երկրորդում մրցավարները նույն հաշվով հաղթանակը տվեցին մրցակցին։ 3-րդ ռաունդում Բազեյանը նետվեց առաջ ու միավորներ վաստակեց։ Դրվագներից մեկում բախման արդյունքում մրցակցի ունքը վնասվեց։ Ռինգի մրցավարը միանգամից դադարեցրեց մարտը, թեև բժշկական տեսանկյունից չկար նաև դրա կարիքը։ Միևնույն դեպքում, թեև առավեկությունը Բազեյանի կողմն էր, բայց կողային մրցավարները հաղթանակը շնորհեցին Ղրղզստանի ներկայացուցչին։
Անհասկանալի ու անտրամաբանական գործողություններ էին նաև Արարատ Հարությունյանի մենամարտի ժամանակ։ Մեր մարզիկը 2-րդ ու 3-րդ ռաունդներում ուներ նկատելի առավելություն ու մրցակիցն էլ` Ռիկարդո Կուելոն, նկատողություն էր ստացել ռինգի մրցավարի կողմից, բայց մենամարտի ավարտին զարմանալիորեն բարձրացրեցին Դոմինիկյան Հանրապետության ներկայացուցչի ձեռքը։ Սա խայտառակ մրցավարության հերթական վառ արտացոլումն էր, որի պատճառով մեր երկու ուժեղագույն բռնցքամարտիկները դուրս մնացին պայքարից»,- ասվում է հայտարարությունում։

23 April 2026 - 08:20 AMT
Armenian boxers Artur Bazeyan and Ararat Harutyunyan have been eliminated from the World Boxing Cup organized by World Boxing following controversial refereeing decisions, the Armenian Boxing Federation reported.
The federation described what happened as “illogical and extremely unfair refereeing.”
“Disgraceful refereeing at the World Boxing Cup organized by WORLD BOXING. Due to actions devoid of refereeing logic, defeats were recorded today for Artur Bazeyan and Ararat Harutyunyan. Bazeyan fought against Paris Olympic silver medalist Munarbek Uulu of Kyrgyzstan.
In the first round, our boxer won 5:0, while in the second the judges awarded the same score to the opponent. In the third round, Bazeyan pressed forward and scored points. In one episode, a clash resulted in an injury to the opponent’s eyebrow. The ring referee immediately stopped the fight, although there was no medical necessity to do so. At the same time, although the advantage was on Bazeyan’s side, the side judges awarded the victory to the representative of Kyrgyzstan.
There were also unclear and illogical actions during Ararat Harutyunyan’s bout. Our athlete had a clear advantage in the second and third rounds, while his opponent, Ricardo Cuello, had received a warning from the referee, yet at the end of the bout, surprisingly, the hand of the Dominican Republic representative was raised. This was another vivid example of disgraceful refereeing, as a result of which our two strongest boxers were eliminated from the competition,” the statement said.