Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբանների հետ միասին, ապրիլի 24-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի արարողություններին։
Կաթողիկոսը հուշահամալիրում ծաղկեպսակ է դրել, որից հետո անմար կրակի մոտ իր նախագահությամբ կատարվել է նահատակների բարեխոսական կարգը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ իր ուղերձում կաթողիկոսն ասել է, որ Ապրիլի 24-ն ուխտի օր է՝ «միահյուսված աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի պահանջատիրությանը, որը զերծ է թշնամանքից ու ատելությունից, ուղղված է արդարության ու ճշմարտության վերականգնմանը և ցեղասպանության արհավիրքի ուրացման բացառմանը»:

24 April 2026 - 08:27 AMT
Catholicos of All Armenians Garegin II, together with the clergy of the Mother See of Holy Etchmiadzin, visited the Tsitsernakaberd Memorial Complex on April 24 to take part in commemorations of the holy martyrs of the Armenian Genocide.
The Catholicos laid a wreath at the memorial, after which an intercessory service for the martyrs was conducted at the eternal flame, Armenpress reported.
In his message marking the 111th anniversary of the Armenian Genocide, the Catholicos said that April 24 is a day of vow, “interwoven with the claims of our worldwide Armenian people, which are free from hostility and hatred and aimed at restoring justice and truth and preventing the denial of the genocide.”