Վերջին 3-4 տարիների ընթացքում մոտ 20-25 հազար սփյուռքահայ ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն, որոնց մեծ մասը տեղափոխվել է Հայաստան, հայտարարել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձների ինտեգրման վարչության պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը:
Նա հայտնել է, որ աշխարհում հայկական համայնքները տարածված են ավելի քան 100 երկրում և ձևավորվել են տարբեր ժամանակահատվածներում՝ ունենալով կազմակերպվածության տարբեր աստիճան, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Այս պահի դրությամբ մենք ունենք 200,000-ից ավելի երկքաղաքացիներ, որոնք ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք են բերել վերջին 10-15 տարիների ընթացքում»,- ասել է նա։
Ալեքսանյանը նշել է, որ հայրենադարձություն արձանագրվել է մոտ 45 երկրից։ Առաջատար են Ռուսաստանից ժամանած հայերը, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքից՝ մասնավորապես Լիբանանից և Սիրիայից եկած հայրենակիցները։
Նա հավելել է, որ խոշոր հայկական համայնքներ գործում են Ռուսաստանում՝ մոտ 2.5-3 միլիոն մարդ, ԱՄՆ-ում՝ մոտ 1.5 միլիոն, իսկ Ֆրանսիայում՝ 700-800 հազար։

24 Апрель 2026 - 13:56 AMT
За последние 3–4 года около 20–25 тысяч армян диаспоры получили гражданство Армении, большинство из них переехали в страну, заявил Ованнес Алексанян, начальник управления интеграции репатриантов офиса главного уполномоченного по делам диаспоры.
Он сообщил, что армянские общины распространены более чем в 100 странах мира и сформировались в разные периоды, имея различную степень организованности, сообщает «1lurer.am ».
«На данный момент у нас есть более 200 тысяч лиц с двойным гражданством, получивших гражданство Армении за последние 10–15 лет», — сказал он.
Алексанян отметил, что репатриация зафиксирована примерно из 45 стран. Лидируют армяне, прибывающие из России, а также из стран Ближнего Востока, в частности из Ливана и Сирии.
Он добавил, что крупные армянские общины действуют в России — около 2,5–3 млн человек, в США — около 1,5 млн, а во Франции — примерно 700–800 тысяч.