24 Ապրիլ 2026 - 13:12 AMT
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի և թանգարան-ինստիտուտի համահեղինակ, հիմնանորոգման ճարտարապետական խմբի ղեկավար Սաշուր Քալաշյանը ներկայացրել է իրականացված աշխատանքների անհրաժեշտության պատճառները։
Ըստ նրա՝ հուշահամալիրի ներսի քարերի աղակալումն արդեն «բոլորին զայրացնում էր», ուստի որոշում կայացվեց հարցը քննարկել պատկան մարմինների հետ, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Հարց է բարձրացվել, որ մույթերի կետային նորոգմամբ առկա խնդիրը հնարավոր չէ լուծել, պետք է հիմնանորոգում անել:
«Բազմաթիվ տարբերակներ քննարկեցինք, առաջարկություններ քննարկեցինք, և վերջնական առաջարկությունը եղավ այն, որ մասնակի միջամտությունը ոչ մի ուժ չունի: Որպեսզի հարցը լուծվի, պետք է հիմնանորոգում անել, պետք էր նորից ջրամեկուսացնել հուշարձանի մույթերի մեջքի հատվածները»,- ասել է նա։
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի հիմնանորոգման մեկնարկին մեծ աղմուկ էր բարձրացրել ոչ պատշաճ կազմակերպման և ընթացքի հետ կապված։ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը բողոքի ակցիա էր կազմակերպել Ծիծեռնակաբերդում՝ խոսելով վերականգման անվան տակ հուշահամալիրին հասցված վնասի չափերի ու հետևանքների մասին։Տեսանյութ է ներկայացրել նաև «Արթուր Թարխանյանի» անվան կենտրոնի հիմնադիր-տնօրեն, ճարտարապետ Անահիտ Թարխանյանը։

Соавтор мемориального комплекса и музея-института Геноцида армян, руководитель архитектурной группы по реконструкции Сашур Калашян представил причины необходимости проведенных работ.
По его словам, засоление камней внутри мемориала уже «раздражало всех», поэтому было принято решение обсудить проблему с соответствующими органами, сообщает «1lurer.am».
Был поднят вопрос о том, что существующую проблему невозможно решить точечным ремонтом пилонов, и требуется капитальная реконструкция.
«Мы обсудили множество вариантов и предложений, и окончательный вывод был таков: частичное вмешательство не имеет силы. Чтобы решить проблему, необходимо было провести капитальный ремонт, включая повторную гидроизоляцию задних частей пилонов памятника», — отметил он.
Начало работ по реконструкции мемориала Геноцида армян вызвало широкий резонанс из-за предполагаемых проблем с организацией и ходом работ. Бывший директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян провел акцию протеста в Цицернакаберде, заявив о масштабах и последствиях ущерба, нанесенного под видом реставрации. Архитектор Анаит Тарханян, основатель-директор центра имени Артура Тарханяна, также представила видеоматериалы.