World Boxing-ի կազմակերպած Աշխարհի գավաթի շրջանակում Հայաստանի ներկայացուցիչներ Արթուր Բազեյանն ու Արարատ Հարությունյանը պարտություններ են կրել մրցավարական վիճելի որոշումների հետևանքով և դուրս են մնացել հետագա մրցապայքարից, հայտնում է Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիան:
Տեղի ունեցածը գնահատել է որպես «անտրամաբանական և խիստ անարդար մրցավարություն»։
«Խայտառակ մրցավարություն WORLD BOXING-ի կազմակերպած Աշխարհի գավաթում։ Մրցավարական տրամաբանությունից զուրկ գործողությունների հետևանքով այսօր Արթուր Բազեյանին ու Արարատ Հարությունյանին պարտություն է գրանցվել։ Բազեյանը մրցում էր Փարիզի օլիմպիական փոխչեմպիոն, Ղրղզստանի ներկայացուցիչ Մունարբեկ Ուլուի հետ։
Առաջին ռաունդում մեր բռնցքամարտիկը հաղթեց 5։0 հաշվով, երկրորդում մրցավարները նույն հաշվով հաղթանակը տվեցին մրցակցին։ 3-րդ ռաունդում Բազեյանը նետվեց առաջ ու միավորներ վաստակեց։ Դրվագներից մեկում բախման արդյունքում մրցակցի ունքը վնասվեց։ Ռինգի մրցավարը միանգամից դադարեցրեց մարտը, թեև բժշկական տեսանկյունից չկար նաև դրա կարիքը։ Միևնույն դեպքում, թեև առավեկությունը Բազեյանի կողմն էր, բայց կողային մրցավարները հաղթանակը շնորհեցին Ղրղզստանի ներկայացուցչին։
Անհասկանալի ու անտրամաբանական գործողություններ էին նաև Արարատ Հարությունյանի մենամարտի ժամանակ։ Մեր մարզիկը 2-րդ ու 3-րդ ռաունդներում ուներ նկատելի առավելություն ու մրցակիցն էլ` Ռիկարդո Կուելոն, նկատողություն էր ստացել ռինգի մրցավարի կողմից, բայց մենամարտի ավարտին զարմանալիորեն բարձրացրեցին Դոմինիկյան Հանրապետության ներկայացուցչի ձեռքը։ Սա խայտառակ մրցավարության հերթական վառ արտացոլումն էր, որի պատճառով մեր երկու ուժեղագույն բռնցքամարտիկները դուրս մնացին պայքարից»,- ասվում է հայտարարությունում։

Армянские боксеры Артур Базеян и Арарат Арутюнян выбыли из дальнейшей борьбы на Кубке мира, организованном World Boxing, из-за спорных решений судей, сообщает Федерация бокса Армении.
Произошедшее было охарактеризовано как «нелогичное и крайне несправедливое судейство».
«Позорное судейство на Кубке мира, организованном WORLD BOXING. В результате лишенных логики действий судей сегодня были зафиксированы поражения Артура Базеяна и Арарата Арутюняна. Базеян встречался с серебряным призером Олимпийских игр в Париже, представителем Кыргызстана Мунарбеком Уулу.
В первом раунде наш боксер победил со счетом 5:0, во втором судьи тем же счетом отдали победу сопернику. В третьем раунде Базеян пошел вперед и набрал очки. В одном из эпизодов после столкновения у соперника было повреждено надбровье. Рефери на ринге сразу остановил бой, хотя с медицинской точки зрения в этом не было необходимости. При этом, несмотря на преимущество Базеяна, боковые судьи присудили победу представителю Кыргызстана.
Непонятные и нелогичные действия были и в поединке Арарата Арутюняна. Наш спортсмен имел заметное преимущество во втором и третьем раундах, а его соперник Рикардо Куэльо получил замечание от рефери, однако по завершении боя неожиданно была поднята рука представителя Доминиканской Республики. Это стало очередным ярким проявлением позорного судейства, из-за которого два наших сильнейших боксера выбыли из борьбы», — говорится в заявлении.