23 Ապրիլ 2026 - 12:05 AMT
16 տարեկան անձանց համար նույնականացման քարտ ունենալը նախատեսվում է դարձնել պարտադիր: Կառավարությունը հավանություն է տվել «Անձը հաստատող փաստաթղթի մասին» օրենքի և հարակից օրենքների նախագծերին և այն համարել անհետաձգելի։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ նպատակը ՀՀ-ում ներդրվող կենսաչափական նոր համակարգին համապատասխան համակարգված տարբերակով օրենսդրություն ունենալն է։
«Առաջարկում ենք 16 տարին լրացած անձանց համար նույնականացման քարտ ունենալը դարձնել պարտադիր, և նույնականացման քարտ ունենալու պայմաններում է միայն, որ անձը կարող է ստանալ կենսաչափական անձնագիր:
6-16 տարեկան անձանց համար նախատեսում ենք կամարտահայտության սկզբունքով նույնականացման քարտ ունենալու հնարավորություն, իսկ մինչև 6 տարեկան անձանց դեպքում՝ անձը հաստատող փաստաթուղթը դիտարկվելու է ծննդյան վկայականը
Սա է պատճառը, որ նույնականացման քարտի տրամաբանությունը բերել ենք այն ուղղությամբ, որ ներպետական ընթացակարգերում պիտի գործածենք անձը հաստատող փաստաթուղթ՝ որպես նույնականացման քարտ, իսկ անձնագրերը դիտարկենք որպես ճամփորդական փաստաթղթեր»,- ասել է նախարարը։:
Ըստ նախարարի՝ երկրորդ կարևոր փոփոխությունն այն է, որ օտարերկրացիների, փախստականների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց համար բոլոր փաստաթղթերը ևս կդառնան կենսաչափական:
«Այսինքն՝ կենսաչափական տվյալներ ենք ներդնում: Այս պահի դրությամբ, թեև օրենսդրությունը նախատեսում է, բայց ֆիզիկական հնարավորություն այդպիսի տվյալներ հավաքագրելու չունենք։ Երրորդ ուղղությունը վերաբերում է պետություն-մասնավոր գործունեության շրջանակում կենսաչափական համակարգ ներդնելու տրամաբանության մեջ պետություն-մասնավոր գործընկեր հարաբերակցությունը կարգավորելուն: Շատ կարևոր է այն հանգամանքը, որ մենք հստակ օրենսդրությամբ նախատեսում ենք, որ մասնավոր գործընկերը վարչարարության որևէ պրոցես չի իրականացնում, այսինքն՝ գործողություն, անգործություն կամ քաղաքացու համար իրավական հետևանք առաջացնող որևէ որոշում չի կայացնում, ամբողջը պետության տիրույթում է գտնվում, մնացյալը ծառայությունների մատուցման ռեժիմում են նախատեսված մեր պայմանագրի շրջանակներում»,-ասել է նա:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ այլ փոփոխություններ ևս նախատեսվել են, որոնք վերացրել են բոլոր այն դեֆորմացիաները, որոնք անձը հաստատող փաստաթղթի մասով տարիներ շարունակ եղել են երկրում, այդ թվում՝ անձնագիրը վերցնելու և մնացյալ բաղադրիչների մասով:

23 Апрель 2026 - 12:15 AMT
Правительство Армении одобрило срочные поправки, предусматривающие обязательное наличие ID-карты с 16 лет в рамках перехода к биометрической системе.
Наличие идентификационной карты станет обязательным для граждан, достигших 16-летнего возраста. Приняты проекты закона «О документе, удостоверяющем личность», и сопутствующие акты с присвоением статуса неотложных.
Министр внутренних дел Арпине Саркисян отметила, что цель — привести законодательство в соответствие с внедряемой биометрической системой.
«Предлагается обязать граждан с 16 лет иметь ID-карту, и только при ее наличии можно будет получить биометрический паспорт.
Для лиц от 6 до 16 лет предусмотрена возможность получения карты на добровольной основе, а для детей до 6 лет документом будет считаться свидетельство о рождении.
Во внутренних процедурах будет использоваться ID-карта, тогда как паспорт станет проездным документом», — сказала министр.
Она добавила, что еще одно важное изменение касается перевода документов иностранцев, беженцев и лиц без гражданства на биометрический формат.
«Речь идет о внедрении биометрических данных. Несмотря на наличие соответствующих норм, сейчас отсутствуют технические возможности для их сбора. Также будет урегулировано государственно-частное партнерство при внедрении системы. Закон четко закрепит, что частный партнер не выполняет административные функции и не принимает решений с правовыми последствиями для граждан. Эти полномочия остаются за государством, а частный сектор будет действовать в рамках оказания услуг», — отметила она.
По словам министра, дополнительные изменения направлены на устранение многолетних проблем в сфере документов, удостоверяющих личность, включая порядок получения паспортов и другие процедуры.