Բյուրեղավանի պոլիկլինիկան, որտեղ տասնյակ մարդիկ են հոսպիտալացվել աղիքային վարակի ախտանիշներով, հայտարարել է, որ Բյուրեղավան համայնքի ջրի նմուշառումների լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքները գնահատվել են դրական և համապատասխանում են սահմանված նորմերին։
Միևնույն ժամանակ, պոլիկլինիկայի բժիշկները խորհուրդ են տալիս օգտագործելուց առաջ եռացնել ջուրը կանխարգելիչ նպատակներով:
«Միաժամանակ, մեր բժիշկների կողմից առաջարկվում է՝ կանխարգելիչ նպատակներով, առաջիկա որոշ ժամանակահատվածում խմելու ջուրը օգտագործելուց առաջ՝ եռացնել։
Խնդրում ենք պահպանել նշված խորհուրդը՝ ձեր և ձեր ընտանիքների առողջության ապահովման համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Բյուրեղավան քաղաքում գրանցված համաճարակի հետևանքով մոտ 30 բնակիչ ներկայումս գտնվում է ստացիոնար բուժման մեջ, տեղեկացրել են համայնքապետարանից։
Նրանց մեծ մասը բուժումն անցնում է Աբովյանի Ռ. Հարությունյանի անվան բժշկական կենտրոնի ինֆեկցիոն բաժանմունքում, հայտնում է Radar Armenia-ն:
https://radar.am/hy/news/social-2753927157/
Համայնքի ղեկավար Հակոբ Բալասյանը և քաղաքային պոլիկլինիկայի տնօրեն Արմեն Վարդումյանն այցելել են բուժհաստատություն՝ տեղում ծանոթանալու պացիենտների առողջական վիճակին։ Բժշկական կենտրոնի տնօրեն Վարդան Մանուկյանի ուղեկցությամբ նրանք շրջել են հիվանդասենյակներով, զրուցել են բուժվողների հետ և հետաքրքրվել նրանց ինքնազգացողությամբ։
Բուժող բժիշկ-վարակաբան Հրաչուհի Աֆյանը ներկայացրել է հիվանդների ընդհանուր վիճակը՝ նշելով, որ տրամադրվել է անհրաժեշտ բժշկական օգնություն, և այս պահին նրանց վիճակը գնահատվում է վերահսկելի։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Կոտայքի մարզի Բյուրեղավան համայնքում աղիքային վարակիչ հիվանդության ախտանշաններով հոսպիտալացվել է 11 քաղաքացի, որոնց առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության։
«Վեոլիա ջուր» ընկերությունը հայտնել է, որ Բյուրեղավանում, որտեղ մարդիկ են հոսպիտալացվել աղիքային վարակի աշխտանիշներով, խմելու ջրի հետ կապված որևէ շեղում չի հայտնաբերվել:

Результаты лабораторных исследований проб воды в Бюрегаване соответствуют установленным нормам, однако жителям рекомендуется кипятить питьевую воду в профилактических целях.
Поликлиника Бюрегавана, где десятки людей были госпитализированы с симптомами кишечной инфекции, сообщила, что результаты анализов воды признаны положительными и соответствуют нормам.
В то же время врачи советуют в течение некоторого времени перед употреблением кипятить воду.
«В профилактических целях на ближайший период рекомендуется перед употреблением кипятить питьевую воду. Просим соблюдать данную рекомендацию для обеспечения здоровья вас и ваших семей», — говорится в сообщении.
В результате вспышки в городе около 30 жителей в настоящее время находятся на стационарном лечении, сообщили в муниципалитете.
Большинство из них проходят лечение в инфекционном отделении медицинского центра имени Р. Арутюняна в Абовяне, сообщает «Radar Armenia».
Глава общины Акоб Баласанян и директор городской поликлиники Армен Вардумян посетили медучреждение, чтобы на месте ознакомиться с состоянием пациентов. В сопровождении директора центра Вардана Манукяна они обошли палаты, пообщались с больными и поинтересовались их самочувствием.
Врач-инфекционист Грачухи Афян представила общее состояние пациентов, отметив, что им оказана необходимая медицинская помощь, и в настоящее время их состояние оценивается как контролируемое.
Ранее сообщалось, что 11 жителей Бюрегавана Котайкской области были госпитализированы с симптомами кишечной инфекции, их состояние оценивалось как средней тяжести. Компания «Веолия Джур» заявила, что отклонений в качестве питьевой воды не выявлено.