Ծանրամարտի Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, Եվրոպայի և աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Վարազդատ Լալայանը նվաճել է իր երրորդ ոսկե մեդալը Եվրոպայի առաջնություններում։
Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ընթացող Եվրոպայի առաջնության մրցումային վերջին օրը պայքարի մեջ են մտել գերծանր քաշային ծանրորդները։ Հայաստանի հավաքականի անդամ Վարազդատ Լալայանը պոկում վարժությունում բարձրացրել է 200 կգ և 210 կգ։ Այս ձևում նա զբաղեցրել է առաջին հորիզոնականը։ Հրում վարժությունում նա կրկին եղել է առաջինը՝ բարձրացնելով 241 կգ քաշ։ Երկամարտի 451 կգ արդյունքով Վարազդատ Լալայանը դարձել է Եվրոպայի առաջնության եռակի ոսկե մեդալակիր, հայտնում է Արմենպրեսը:
Ավելի վաղ Հայաստանի հավաքականից Եվրոպայի առաջնության ոսկե մեդալակիր են դարձել Էմմա Պողոսյանը և Գարիկ Կարապետյանը, արծաթե մեդալակիրներ են դարձել Գառնիկ Չոլաքյանը, Ալեքսանդրա Գրիգորյանը, Գոռ Սահակյանը և Արա Աղանյանը։ Բրոնզե մեդալ է նվաճել Մարտին Պողոսյանը։

Вараздат Лалаян завоевал третье европейское золото, показав результат 451 кг в двоеборье на чемпионате Европы по тяжелой атлетике.
Серебряный призер Олимпийских игр по тяжелой атлетике, двукратный чемпион Европы и мира Вараздат Лалаян завоевал свою третью золотую медаль на чемпионатах Европы.
В последний соревновательный день чемпионата Европы, проходящего в грузинском городе Батуми, в борьбу вступили тяжелоатлеты супертяжелой весовой категории. Член сборной Армении Вараздат Лалаян в упражнении рывок поднял 200 кг и 210 кг. В этом виде он занял первое место. В упражнении толчок он также стал первым, подняв 241 кг. С результатом 451 кг в двоеборье Вараздат Лалаян стал трехкратным золотым призером чемпионата Европы, сообщает «Арменпресс».
Ранее золотыми призерами чемпионата Европы в составе сборной Армении стали Эмма Погосян и Гарик Карапетян, серебряные медали завоевали Гарник Чолакян, Александра Григорян, Гор Саакян и Ара Аганян. Бронзовую медаль завоевал Мартин Погосян.