27 Ապրիլ 2026 - 07:21 AMT
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Հայկական օրեր» մշակութային միջոցառումներին
Ապրիլի 24-ին Ավինյոն քաղաքում նա մասնակցել է «Հայկական օրեր» մշակութային նախաձեռնության շրջանակում կազմակերպված «Հիշողություն, ժառանգություն և ապագա․ մտածել, կերտել և փոխանցել Հայաստանը» խորագրով գիտաժողովի փակման արարողությանը։ Միջոցառման ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով՝ շեշտադրելով նման նախաձեռնությունների դերը հայկական ինքնության պահպանման, մշակութային արժեքների փոխանցման և սփյուռքյան համայնքների համախմբման գործում։ Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Ավինյոնի փոխքաղաքապետ Միշել Մք Մանուս-Շուշանան։
Ելույթներին հաջորդել է ընդունելություն, որի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը շփվել է համայնքային ներկայացուցիչների, տեղական իշխանությունների և միջոցառման մասնակիցների հետ։ Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել Ավինյոնի քաղաքապետարանին՝ հայ համայնքի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցության համար՝ վստահություն հայտնելով, որ այն շարունակելու է զարգանալ նոր ծրագրերի և նախաձեռնությունների միջոցով։
Ապրիլի 25-ին Զարեհ Սինանյանը, Ավինյոնի Հայ մշակույթի տան ղեկավար Նելլի Իզողս Մարգարյանի և կառույցի անդամների ուղեկցությամբ, այցելել է քաղաքում տեղադրված հայկական խաչքարի հուշավայր, որտեղ ծաղկեպսակ է դրել և հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Նույն օրը Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է նաև «Հայկական օրեր» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված «Նոր աշուղ» հայկական երաժշտական խմբի համերգին, որին ներկա են եղել Ավինյոնի և հարակից բնակավայրերի հայ համայնքների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ֆրանսիացի հյուրեր։

27 Апрель 2026 - 08:03 AMT
Главный комиссар по делам диаспоры Армении Заре Синанян принял участие в культурных мероприятиях «Армянские дни» в рамках рабочего визита во Францию.
24 апреля в Авиньоне он присутствовал на церемонии закрытия конференции «Память, наследие и будущее: осмыслить, создать и передать Армению», организованной в рамках инициативы «Армянские дни». В ходе мероприятия Главный комиссар выступил с приветственной речью, подчеркнув роль подобных инициатив в сохранении армянской идентичности, передаче культурных ценностей и консолидации диаспоры. С приветственным словом также выступил заместитель мэра Авиньона Мишель Мак Манус-Шушанан.
После выступлений состоялся прием, в ходе которого Главный комиссар пообщался с представителями общины, местных властей и участниками мероприятия. Заре Синанян поблагодарил мэрию Авиньона за эффективное сотрудничество с армянской общиной, выразив уверенность, что оно будет развиваться через новые программы и инициативы.
25 апреля Заре Синанян в сопровождении руководителя Армянского культурного дома Авиньона Нелли Изогс Маргарян и членов организации посетил установленный в городе армянский хачкар, где возложил венок и почтил память жертв Геноцида армян.
В тот же день Главный комиссар также посетил концерт армянской музыкальной группы «Нор ашуг», организованный в рамках программы «Армянские дни». На мероприятии присутствовали представители армянских общин Авиньона и близлежащих населенных пунктов, а также французские гости.