27 Ապրիլ 2026 - 10:31 AMT
29-ամյա Սոնա Մնացականյանի և նրա չծնված երեխայի մահվանից արդեն անցել է 4 տարի, սակայն որևէ մեկը չի պատժվել։ Վտանգ կա, որ վաղեմության ժամկետը կանցնի. քրեական վարույթ նախաձեռնվել է նախկին Քրեական օրենսգրքով, ինչը ենթադրում է, որ գործով վաղեմության ժամկետը 5 տարի է:
2027 թվականի ապրիլի 26-ին կլրանա գործով 5 տարին, ինչը կհանգեցնի քրեական հետապնդման դադարեցման, քրեական պատասխանատվությունից ազատման և գործի կարճման, հայտնում է Factor.am-ը:
2022 թվականի ապրիլի 26-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյան անցնելու համար հերթական անգամ փակվել էր Պարոնյան-Լեո փողոցների խաչմերուկը։ 31 շաբաթական հղի Սոնա Մնացականյանը հետիոտնային անցումը փորձել էր հատել հենց այն պահին, երբ արագությունը գերազանցելով՝ սլանում էր Փաշինյանին ուղեկցող շարասյան մեքենաներից մեկը։ Ոստիկանության մայոր Արամ Նավասարդյանի վարած մեքենան մահացու վրաերթի էր ենթարկել Մնացականյանին։ Պատահարից հետո ո՛չ նա, ո՛չ ուղեկցող մյուս մեքենաների, ո՛չ էլ Փաշինյանի մեքենայի վարորդը չէին դադարեցրել ընթացքը։ Նավասարդյանն ավելի ուշ վերադարձել ու մասնակցել էր քննչական գործողություններին։
Գործով միակ մեղադրյալը նա է, սկզբում ձերբակալվել էր, հետո նրա նկատմամբ ընտրվել էր ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը։ Պաշտպանական կողմը մինչ օրս չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը։
«Ուղեկցող մեքենան չէր կարող նման արագությամբ ձախ շրջադարձ կատարել։ Խաչմերուկում եղել է երթևեկությունը կարգավորող, ուստի՝ տվյալ դեպքում Սոնա Մնացականյանը խաչմերուկը պիտի հատեր ոչ թե նայելով լուսացույցին, այլ ենթարկվեր երթևեկությունը կարգավորողի հրահանգներին, ուստի՝ Մնացականյանը տեսել ու չի ենթարկվել ոստիկանի հրահանգին։ Սա անզգույշ պատահար է եղել»,- դատարանում նշել էր Արամ Նավասարդյանի պաշտպան Ռուբեն Բալոյանը։
Շուրջ երեք տարի տևած դատաքննությունից հետո անցած տարվա օգոստոսին դատարանը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, վճռել է Արամ Նավասարդյանին դատապարտել 1.5 տարվա ազատազրկման և նույն ժամկետով զրկել նրան մեքենա վարելու իրավունքից։ Դատավարության երկու կողմերն էլ բողոքարկել են վճիռը․ մայիսի 18-ին պարզ կդառնա՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանը կպահպանի այն, կբեկանի, թե կուղարկի նոր քննության։
Ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ այս տարի Մնացականյանի և նրա չծնված երեխայի հիշատակին Պարոնյան-Լեո հատվածում անցկացվել է մոմավառություն․ քաղաքացիները բերել են ծաղիկներ և խաղալիքներ՝ տեղադրելով դրանք դեպքի վայրում։

27 Апрель 2026 - 11:23 AMT
Спустя четыре года после гибели Соны Мнацаканян и ее нерожденного ребенка никто не понес окончательного наказания, что вызывает опасения в связи с истечением срока давности.
По данным «Factor.am », пятилетний срок давности по делу, возбужденному по прежнему Уголовному кодексу, истечет 26 апреля 2027 года. Это может привести к прекращению уголовного преследования и закрытию дела.
Инцидент произошел 26 апреля 2022 года, когда перекресток улиц Пароняна и Лео в Ереване был перекрыт для проезда кортежа премьер-министра Никол Пашинян. Беременная Сона Мнацаканян пыталась перейти дорогу, когда один из автомобилей сопровождения, предположительно превысив скорость, совершил смертельный наезд. Машиной управлял майор полиции Арам Навасардян.
После происшествия ни он, ни водители других автомобилей кортежа, ни водитель машины премьер-министра сразу не остановились. Позднее Навасардян вернулся и участвовал в следственных действиях.
Он является единственным обвиняемым по делу. Сначала он был задержан, затем освобожден под подписку о невыезде. Сторона защиты продолжает отрицать обвинения.
«Сопровождающий автомобиль не мог совершить такой поворот на такой скорости. На перекрестке был регулировщик, поэтому Мнацаканян должна была подчиниться его указаниям, а не сигналу светофора. Она видела сигнал, но не подчинилась. Это был несчастный случай по неосторожности», — заявил в суде его адвокат Рубен Балоян.
После почти трех лет судебных разбирательств в августе прошлого года суд под председательством судьи Карен Фархоян приговорил Навасардяна к 1,5 годам лишения свободы и лишению права управления транспортным средством на тот же срок. Обе стороны обжаловали приговор. 18 мая Апелляционный уголовный суд решит, оставить ли его в силе, отменить или направить дело на новое рассмотрение.
Как и в предыдущие годы, на перекрестке Пароняна–Лео прошла акция памяти, участники которой принесли цветы и игрушки в память о Мнацаканян и ее нерожденном ребенке.