25 Ապրիլ 2026 - 09:39 AMT
Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն, «Ազգային» պատմամշակութային ՀԿ փոխնախագահ Հովիկ Ավանեսովը ֆեյսբուքյան իր էջում ահազանգել է, որ Արցախի խորհրդանիշ «Մենք ենք, մեր սարերը» հուշարձանը գտնվում է հիմնահատակ ոչնչացման վտանգի տակ։
Նա նշել է, որ ադրբեջանական պաշտոնական և ոչ պաշտոնական հարթակներում ակտիվորեն շրջանառվում են հայտարարություններ՝ հուշարձանի ամբողջական ոչնչացման վերաբերյալ:
«2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին թուրք-ադրբեջանական ահաբեկչական տանդեմի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողություններից և դրան հաջորդած Արցախի ամբողջական բռնազավթումից ու արցախահայության բռնի տեղահանումից ընդամենը օրեր անց՝ սեպտեմբերի 29-ին, ադրբեջանական ուժերը Ստեփանակերտի բռնազավթման օրը հուշարձանի վրա տեղադրել են Ադրբեջանի դրոշը՝ ցուցադրաբար ոտնահարելով դրա պատմամշակութային նշանակությունը։
2024 թվականի նոյեմբերին սոցիալական ցանցերում տարածված լուսանկարներն ու տեսանյութերը վկայել են նոր վանդալիզմի դեպքերի մասին․ հուշարձանի թե առջևի, թե հետևի հատվածներում արձանագրվել են վնասներ և հայատյաց, վիրավորական գրություններ։ Վնասվել է նաև հուշարձանի շրջակա տարածքը։ Միաժամանակ, ադրբեջանական պաշտոնական և ոչ պաշտոնական հարթակներում ակտիվորեն շրջանառվում են հայտարարություններ՝ հուշարձանի ամբողջական ոչնչացման վերաբերյալ։
Հատկանշական է, որ նման սցենար արդեն կիրառվել է Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու և Սուրբ Աստվածամոր Հովանու մայր տաճարի նկատմամբ, որոնց ավերմանը նախորդել են նույնատիպ քարոզչական հրապարակումներ։ Այս հանգամանքը լուրջ մտահոգություն է առաջացրել, որ «Մե՛նք ենք, մեր սարերը» հուշարձանը կանգնած է նույն ճակատագրի վտանգի առաջ»,-գրել է նա։
Նշվում է, որ հուշարձանի պատմությունը չի սահմանափակվում միայն մշակութային ձեռքբերումներով։ Դեռևս խորհրդային տարիներին այն բախվել է քաղաքական դիմադրության՝ Սովետական Ադրբեջանի ղեկավարության բացահայտ ընդդիմության պայմաններում։
Ավանեսովը նշել է, որ, չնայած այդ ճնշումներին, հուշարձանը կանգնեցվել է՝ դառնալով ոչ միայն արվեստի, այլև դիմադրության խորհրդանիշ։
«Մե՛նք ենք, մեր սարերը» հուշարձանը, որը հայտնի է նաև որպես «Տատիկ-պապիկ» (արևմտահայերեն՝ Մամիկ և Պապիկ), հայկական ինքնության, պատմական հիշողության և մշակութային ժառանգության խորհրդանշական կոթողներից է։ Այն ստեղծվել է 1967 թվականին՝ քանդակագործ Սարգիս Բաղդասարյանի և ճարտարապետ Յուրի Հակոբյանի կողմից։ Կարմիր տուֆից կերտված, մոտ 9 մետր բարձրությամբ այս հուշարձանը տեղադրված է բլրի գագաթին՝ խորհրդանշելով արցախյան հողի և ժողովրդի միջև անքակտելի, արյունակցական կապը։
Քանդակը ներկայացնում է ավանդական տարազով տարեց արցախցի ամուսինների՝ ուս-ուսի կանգնած, հպարտ ու անսասան կեցվածքով։ Այն չունի պատվանդան, կարծես բխում է հենց հողից՝ մարմնավորելով ժողովրդի խոր արմատներն ու անքակտելի կապը հայրենիքի հետ։ Պատահական չէ, որ այս ստեղծագործությունը միջազգային հարթակներում ևս արժանացել է բարձր գնահատականի՝ ներկայացվելով իտալական Կարարա քաղաքում կազմակերպված հեղինակավոր ցուցահանդեսում և ճանաչվելով որպես համաշխարհային մշակութային արժեք։
«Արցախ» միությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ՀՀ իշխանությունից պահանջելով «վերանայել Բաքվին խրախուսող անգործությունը»: Հայտարարությունում անդրադարձ է կատարվել Ստեփանակերտում հայկական եկեղեցիների ոչնչացման դեպքերին՝ որակելով որպես մշակութային ցեղասպանության դրսևորում:

Омбудсмен по культурному наследию Арцаха заявил, что знаменитый памятник «Мы и наши горы» находится под угрозой полного уничтожения на фоне усиливающихся угроз и актов вандализма.
Овик Аванесов, заместитель председателя НПО «Национальный», сообщил на своей странице в Facebook, что символ Арцаха — памятник «Мы и наши горы» — находится под угрозой уничтожения.
По его словам, на азербайджанских официальных и неофициальных платформах активно распространяются заявления с призывами к полному сносу памятника.
Он напомнил, что после широкомасштабных военных действий против Арцаха 19 сентября 2023 года, последующего захвата территории и насильственного перемещения армян, уже 29 сентября азербайджанские силы в день взятия Степанакерта установили на памятнике свой флаг, демонстративно попирая его историко-культурное значение.
В ноябре 2024 года распространенные в социальных сетях фото и видеоматериалы зафиксировали новые акты вандализма: повреждены как передняя, так и задняя части памятника, нанесены антиармянские и оскорбительные надписи. Пострадала и прилегающая территория. Одновременно продолжается распространение заявлений о необходимости полного уничтожения памятника.
Аванесян отметил, что аналогичный сценарий уже был реализован в отношении церковь Святого Акопа и собор Святой Богоматери, разрушению которых предшествовали подобные информационные кампании. Это вызывает серьезные опасения, что памятник может постигнуть та же участь.
Он подчеркнул, что история памятника выходит за рамки культурного достижения. Еще в советские годы он сталкивался с политическим сопротивлением со стороны руководства Советского Азербайджана.
Несмотря на это давление, памятник был установлен, став не только произведением искусства, но и символом сопротивления.
Памятник «Мы и наши горы», также известный как «Татик и Папик», является одним из символов армянской идентичности, исторической памяти и культурного наследия. Он был создан в 1967 году скульптором Саркис Багдасарян и архитектором Юрий Акопян. Выполненный из красного туфа и достигающий около 9 метров в высоту, памятник расположен на вершине холма, символизируя неразрывную связь народа Арцаха с его землей.
Скульптура изображает пожилую супружескую пару в традиционной одежде, стоящую плечом к плечу с гордой и стойкой осанкой. У нее нет постамента, она словно вырастает из земли, олицетворяя глубокие корни и неразрывную связь с родиной. Произведение получило международное признание, будучи представленным на престижной выставке в Карраре (Италия) и признанным мировой культурной ценностью.
Ранее стало известно, что Азербайджан разрушил собор Святой Богоматери в Степанакерте. До этого была уничтожена церковь Святого Акопа. Союз «Арцах» выступил с заявлением, призвав власти Армении «пересмотреть бездействие, поощряющее Баку», назвав уничтожение армянских церквей в Степанакерте проявлением культурного геноцида.