27 Ապրիլ 2026 - 07:57 AMT
2026-ի չորս ամիսների ընթացքում հաջողվել է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 1400 ընտանիքի․ ասել է ՌԴ պետդումայի պատգամավոր, «Եվրասիա» ՀԿ-ի խորհրդի նախագահ Ալյոնա Արշինովան, հայտնում է Aravot.am-ը:
Թեեւ պաշտոնական Երեւանը հրաժարվել էր «Եվրասիա» ՀԿ-ի կողմից արցախցիներին տրամադրվող մարդասիրական օգնության վերջին խմբաքանակից, Ալյոնա Արշինովան հավաստիացնում է, որ արցախցիներին օգնելու իրենց ջանքերը չեն ավարտվելու:
«Ուզում ենք, որ յուրաքանչյուր ընտանիք իմանա՝ իրենք մենակ չեն։ Օգնությունն անպայման կցուցաբերվի։ Իհարկե, կարևոր էր օգնությունը Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխված հարկադիր տեղահանվածներին։ Մենք փաստացի փոխանցել ենք մոտ 200 տոննա սննդամթերք և առաջին անհրաժեշտության իրեր»։
Իսկ 2025 թվականին օգնություն է ստացել մոտ 6 հազար ընտանիք՝ «Ռուսաստանը ձեզ հետ է» ծրագրի շրջանակներում։
Նշվում է, որ զրույցը կայացել է Մոսկվայում՝ «Ռուսաստան» ազգային կենտրոնում, որտեղ անցկացվել է «Եվրասիա՝ ավանդական արժեքների տարածք» թեմայով հասարակական-գործարար համաժողովը՝ նվիրված կազմակերպության հիմնադրման երկու ամյակին։
Միջոցառմանը մասնակցել են աշխարհի 33 երկրներից մոտ 800 պատվիրակներ՝ փորձագետներ, ուսուցիչներ, լրագրողներ, բլոգերներ, բժիշկներ, քաղաքագետներ, մշակույթի գործիչներ, ինչպես նաև որոշ երկրներից կառավարությունների ներկայացուցիչներ։
Մարտի 12-ին «Եվրասիա» հասարակական կազմակերպությունը հայտարարել էր, որ պաշտոնական Երևանը հրաժարվել է ՌԴ-ի կողմից ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների համար նախատեսված մարդասիրական օգնությունից։ Մինչ այդ, «Եվրասիա» հասարակական կազմակերպության միջոցով՝ «Ռուսաստանի մարդասիրական առաքելություն» ՀԿ–ի հետ համատեղ, «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» աջակցությամբ, մարդասիրական ակցիայի շրջանակներում օգնություն է ստացել ընդհանուր առմամբ 7000 արցախցի՝ 300 ընտանիք։

Более 1400 семей, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха, получили помощь за первые четыре месяца 2026 года, заявила депутат Госдумы РФ и председатель совета НПО «Евразия» Алена Аршинова, сообщает «Aravot.am».
Несмотря на то, что официальный Ереван отказался от последней партии гуманитарной помощи, предоставленной НПО «Евразия», Аршинова заверила, что усилия по поддержке переселенцев будут продолжены.
«Мы хотим, чтобы каждая семья знала — они не одни. Помощь обязательно будет оказана. Безусловно, важно было поддержать вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха в Армению. Мы фактически передали около 200 тонн продовольствия и предметов первой необходимости».
В 2025 году помощь получили около 6 тысяч семей в рамках программы «Россия с вами».
Как отмечается, заявление прозвучало в Москве в Национальном центре «Россия» в ходе общественно-делового форума «Евразия — пространство традиционных ценностей», приуроченного ко второй годовщине основания организации.
В мероприятии приняли участие около 800 делегатов из 33 стран — эксперты, преподаватели, журналисты, блогеры, врачи, политологи, деятели культуры, а также представители правительств ряда государств.
12 марта НПО «Евразия» сообщила, что официальный Ереван отказался от гуманитарной помощи России, предназначенной для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Ранее через НПО «Евразия» совместно с организацией «Русская гуманитарная миссия» при поддержке «Россотрудничества» помощь получили в общей сложности 7000 переселенцев — 300 семей.