23 Ապրիլ 2026 - 10:33 AMT
Երևանով էլ, Գյումրիով էլ շատ լուրջ պիտի զբաղվենք, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճեպազրույցի ընթացքում՝ անդրադառնալով Երևանի խցանումներին, ինչպես նաև մայրաքաղաքի և Գյումրիի ճանապարհների վիճակին:
Նա նաև հայտարարել է, որ Երևանի նախկին քաղաքապետը և Գյումրիի համայնքի ղեկավարները բացահայտ կամ ոչ բացահայտ գործել ենկառավարության դեմ, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նա նշել է, որ խցանումների հարցում կարևոր է հասկանալ, որ ցանկացած քաղաք ունի իր սահմանափակումները՝ կապված մեքենաների քանակի հետ, և անհրաժեշտ է ինչպես վարորդների զգոնություն, այնպես էլ որոշումների ընդունում համապատասխան փուլում։ Նրա խոսքով՝ այս խնդրով զբաղվելու համար արդեն ձևավորվել է աշխատանքային խումբ։
Անդրադառնալով ճանապարհաշինության թեմային՝ Փաշինյանը նշել է, որ Գյումրիի վարչական սահմաններից դուրս ճանապարհները գտնվում են լավ վիճակում, ինչը, ըստ նրա, վկայում է արդյունավետ կառավարման մասին։ Միևնույն ժամանակ նա քննադատել է քաղաքային իշխանությունների աշխատանքը՝ նշելով, որ որոշ դեպքերում դրանք չեն գործել համայնքի շահերից ելնելով և չեն օգտվել պետական ծրագրերից։
«Հեղափոխությունից հետո էլ՝ 2018 թվից, Գյումրիում եղել է քաղաքային իշխանություն, որն ուղղակի կամ անուղղակի, բացահայտ թե տակից, գործել է ի հեճուկս Կառավարության, և դրա արդյունքը տեսնում ենք:
Նույնը Երևանում է: Ցավոք սրտի, 2018-ի ընտրություններից հետո մեր կուսակցության ներքո ձևավորված իշխանությունը և քաղաքապետն էլ, ուղղակի թե անուղղակի, 1000 ձևերով, իրենց օրակարգերով… և այլն, և դրա հետևանքն այսօր տեսնում ենք»,-ասել է նա։
Վարչապետը հավելել է, որ որոշվել է Գյումրիում իրականացնել Անի և Ավստրիական թաղամասերի փողոցների ասֆալտապատման ծրագիր՝ հաշվի առնելով առկա խնդիրները։ Նա նաև ընդգծել է, որ համայնքային ճանապարհների պատասխանատվությունը հիմնականում համայնքների վրա է։
Երևանի ճանապարհների վիճակի վերաբերյալ Փաշինյանը նշել է, որ հանձնարարել է քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին արագ լուծումներ գտնել՝ ընդգծելով, որ եղանակային պայմանները նույնպես ազդում են աշխատանքների ընթացքի վրա։
«Հանձնարարել եմ դեռևս փետրվարին, որ Երևանում անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկվեն գոնե այս պահի խնդիրը լուծելու համար: Եղանակն է շատ խանգարում, որովհետև անձրևի պայմաններում ասֆալտ անել չի լինի»,- ասել է նա։
Վերջում վարչապետը շեշտել է, որ անհրաժեշտ է լրջորեն զբաղվել ինչպես Երևանի, այնպես էլ Գյումրիի խնդիրներով։
«Մենք Երևանով էլ, Գյումրիով էլ շատ լուրջ պիտի զբաղվենք, որովհետև մարդիկ հո մեղավոր չե՞ն, որ ինչ-որ մեկը գալիս է, հեղափոխության ներքո ընտրվում է, հետո ուրիշ օրակարգեր է բացահայտ կամ ոչ բացահայտ առաջ տանում, մյուսներն էլ գալիս, համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնում են, իրեն պատկերացնում են չգիտեմ ինչ, փոխանակ համայքների խնդիրներով զբաղվեն: Մի հատ էլ մեր կառուցած շատրվանը միացնում են Доля Воровская երգով: Հիմա հույս ունեմ՝ երգում է Доля Воровская-ն առավոտ-իրիկուն»,-ասել է Փաշինյանը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что необходимо серьезно заняться как Ереваном, так и Гюмри, комментируя проблему пробок и состояние дорог на брифинге.
Он также отметил, что бывший мэр Еревана и руководители Гюмри открыто или скрыто действовали против правительства, сообщает «1lurer.am ».
По словам Пашиняна, важно понимать, что любой город имеет ограничения по количеству автомобилей, и для решения проблемы необходимы как внимательность водителей, так и своевременные управленческие решения. Он добавил, что для решения этой проблемы уже создана рабочая группа.
Говоря о дорожном строительстве, премьер отметил, что дороги за пределами административных границ Гюмри находятся в хорошем состоянии, что свидетельствует об эффективном управлении. В то же время он раскритиковал работу городских властей, указав, что в ряде случаев они действовали не в интересах общины и не использовали государственные программы.
«Даже после революции, с 2018 года, в Гюмри действовала городская власть, которая прямо или косвенно, открыто или скрыто, действовала вопреки правительству, и результат мы видим.
То же самое и в Ереване. К сожалению, после выборов 2018 года сформированная под нашей партией власть и мэр также, прямо или косвенно, различными способами следовали своим повесткам — и сегодня мы видим последствия», — сказал Пашинян.
Премьер добавил, что принято решение реализовать программу асфальтирования улиц в районах Ани и Австрийский в Гюмри с учетом существующих проблем. Он также подчеркнул, что ответственность за дороги в общинах в основном лежит на местных властях.
Говоря о состоянии дорог в Ереване, Пашинян отметил, что поручил мэру Тиграну Авиняну оперативно найти решения, подчеркнув, что погодные условия также влияют на ход работ.
«Я еще в феврале поручил предпринять необходимые меры в Ереване, чтобы хотя бы решить текущую проблему. Погодные условия сильно мешают, поскольку в дождь невозможно укладывать асфальт», — отметил он.
В завершение премьер подчеркнул необходимость серьезно заняться проблемами обоих городов.
«Мы должны серьезно заняться как Ереваном, так и Гюмри, потому что люди не виноваты, что кто-то приходит к власти под знаменем революции, а затем продвигает другие повестки, а другие занимают должности руководителей общин и воображают о себе неизвестно что, вместо того чтобы заниматься проблемами общин. А потом еще и включают построенный нами фонтан под песню „Доля воровская“. Надеюсь, теперь она звучит там с утра до вечера», — сказал Пашинян.