Վերապրել ենք «Ցեղասպանություն, պատերազմներ և, այնուամենայնիվ, շարունակում ենք առաջ շարժվել», գրել է երգչուհի Իվետա Մուկուչյանը ֆեյսբուքյան իր էջում՝ անդրադառնալով Հանրապետության հրապարակում ապրիլի 25-ին կայացած իր մասնակցությամբ համերգին:
«Այս երեկո միասին իսկապես անհավատալի պահեր ունեցանք։ Ավելի քան 40,000 մարդ Հանրապետության հրապարակում՝ մեր սիրելի Երևանում, ինձ հետ երգում էր իմ երգերը:
Մենք վերապրել ենք Ցեղասպանություն, պատերազմներ և, այնուամենայնիվ, շարունակում ենք առաջ շարժվել՝ որպես առաջին ժողովուրդ, ով քրիստոնեությունը ընդունել է որպես պետական կրոն։ Ցավը մեր սրտերում խորապես դրոշմված է՝ ինչպես դուդուկի հնչյունը, միաժամանակ, հենց սիրուց են մեր արմատները։ Մենք երբեք չենք մոռանա այն ճանապարհը, որը մեզ հասցրել է այստեղ։
Ես հպարտ եմ, որ հայ եմ, և անսահման շնորհակալ այս անմոռանալի երեկոյի համար՝ ինձ որպես միակ հայ արտիստի հնարավորություն տալու հանդես գալ ձեզ համար և կիսել իմ էներգիան ձեզանից յուրաքանչյուրի հետ»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ապրիլի 25-ին Քաղաքացու օրվա առթիվ Երևանի Հանրապետության հրապարակում անցկացվելու է «Խաղաղության ձայնը» երաժշտական փառատոնը։ Ելույթ են ունեցել ինչպես հայ, այնպես էլ համաշխարհային ճանաչում ունեցող արտիստներ՝ Imany, Outlandish, Willy William-ը, In-Grid-ը, Իվետա Մուկուչյանը:

27 Апрель 2026 - 06:56 AMT
Певица Ивета Мукучян заявила, что армяне пережили «Геноцид, войны и, тем не менее, продолжают двигаться вперед», написав об этом на своей странице в Facebook, комментируя концерт 25 апреля на площади Республики.
«Сегодня вечером у нас действительно были невероятные моменты вместе. Более 40 000 человек на площади Республики в нашем любимом Ереване пели со мной мои песни.
Мы пережили Геноцид, войны и, тем не менее, продолжаем двигаться вперед как первый народ, принявший христианство в качестве государственной религии. Боль глубоко запечатлена в наших сердцах, как звучание дудука, и в то же время наши корни исходят из любви. Мы никогда не забудем путь, который привел нас сюда.
Я горжусь тем, что я армянка, и безмерно благодарна за этот незабываемый вечер — за возможность как единственной армянской артистке выступить для вас и поделиться своей энергией с каждым из вас», — говорится в публикации.
25 апреля на площади Республики в Ереване по случаю Дня гражданина состоялся музыкальный фестиваль «Голос мира». Выступили как армянские, так и всемирно известные артисты — Имани, Аутлендиш, Вилли Уильям, Ин-Грид и Ивета Мукучян.