23 Ապրիլ 2026 - 10:33 AMT
Երևանով էլ, Գյումրիով էլ շատ լուրջ պիտի զբաղվենք, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճեպազրույցի ընթացքում՝ անդրադառնալով Երևանի խցանումներին, ինչպես նաև մայրաքաղաքի և Գյումրիի ճանապարհների վիճակին:
Նա նաև հայտարարել է, որ Երևանի նախկին քաղաքապետը և Գյումրիի համայնքի ղեկավարները բացահայտ կամ ոչ բացահայտ գործել ենկառավարության դեմ, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նա նշել է, որ խցանումների հարցում կարևոր է հասկանալ, որ ցանկացած քաղաք ունի իր սահմանափակումները՝ կապված մեքենաների քանակի հետ, և անհրաժեշտ է ինչպես վարորդների զգոնություն, այնպես էլ որոշումների ընդունում համապատասխան փուլում։ Նրա խոսքով՝ այս խնդրով զբաղվելու համար արդեն ձևավորվել է աշխատանքային խումբ։
Անդրադառնալով ճանապարհաշինության թեմային՝ Փաշինյանը նշել է, որ Գյումրիի վարչական սահմաններից դուրս ճանապարհները գտնվում են լավ վիճակում, ինչը, ըստ նրա, վկայում է արդյունավետ կառավարման մասին։ Միևնույն ժամանակ նա քննադատել է քաղաքային իշխանությունների աշխատանքը՝ նշելով, որ որոշ դեպքերում դրանք չեն գործել համայնքի շահերից ելնելով և չեն օգտվել պետական ծրագրերից։
«Հեղափոխությունից հետո էլ՝ 2018 թվից, Գյումրիում եղել է քաղաքային իշխանություն, որն ուղղակի կամ անուղղակի, բացահայտ թե տակից, գործել է ի հեճուկս Կառավարության, և դրա արդյունքը տեսնում ենք:
Նույնը Երևանում է: Ցավոք սրտի, 2018-ի ընտրություններից հետո մեր կուսակցության ներքո ձևավորված իշխանությունը և քաղաքապետն էլ, ուղղակի թե անուղղակի, 1000 ձևերով, իրենց օրակարգերով… և այլն, և դրա հետևանքն այսօր տեսնում ենք»,-ասել է նա։
Վարչապետը հավելել է, որ որոշվել է Գյումրիում իրականացնել Անի և Ավստրիական թաղամասերի փողոցների ասֆալտապատման ծրագիր՝ հաշվի առնելով առկա խնդիրները։ Նա նաև ընդգծել է, որ համայնքային ճանապարհների պատասխանատվությունը հիմնականում համայնքների վրա է։
Երևանի ճանապարհների վիճակի վերաբերյալ Փաշինյանը նշել է, որ հանձնարարել է քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին արագ լուծումներ գտնել՝ ընդգծելով, որ եղանակային պայմանները նույնպես ազդում են աշխատանքների ընթացքի վրա։
«Հանձնարարել եմ դեռևս փետրվարին, որ Երևանում անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկվեն գոնե այս պահի խնդիրը լուծելու համար: Եղանակն է շատ խանգարում, որովհետև անձրևի պայմաններում ասֆալտ անել չի լինի»,- ասել է նա։
Վերջում վարչապետը շեշտել է, որ անհրաժեշտ է լրջորեն զբաղվել ինչպես Երևանի, այնպես էլ Գյումրիի խնդիրներով։
«Մենք Երևանով էլ, Գյումրիով էլ շատ լուրջ պիտի զբաղվենք, որովհետև մարդիկ հո մեղավոր չե՞ն, որ ինչ-որ մեկը գալիս է, հեղափոխության ներքո ընտրվում է, հետո ուրիշ օրակարգեր է բացահայտ կամ ոչ բացահայտ առաջ տանում, մյուսներն էլ գալիս, համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնում են, իրեն պատկերացնում են չգիտեմ ինչ, փոխանակ համայքների խնդիրներով զբաղվեն: Մի հատ էլ մեր կառուցած շատրվանը միացնում են Доля Воровская երգով: Հիմա հույս ունեմ՝ երգում է Доля Воровская-ն առավոտ-իրիկուն»,-ասել է Փաշինյանը:

23 April 2026 - 11:19 AMT
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said serious attention must be given to both Yerevan and Gyumri, addressing traffic congestion and road conditions during a briefing.
He also stated that Yerevan’s former mayor and Gyumri’s local authorities had, openly or covertly, acted against the government, according to 1lurer.am .
Pashinyan noted that when it comes to traffic congestion, it is important to understand that every city has limitations related to the number of vehicles, and that both driver awareness and timely decision-making are necessary. He added that a working group has already been formed to address the issue.
Speaking about road construction, the prime minister said that roads outside Gyumri’s administrative boundaries are in good condition, which he said reflects effective management. At the same time, he criticized municipal authorities, stating that in some cases they did not act in the community’s interests and failed to utilize state programs.
“Even after the revolution, since 2018, there has been municipal аuthorities in Gyumri that, directly or indirectly, openly or covertly, acted against the government, and we see the result.
The same applies to Yerevan. Unfortunately, after the 2018 elections, the իշխանություն formed under our party and the mayor, directly or indirectly, in various ways, followed their own agendas—and today we see the consequences,” Pashinyan said.
The prime minister added that a program has been approved to asphalt streets in Gyumri’s Ani and Austrian districts, taking into account existing problems. He also stressed that responsibility for community roads largely lies with local authorities.
Regarding the condition of Yerevan’s roads, Pashinyan said he had instructed Mayor Tigran Avinyan to find quick solutions, noting that weather conditions also affect the pace of work.
“I gave instructions back in February to take the necessary measures in Yerevan to at least solve the current problem. Weather conditions are a major obstacle, as asphalt cannot be laid in rainy conditions,” he said.
In conclusion, the prime minister reiterated the need for serious efforts in both cities.
“We must seriously deal with both Yerevan and Gyumri, because people are not to blame if someone comes to power under the banner of revolution and then pursues other agendas, while others take community leadership positions and imagine themselves as something else instead of addressing local issues. And then they turn on a fountain we built with the song ‘Dolya Vorovskaya.’ Now I hope that song is playing morning and evening,” Pashinyan said.