ՀՀ-ում ներդրվելիք կենսաչափական անձնագրերի նոր ձևավորումն (դիզայնը) արդեն պատրաստ է և դրանք առաջիկայում կներկայացվեն հանրությանը, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում:
«Հատուկ ուշադրություն ենք դարձրել, որ անձնագրերի պատկերները արտացոլեն մեր ծագումնաբանությունը»,- նշել է վարչապետը՝ շեշտելով, որ անձնագիրը պետության այցեքարտն է, հայտնում է Radar Armenia-ն:
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ նախատեսվող փոփոխությունները վերացնելու են այն բոլոր թերություններն ու խնդիրները, որոնք տարիներ շարունակ առկա են եղել անձը հաստատող փաստաթղթերի տրամադրման համակարգում՝ ներառյալ անձնագիր ստանալու գործընթացն ու այլ բաղադրիչներ։
«Ենթադրվում է ՀՀ-ում կենսաչափական նոր համակարգի ներդրում՝ իր բոլոր ենթակառուցվածքներով, բարձր ստանդարտին համապատասխան»,- ասել է նախարարը։
Փաշինյանը ևս կարևորել է իրականացվող օրենսդրական փոփոխությունները՝ ընդգծելով, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում ինտենսիվ աշխատանք է տարվել այս համակարգի ներդրման ուղղությամբ։
Վարչապետի խոսքով՝ սահմանային անցակետերում ներդրվելու է նաև անհպում անցման հնարավորություն, որը թույլ կտա քաղաքացիներին կենսաչափական անձնագրի սկանավորման միջոցով առանց ֆիզիկական շփման մուտք ու ելք կատարել երկրից։
«Այսինքն՝ քաղաքացին կենսաչափական անձնագիրը սկան է անում և առանց որևէ կոնտակտի ելումուտ է անում ՀՀ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ նման մոտեցումը կարող է կիրառվել նաև այլ երկրներում՝ երկկողմ համաձայնության դեպքում։
ՀՀ քաղաքացիները նոր կենսաչափական անձնագրերը և նույնականացման քարտերը կկարողանան ստանալ այս տարվա աշնանից։ Այդ ժամանակ մեր քաղաքացիները կկարողանան ստանալ ինչպես բիոմետրիկ նոր անձնագրեր, այնպես էլ նույնականացման քարտեր։

23 Апрель 2026 - 11:17 AMT
Новый дизайн биометрических паспортов в Армении уже готов и в ближайшее время будет представлен общественности, заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства.
«Мы уделили особое внимание тому, чтобы изображения в паспортах отражали нашу идентичность», — отметил премьер-министр, подчеркнув, что паспорт является визитной карточкой государства, сообщает «Radar Armenia».
Министр внутренних дел Арпине Саргсян сообщила, что планируемые изменения устранят все недостатки и проблемы, которые на протяжении многих лет существовали в системе выдачи удостоверяющих личность документов, включая процесс получения паспорта и другие компоненты.
«Предполагается внедрение в Армении новой биометрической системы со всей необходимой инфраструктурой, соответствующей высоким стандартам», — сказала министр.
Пашинян также подчеркнул важность реализуемых законодательных изменений, отметив, что в течение последнего года велась интенсивная работа по внедрению этой системы.
По словам премьер-министра, на пограничных пунктах будет внедрена возможность бесконтактного прохождения, что позволит гражданам осуществлять въезд и выезд из страны путем сканирования биометрического паспорта без физического контакта.
«То есть гражданин сканирует биометрический паспорт и без какого-либо контакта пересекает границу», — сказал он, добавив, что подобный подход может применяться и в других странах при наличии двусторонних соглашений.
Граждане Армении смогут получать новые биометрические паспорта и удостоверения личности уже с осени этого года.