23 Ապրիլ 2026 - 14:22 AMT
Հայաստանի կառավարությունը որոշում է ընդունել ներդնել մթնոլորտային օդի որակի գնահատման նոր մեթոդաբանություն և չափանիշներ, որոնք ուժի մեջ են մտնելու 2027 թվականի նոյեմբերի 1-ից։
Փոփոխություններ են կատարվել մի շարք որոշումներում՝ հիմնվելով 2025-2030 թվականների համալիր միջոցառումների ծրագրի վրա, որով նախատեսվել է արդիականացնել օդի մոնիթորինգի համակարգը։ Այդ նպատակով նախատեսվում է ձեռք բերել 14 անշարժ դիտակայան, որոնցից 6-ը տեղադրվելու են Երևանում։
Միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցման շրջանակում 2025 թվականին Շրջակա միջավայրի նախարարությանն արդեն հատկացվել է 300 միլիոն դրամ՝ երկու դիտակայան ձեռք բերելու համար։ Դրանք արդեն տեղադրվել են մայրաքաղաքում՝ Կենտրոն վարչական շրջանում և Քանաքեռ-Զեյթունում։
Ներկայում իրականացվում են սարքավորումների ստուգման և փորձարկման աշխատանքներ։ Նշվել է, որ նոր համակարգի գործարկումը հնարավորություն է տալու իրական ժամանակում ստանալ տվյալներ և ավելի ճշգրիտ գնահատել մթնոլորտի հիմնական աղտոտիչների մակարդակը։

Правительство Армении приняло решение внедрить новую методологию и стандарты оценки качества атмосферного воздуха, которые вступят в силу с 1 ноября 2027 года.
Изменения внесены в ряд решений на основе комплексной программы мероприятий на 2025–2030 годы, предусматривающей модернизацию системы мониторинга воздуха. В рамках этого планируется приобрести 14 стационарных станций наблюдения, из которых 6 будут установлены в Ереване.
В целях приведения к международным стандартам в 2025 году Министерству окружающей среды уже было выделено 300 миллионов драмов на закупку двух станций. Они уже установлены в столице — в административном районе Кентрон и в Канакер-Зейтун.
В настоящее время проводятся работы по проверке и тестированию оборудования. Отмечается, что новая система позволит получать данные в режиме реального времени и более точно оценивать уровень основных загрязняющих веществ в атмосфере.