Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում բացվել է նոր ժամանակավոր ցուցադրություն՝ նվիրված ցեղասպանության փաստագրմանը մասնակցած հայ մտավորականներին և հոգևորականներին։ Այդ մասին հայտնել է թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հրաչյա Թաշչյանը՝ նշելով, որ նմանատիպ ցուցադրություն կազմակերպվել է նաև նախորդ տարի՝ ապրիլի 24-ին ընդառաջ:
Նա պարզաբանել է, որ նախորդ տարվա ցուցադրությունը վերաբերել է օտարերկրյա գործիչներին՝ դիվանագետներին, լրագրողներին, միսիոներներին և այլ անձանց, որոնք առաջիններից են վավերագրել Հայոց ցեղասպանությունը՝ հավաքելով և հրապարակելով կարևոր տեղեկություններ, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Անցյալ տարի ցուցադրությունը նվիրված էր օտարերկրյա այն անձանց՝ դիվանագետներ, մտավորականներ, լրագրողներ, հոգևորականներ, միսիոներներ, ովքեր առաջին վկայություններն են արել Հայոց ցեղասպանության մասին՝ փաստագրելով իրադարձությունները, տեղեկատվություն են հավաքել, կուտակել և հետո հրատարակել։ Այս տարի նույնը վերաբերում է այդ առաքելությունն իրականացրած հայ մտավորականներին, հոգևորականներին, ովքեր հենց առաջին տարիներին հավաքագրել են, այդ տեղեկատվությունը և փոխանցել սերունդներին»,-ասել է Թաշչյանը:

В Музее-институте Геноцида армян открылась новая временная выставка, посвященная армянским интеллектуалам и духовенству, участвовавшим в документировании геноцида. Об этом сообщил исполняющий обязанности директора Грачья Ташчян, отметив, что аналогичная экспозиция была организована и в прошлом году накануне 24 апреля.
Он пояснил, что прошлогодняя выставка была посвящена иностранным деятелям — дипломатам, журналистам, миссионерам и другим лицам, которые одними из первых задокументировали Геноцид армян, собирая и публикуя важные сведения, сообщает «Арменпресс».
«В прошлом году выставка была посвящена иностранным деятелям — дипломатам, интеллектуалам, журналистам, духовным лицам, миссионерам, которые дали первые свидетельства о Геноциде армян, документируя события, собирая и накапливая информацию, а затем публикуя ее. В этом году внимание уделено армянским интеллектуалам и духовенству, которые выполняли эту миссию, собирая эти сведения в первые годы и передавая их следующим поколениям», — отметил Ташчян.